صفر تا صد تحصیل پزشکی در ترکیه

کسب مهارت پزشکی یکی از پرطرفدار ترین و معتبر ترین مشاغل سراسر جهان است که مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. ترکیه دانشگاه‌ های پزشکی حرفه ای، سرشناس و بزرگی را در سطح بین المللی در خود جای داده است. امروزه تحصیل پزشکی در ترکیه به یکی از رشته های مورد توجه دانشجویان بسیاری از جمله دانشجویان ایرانی قرار گرفته است.تحصیل پزشکی در ترکیه و شرایط و هزینه آن در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

تحصیل پزشکی در ترکیه یکی از بهترین و مناسب ترین گزینه ها برای افراد علاقه مند به رشته پزشکی است.متقاضیان ایرانی و غیر ایرانی می توانند به راحتی و با امکانات فراوان و به روز آموزش ببینند.

این کشور با داشتن دانشگاه های معتبر و مورد تایید و هزینه های نسبتا مناسب آماده پذیرش دانشجویان در رشته ی پزشکی می باشند.

شرایط ورود به رشته پزشکی در ترکیه

برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه متقاضیان باید دارای مدرک 12 ساله دیپلم باشند و از وضعیت تحصیلی خوبی با نمره معدل بالا برخوردار باشند.علاوه بر مدرک دیپلم شما باید در دروس زیست شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک نمرات خوبی داشته باشید.

دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی شرایط متفاوتی برای پذیرش دانشجویان دارد.آزمون ورودی دانشگاه های دولتی YOS و آزمون دانشگاه های خصوصی SAT می باشد.

آزمون YOS از آزمون های گسترده در ترکیه است که هر ساله به زبان ترکی برگزار می شود و نتیجه آن تا 2 سال اعتبار دارد.بیشتر دانشگاه های ترکیه این آزمون را به صورت جداگانه برگزار می کنند.

این آزمون از 2 بخش تشکیل شده است:بخش اول آن شامل سوالاتی از بخش هوش و ریاضی و بخش دوم آن مربوط به درک و تسلط متقاضیان به زبان ترکی است.در صورتی که متقاضی نمره قبولی در بخش دوم را کسب نکند باید در دوره های زبان ترکی TOMMER شرکت کرده و در نهایت در آزمون شرکت کرده و نمره قبولی را به دست آورد.

آزمون SAT یکی از آزمون های استاندارد است که 6 بار در سال به زبان انگلیسی برگزار می شود و مدت اعتبار نتیجه آن 5 سال می باشد.این آزمون به منظور پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان پزشکی و دندانپزشکی ترکیه می باشد.

این آزمون در سراسر جهان به عنوان یکی از آزمون های استاندارد پذیرش محسوب می شود.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه

برای ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه باید مدارک زیر را برای ثبت نام به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید:

1)اسناد اثبات هویت و ملیت مانند گذرنامه

2)تکمیل فرم درخواست پذیرش

3)مدرک فارغ التحصیلی دیپلم و ترجمه آن

4)ریز نمرات تحصیلی و ترجمه آن

5)قبولی در یکی از آزمون های ورودی YOS یا SAT

6)مدرک زبان انگلیسی در صورت قصد تحصیل در دانشگاه انگلیسی زبان

7)پرداخت هزینه پذیرش(35 تا 100 دلار)

8)پرینت گردش حساب سه ماه اخیر برای اثبات داشتن بودجه تحصیل

دانشگاه های پزشکی در ترکیه

به طور کلی دانشگاه های پزشکی ترکیه به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می شود که تفاوت اصلی آن ها سطح هزینه و شهریه آن می باشد. بیشتر از ۴۷ دانشگاه پزشکی در ترکیه وجود دارد که ازمعتبر ترین دانشگاه ها در سطح جهانی و بین المللی هستند.از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه می توان به دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه کوچ و آتاتورک اشاره کرد.

  • دانشگاه حاجت تپه:این دانشگاه دولتی که در آنکارا واقع شده است یکی از بهترین و معتبر ترین دانشگاه های پزشکی ترکیه می باشد.

زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی و ترکی استانبولی است.همچنین این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است.

