آیا رنکینگ مهمترین فاکتور در انتخاب دانشگاه مقصد است؟

سلام وقتتون بخیر نیکی باشه

Ranking Systems
Ranking Systems

از باب مقایسه رنکینگ دانشگاه ها نکته که معمولا مغفول می ماند عدم توجه به سیلابس و Curriculum دانشگاه هاست.

عالی بودن رنک به خودی نباید فاکتور اصلی شما در انتخاب دانشگاه باشد بلکه به نظرم Curriculum و تک تک واحد که می‌خواهید بگذرونید weight بیشتری به خودشون تعلق میدهند که نیاز به بررسی دارد.

بطور مثال در 13 دانشگاه تراز اول هلند رشته علوم کامپیوتر و گرایش یکسان – نرم افزار – که در مقطع ارشد بررسی میکنید می بینید دروس Core و Elective پکیج کاملا متفاوت با اهداف متفاوتی ارائه میدهند. یک دانشگاه بر Science و Conceptual Research تمرکز دارد که Alumni متعددی دانشگاه Tu/e در CS با رنک حدود 60 صراحتا میگویند بعد 5 سال فارغ‌التحصیل هیچ استفاده از مباحث در کار خود نکرده اند – چه Consultancy معتبر و چه کارآفرینی – و دانشگاه دیگری مفاهیم کاربردی روز که در حالی پیاده سازی در صنعت ارائه میدهند که مستقیم در مصاحبه فنی مورد سوال قرار میگیرند یا practice های نگهداری توسعه سامانه ها.

مخصوصا در اروپا که بر خلاف آمریکا شمالی دوره ارشد کورس محور است نه پژوهش محور (120 واحد و حدود 14 15 درس + تز | 36-40 واحد و 5 6 کورس و تز اصلی).

و این اختلاف در بین کشور ها اتحادیه اروپا با اهداف متفاوتی که برای دوره ارشد در نظر گرفتند نیز بیشتر می‌شود حال چه هدف صنعت باشد چه پژوهش و دکترا.

مسئله بعدی نیز توزیع موقعیت های شغلی و گستره فعالیت صنعت مورد نظرتون در اطراف دانشگاه مقصدتون هست که بسیار اهمیت دارد.

در اروپا خیلی از دانشجویان دوره ارشد بجای 2 سال در 3 به اتمام میرسوند ولی بصورت همزمان در کنار تحصیل فعالیت مربتط با رشته چه کار دانشجویی چه کارآموزی انجام میدهند و این نکته اصلی موفقیتشون در جذب کار مطلوب خواهد بود که گزاف نخواهد اگر بگوییم کارفرما سابقه کاری مرتبط بر نمرات دانشگاه شما ترجیح دهد، چه رسد به رنک عددی (البته رشته به رشته ممکن است متفاوت باشد).

علاوه بر این، دوره ارشد زمان مناسبی برای یادگیری ریزجزئیات زندگی در یک محیط جدید هست و اگر شما بعد اتمام ارشد بخواهید جا به جا شوید حتی اگر جا به جایی میان دو شهر در یک کشور باشد قطع به یقین هم از باب زمانی، ذهنی و مالی و از دست دادن شبکه محلی متأثر خواهید شد مخصوصا اگر با خانواده باشید چه برسد که نیاز به مهاجرت به کشور دیگری پیش آید.

لذا این دو نکته نیز در فرآیند انتخابتون اعمال کنید.

نویسنده مطلب: Mohammad Reza Baghban Haghighi

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.