آزمون دولینگو

آزمون دولینگو

آزمون دولینگو که به تازگی در بین زبان آموزان محبوبیت یافته است، جهت سنجش مهارت زبان انگلیسی فراهم شده است و به هدف دسترسی سریع با هزینه ای بسیار پایین با استفاده از ابزار کامپیوتری و به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

با توجه به همه گیری ویروس کرونا و لغو آزمون های بین المللی مانند ایلتس و تافل در ایران و سایر کشور ها، آزمون دولینگو برای بسیاری از داوطلبانی که جهت مقاصد مختلف تحصیل، کار و یا مهاجرت نیازمند نمره‌ی این آزمون ها هستند، جایگزین مناسبی می‌باشد و نتیجه‌ی آن مورد تایید بسیاری از دانشگاه های سراسر جهان است. نحوه ی برگزاری این آزمون به صورت آنلاین، در هر زمانی که زبان آموز بخواهد و در منزل فرد می‌باشد بدون اینکه نیازی به حضور در محل برگزاری داشته باشید. در این آزمون که مدت آن تقریبا 1 ساعت است، شما به راحتی امکان گرفتن نمرات معادل با آیلتس و تافل را دارید. بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزشی ارائه‌ی مدرک دولینگو به جای مدارک آزمون‌های ایلتس و تافل را بلامانع می‌دانند و هر موسسه با استفاده از سیستم و پروتوکل خاص خود به طور موقت و یا دائم اعتبار مدرک آزمون دولینگو را می‌پذیرد.

اعتبار آزمون duolingo در دانشگاه ها و موسسات آموزشی

آزمون دولینگو برای شرایط دشوار اجتماعی که انجام آزمون های بین المللی امکان پذیر نمی‌باشد استفاده می‌شود. اخیرا نیز با شیوع ویروس کرونا و لغو برگزاری آزمون های ایلتس و تافل متقاضیانی که برای مقاصد متفاوتی نیاز به ارائه ی مدرک به سازمان یا موسسه مورد نظر خود می‌‌باشند، می‌توانند از این طریق اقدام نمایند و نتیجه ی این آزمون را ارائه دهند و هر دانشگاه یا موسسه بر اساس سیستم آموزشی خود ممکن است بعد از فراهم شدن شرایط مناسب، ارائه ی مدرک معتبر آیلتس را از متقاضی درخواست کند و برای برخی دیگر از دانشگاه ها ارائه ی اصل این مدرک الزامی نباشد. امروزه بیش از 500 دانشگاه جهان این آزمون آنلاین را مورد پذیرش می‌دانند که از این بین میتوان به چند مورد از دانشگاه ها و کالج های کانادا اشاره کرد:

 • University Canada West
 • Bishop’s University
 • Collège Universel، Alberta University of the Arts
 • Trinity Western University
 • ، Canada College
 • Dalhousie University
 • Concordia University – Montreal

هزینه‌ی آزمون duolingo

هزینه ی آزمون دولینگو 49 دلار می‌باشد که در مقایسه با آزمون هایی مانند آیلتس و تافل که هزینه ای برابر با 215 دلار و 225 دلار دارند بسیار ارزانتر است. یکی از مزیت های این آزمون زمان برگزاری آن است که در هر روز از سال شما وقت داشته باشید، می‌توانید اقدام نمایید. مدت زمان این آزمون کمتر از یک ساعت می‌باشد و نتیجه آن نهایتا بعد از دو روز اعلام خواهد شد. نتیجه نهایی را می‌توانید به هر تعداد دانشگاه یا موسسه ای که قصد تحصیل در آنها را دارید ارسال نمایید. جهت شرکت در آزمون داشتن پاسپورت با اعتبار و شناسنامه الزامی می‌باشد.

