معرفی زنان موفق ایرانی در سراسر دنیا

در این مطلب سعی دارم به معرفی برجسته ترین و تاثیرگذارترین و موفق ترین زنان ایرانی در سراسر جهان بپردازم. با من همراه باشید.

زنان موفق ایرانی
زنان موفق ایرانی

زنان ایرانی همیشه در سراسر تاریخ از پیشگامان دوران خود بوده اند. از یوتاب خواهر آریو برزن گرفته که راه را بر ارتش اسکندر می بندد تا به امروز، مریم میرزاخانی تنها زن برنده جایزه فلیدز. در ادامه قصد دارم به معرفی تاثیرگذارترین زنان ایرانی در جهان بپردازم. همراه من باشید.

 • خانم مریم میرزاخانی
خانم مریم میرزاخانی اولین زن برنده جایزه فلیدز
خانم مریم میرزاخانی اولین زن برنده جایزه فلیدز

مریم میرزاخانی از موفق ترین زنان ایرانی بود. او در 13 اردیبهشت 1356 (3 مه 1977) در تهران به دنیا آمد. پدرش احمد میرزاخانی مهندس برق و رئیس هیئت مدیره مجتمع آموزشی نیکوکاری «رعد» بود. او با اتمام تحصیلات ابتدایی با شرکت در اولین دوره جذب استعدادهای درخشان وارد دبیرستان فرزانگان تهران (زیر نظر سمپاد) شد. عبادالله محمودیان استاد دانشگاه صنعتی شریف و از مسولان برگزاری المپیاد ریاضی در گفتگویی پیرامون مریم میرزاخانی که در سالنامه شرق 1393 منتشر شده گفته : در سال 1372 از دکتر حدادعادل درخواست کردم اجازه دهند ایشان (مریم میرزاخانی) در المپیاد شرکت کنند چون آن زمان فقط سال سومی‌ها امکان شرکت در المپیاد را داشتند و ایشان سال دوم بودند. در نهایت هم انتخاب شدند و سال بعد شرکت کردند و خانم میرزاخانی طی دو بار شرکت در المپیاد جهانی هر دوبار طلا گرفت. او در سابقه درخشان کاری خود از سال 2008 میلادی به عنوان استاد دانشگاه در دانشگاه استنفورد خدمت کرده است. پس از گذشت چندین سال در نهایت در سال 2014 میلادی به اولین زن و اولین ایرانی موفق به کسب و بدست آوردن مدال فیلدز که معتبرترین مدال در حوزه ریاضی است، شد. اما متاسفانه وی در تاریخ 23 تیر سال 1396 در اثر سرطان غدد لنفاوی در گذشت و جان خود را از دست داد.

 • خانم ماریا خرسند
خانم ماریا خرسند ابداع کننده بلوت بر گوشی های همراه
خانم ماریا خرسند ابداع کننده بلوت بر گوشی های همراه

خانم ماریا خرسند، دارای کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر و از موفق ترنی زنان ایرانی حال حاضر دنی است. او که به عنوان مدیر اجرایی ” SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut ” در سوئد می باشد که اخیرا مدیرعامل مجموعه بزرگ Dell گردید. اما یکی از قابلیت هایی که هر گوشی ای از آن بهرمند است، قابلیت بلوتوث است که در گذشته نه چندان دور اختراع شد و برای اشتراک گذاشتن فایل ها میان گوشی های مختلف کاربرد داشت و دارد که مخترع آن خانم ماریا خرسند که یک خانم ایرانی است، می باشد.

 • خانم پردیس ثابتی
خانم پردیس ثابتی برجسته ترین زیست شناس زن دنیا
خانم پردیس ثابتی برجسته ترین زیست شناس زن دنیا

خانم پردیس ثابتی یک زیست شناس محاسباتی ایرانی-آمریکایی است که در زمینه ژنوم ملاریا و ژنتیک پزشکی و تکاملی توانست مطالعه بسزایی را ایفا سازد و الگوریتمی را برای کار هر چه آسانتر مشخص نماید. او در دانشگاه هاروارد آمریکا تحصیل نموده است و سومین زن در تاریخ این دانشگاه است که موفق به کسب معدل 100 از این دانشگاه گردیده است. او از تاثیرگذارترین زنان ایرانی حال حاضر دنیاست.

 • خانم مینو اختر زند
خانم مینو اختر زند
خانم مینو اختر زند

مینو اختر زند فرماندار فعلی منطقه ” Jönköping ” در سوئد است و از موفق ترین زنان ایرانی حال حاضر دنیا است. او در تهران متولد شد و در سن 17 سالگی به استکهلم سفر کرد تا در رشته مهندسی الکترونیک تحصیل نماید. وی دارای سابقه کاملا درخشانی در طول عمرکاری خود است و از مهم ترین آنها می توان به منصوب شدن وی به عنوان مدیرکل راه آهن سوئد اشاره نمود و در ژوئن سال 2009 میلادی معاون رئیس اداره زیرساخت های راه آهن اروپا تبدیل گشت.

در نهایت پس از مدت ها کار در سال 2010 به عنوان فرماندار منطقه ” Jönköping ” منصوب شد و تا اکنون در این سمت جای دارد.

 • خانم گلی عامری
خانم گلی عامری
خانم گلی عامری

یکی دیگر از زنان افتخار آفرینان ایرانی در خارج از کشور خانم گلی عامری است که یک دیپمات و تاجر ایرانی-آمریکایی می باشد. او رئیس و مدیرعامل ” Global Engagement ” می باشد که این شرکت به منظور تقویت تعاملات میان آمریکا و دیگر نقاط جهان می باشد و هدف تاسیس این شرکت افزایش ارزش های مشترک و احترام متقابل می باشد.