  • دانشگاه استانبول:دانشگاه استانبول ترکیه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دولتی در استانبول است.مدارک این دانشگاه از اعتبار بالایی در جهان برخوردار است.

این دانشگاه هم از وزارت علوم ایران رتبه الف را کسب کرده است.

  • دانشگاه آنکارا:این دانشگاه یکی از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه است که در آنکارا قرار دارد.تدریس در این دانشگاه به زبان ترکی است.این دانشگاه از امکانات پیشرفته و بهروزی برخوردار است.
  • دانشگاه کوچ:دانشگاه کوچ یکی از برترین دانشگاه های خصوصی در استانبول ترکیه است.زبان تحصیل در این دانشگاه به غیر از رشته حقوق و پرستاری انگلیسی است.این دانشگاه شهریه مناسب تری نسبت به دانشگاه های اروپایی دارد.

مدت زمان تحصیل پزشکی ترکیه

مدت زمان تحصیل پزشکی در ترکیه برای مدرک پزشکی عمومی 6 سال و برای تخصص 4 سال می باشد که در سال اول و دوم علوم پایه، در سال سوم آشنایی با انواع بیماری(تئوری و عملی) و در سال چهارم و پنجم دوره کارآموزی است.در سال ششم نیز دانشجویان که به آن ها انترن می گویند در بیمارستان دوره مقدماتی آموزش دستیار پزشکی را می گذرانند.

متقاضیان پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی در صورتی که بخواهند تخصص بگیرند باید در آزمون TUS شرکت کنند و نمره قبولی در این آزمون را کسب کنند همچنین باید تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشند.این آزمون در ماه های آپریل و سپتامبر برگزار می شود و نتیجه آن پس از 24 ساعت اعلام می شود.

علاوه بر آزمون TUS متقاضیان باید در آزمون STS که آزمونی برای معادل سازی مدرک پزشکی عمومی و تعیین سطح متقاضی برای ادامه تحصیل یا کار در رشته پزشکی است شرکت کند.

مهاجرت تحصیلی در کشور ترکیه

تحصیل در ترکیه یکی از کم هزینه ترین روش های اخذ اقامت است.شما می توانید با شرکت در آزمون های مختلف در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقامت تحصیلی دریافت نمایید.با تحصیل در ترکیه تا پایان دوره تحصیل می توانید در ترکیه اقامت داشته باشید.

مدرک پزشکی ترکیه در ایران

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که متقاضیان در صورت بازگشت می توانند در ایران مشغول به کار شوند؟دانشجو باید قبل از اقدام به تحصیل پزشکی در ترکیه از میزان تایید مدرک دانشگاهی اطمینان حاصل کند تا بعدها برای معادل سازی مدرک خود به مشکل برنخورد.دانشگاه های قاضی، استانبول، سابانجی، کوچ، قاضی عثمان پاشا، اژه، آنکارا، حاجت تپه و… از دانشگاه هایی هستند که مورد تایید وزرات بهداشت هستند.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه نسبت به کشور های دیگر پایین تر و مقرون به صرفه تر بوده است.هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت است.هزینه دانشگاه های دولتی حدودا 240 تا 1500 دلار و دانشگاه های خصوصی 10000 تا 25000 دلار در سال است.

همچنین هزینه زندگی در ترکیه برای دانشجویان به طور متوسط ماهیانه حدود 400 الی 500 دلار است.البته بستگی به شرایط و سبک زندگی افراد دارد.یکی از مسئله های مهم برای دانشجویان خارجی، خرید خانه در ترکیه یا اجاره آن است که می توانید برای اطلاع بیشتر به لینک مراجعه کرده.

بورس تحصیلی برای تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشجویان پس از قبولی در آزمون YOS و گذراندن چند ترم با نمره عالی و بالا موفق به دریافت بورسیه تحصیلی می شوند.دانشجویان از طریق بورسیه تحصیلی به صورت رایگان در ترکیه درس بخوانند.

ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه معمولا در ماه دسامبر است و به افراد واجد شرایط تعلق می گیرد.

در انتها برای تحصیل در رشته پزشکی ابتدا باید کاملا تحقیق کرده و در نهایت در صورت واجد شرایط بودن اقدام کرد.

نویسنده مطلب: مائده استیری

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.