نحوه ی طراحی سوالات در این آزمون، بدین صورت است که هر چهار مهارت متقاضی مورد سنجش قرار می‌گیرد و عملکرد شما در پاسخ گویی به سوالات، تعیین کننده ی سوالات بعدی خواهند بود. در صورت پاسخ دهی صحیح به هر سوال، پرسش های بعدی که نمایان می‌شود کمی دشوارتر خواهد بود و اگر به سوالی جواب اشتباه داده شود پرسش های بعدی آسان تر خواهد بود. به طور کلی مهارت و دانش هر فرد، بر اساس سطح توانایی داوطلب در پاسخ دهی به سوالات سنجیده می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از نمونه سوالاتی که در سایت دولینگو قرار داده شده است سطح خود را ارزیابی کرده و با آشنایی از سوالات این آزمون برای دریافت نتیجه ی مناسب خود آمادگی لازم را کسب نمایید.

سه بخش مختلف آزمون duolingo به صورت زیر است:

 • Quick setup
 • در این بخش قوانین مربوط به آزمون ارائه می‌شود و در کل 10 دقیقه زمان میبرد که در نمره نهایی شما تاثیری نخواهد داشت.
 • Adaptive Questions
 • در بخش دوم که بسیار جالب است، در واقع به آن سوالات تطبیقی گفته می‌شود بر اساس نحوه ی پاسخ گویی داوطلب به هر تست، سوالات بعدی آسان تر و یا سخت تر خواهند شد. دانش و مهارت شما درباره ی تلفظ واژگان انگلیسی، چگونگی نگارش و قرار گرفتن صحیح عبارات در جمله، مهارت های خواندن، گوش دادن و نوشتن، سطح دانش کلمات انگلیسی و بیان درست همراه با آهنگ صحیح واژگان انگلیسی مورد سنجش قرار می گیرد. این بخش از آزمون 25 دقیقه زمان خواهد برد.
 • Video Interview & Writing Sample
 • در بخش آخر آزمون دو مهارت شما ارزیابی و بررسی می‌شود. در بخش مهارت صحبت کردن دو موضوع به شما ارائه داده می‌شود که باید یکی از آنها را انتخاب کرده و برای 1 تا 3 دقیقه با استفاده از یک مصاحبه ی ویدیوئی درباره آن صحبت نمایید.
 • همچنین برای مهارت نوشتاری از بین دو نمونه متن انتخاب کرده و راجع به آن متنی می‌نویسید که 3 تا 5 دقیقه زمان می برد.
 • این بخش نمره ای نخواهد داشت اما جواب های شما به سازمان مورد نظری که قصد ارسال نمرات را دارید فرستاده می‌شود.
 • نحوه ی نمره دهی در این آزمون از 10 تا 160 می‌باشد که در 5 سطح مختلف مهارت داوطلب سنجیده می‌شود که هر بخش با نمره آیلتس یا تافل تطبیق داده می شود.

آزمون دولینگو برای مهاجرت تحصیلی

طبق مدارک اعلام شده از سوی IRCC جهت درخواست ویزای تحصیلی، ارائه مدرک زبان جزو آیتم های مورد نیاز نیست و ارائه مدرک زبان فقط می تواند با ایجاد تاثیر مثبت در آفیسر پرونده، احتمال موفقیت در اخذ ویزا را بسیار بالا ببرد. بنابراین مدرک دولینگو هم می تواند به ایجاد این تاثیر مثبت، کمک کند.

در عین حال، جهت اخذ پذیرش از بسیاری از موسسات آموزشی کانادا، ارائه مدرک زبان نیاز است و روز به روز بر تعداد موسسات آموزشی که مدرک دولینگو را برای ارزیابی سطح زبان متقاضی قبول می کنند اضافه می شود. بنابراین برای مهاجرت به کانادا از روش تحصیلی، مدرک دولینگو قابل قبول است.

در مورد تقلب در آزمون دولینگو، در پست های قبلی اطلاعاتی خدمت شما عزیزان داده شده است.

نویسنده مطلب: موسسه مهاجرتی ایلیا

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.