وی معاون نخست وزیر سابق امور ارزش های انسان دوستانه و دیپلماسی فدراسشیون بین الملل صلیب سرخ بود. او همچنین معاون وزیر خارجه امور آموزشی و فرهنگی ایالات متحده بوده است. وی در سال 2007 میلادی از طرف ” NW Women’s Journal ” به عنوان یکی از 100 زن قدرتمند شمال غرب آمریکا انتخاب شد.

 • خانم مونا جراحی
خانم مونا جراجی
خانم مونا جراجی

پروفسور مونا جراحی متولد ایران است و یکی از شناخته شده ترین و معتبرترین دانشمندان، ریاضیدانان، فیزیکدانان و محققان در ایالات متحده آمریکا می باشد. وی نشان ” استعداد برتر حرفه ای جوان سال ” را از کاخ سفید و به وسیله رئیس جمهور وقت به دلیل تحقفیقات فراوان وی در فناوری ” تراهرتز ” دریافت نمود. این روزها وی به عنوان یکی از جوان ترین استادیارهای زن در دانشگاه برکلی کالیفرنیا است و از موفق ترین زنان ایرانی حال حاضر دنیا می باشد.

 • خانم انوشه انصاری

خانم انوشه انصاری متولد 12 سپتامبر 1966 “21 شهریور سال 1345 ” در مشهد است که یک مهندس و نخبه ایرانی و بنیانگذار شرکت ” Prodea Systems ” می باشد. وی در سال 2001 تواسنت با سود 10.8 میلیون دلاری روبرو شود که این منجر به ثبت اسم وی به عنوان یکی از تاجران و سرمایه داران خانم شود.

همچنین وی اولین خانم و چهارمین مسافر فضا که هزینه مسافرت را خودش پرداخت نمود، می باشد و این روزها نیز مدیرعامل شرکت ” Prodea Systems ” در کنار همسرش آقای امیر انصاری می باشد و بیزینس قبلی وی Telecom Technologies بود که بنیانگذار آن بود و توانست با استفاده از آن محبوب شود.

 • خانم پریسا تبریز
خانم پریسا تبریز
خانم پریسا تبریز

یکی دیگر از پر افتخارترین بانوان ایرانی که از شناخته ترین افراد در زمینه تکنولوژی است، خانم پریسا تبریز است که متولد سال 1983 میلادی می باشد و فوربس از آن در 30 زن برتبر جهان در سال 2012 میلادی نام برد و علت آن هم این است که وی جزء مهم ترین نیروها و اشخاصی است که در امنیت گوگل کروم فعالیت دارد.

حالب است بدانید که وی تنها چند ماه بعد از فارق التحصیلی اش توانست در گوگل راه پیدا کند و این روزها به عنوان شاهزاده امنیت Chrome Security شناخته شده است.

 • خانم رکسانا ورزا
خانم رکسانا ورزا
خانم رکسانا ورزا

خانم رکسانا ورزا در حال حاضر در استارتاپ های شرکت معروف مایکروسافت در کشور فرانسه است که هم زمان دو برنامه Bizspark و Microsoft Ventures را برعهده دارد. در آوریل ماه سال 2013 میلادی، سایت بیزینس اینسایدر وی را به عنوان یکی از 30 خانم موفق زیر 30 سال در زمینه تکنولوژی معرفی کرد که این باعث افتخار تمام ایرانیان است. او همچنین قبل از ورود به مایکروسافت در زمینه های مختلف دیگری نیز فعالیت داشته است.
خانم ثریا دارابی

خانم ثریا دارابی
خانم ثریا دارابی

خانم ثریا دارابی بنیانگذار شرکت مد و فشن ” Zady ” است که در زمینه فروش و طراحی لباس های شیک و بروز از پیشروترین شرکت های جهان است. وی قبل از تاسیس و بنیانگذاری شرکت Zady در نیویورک تایمز مشغول به کار بود که این بخش توانست دیدگاه اش را نسبت دنیای دیجیتال تغییر یافت. وی در بخش مدیریت شبکه های اجتماعی توانست از مهم ترین افراد باشد و تاثیر به سزایی از خود برجای بگذارد و هم اکنون در بروکلین واقع در نیویورک در حال زنذگی است.

 • خانم رکسانا مصلحی
خانم رکسانا مصلحی
خانم رکسانا مصلحی

پرفسور رکسانا مصلحی، اپیدمیولوژیست ژنتیکی محبوب جهانی است که مطالعه بسیار دقیق و مفهومی در پیش آگاهی از سرطان و پیشگیری از آن را در دفترچه زندگی نامه خود دارد. وی در ایران متولد شده است و اما در کانادا رشد کرد و در زمینه اپیدمیولوژی ژنتیک و مولکلول مطالعه قابل تامل تاثیرگذاری نمود. وی در زمینه درک علت ارثی بودن بیماری ها و نیز تعاملات ژن و محیط در گسترش بیماری توانست نقش ایفا سازد.

کلام آخر

کم نیستند زنان ایرانی به خودباوری رسیدند و اکنون در سراسر جهان افتخار آفرینی می کنند. در این مطلب من سعی کرده ام برجسته ترین و تاثیرگذارترین زنان ایرانی در جهان را به شما معرفی کنم. متاسفانه در بسیاری از جوامع توانایی زنان هنوز نادیده گرفته می شود و ز شکوفایی آن جلوگیری می شود. نظر شما درباره این مطلب چیست؟ بنظر شما جای کدام زن تاثیرگذار ایرانی در این مطلب خالی است؟ نظر خود را با من و سایر همراهان این صفحه از ویرگول درمیان بگذارید.

نویسنده مطلب: Sara Kamali

منبع مطلب

نظرات
 1. اجتمانو می گوید

  ممنون از این مطلب کاربردی

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.