دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یک موسسه آموزشی دولتی است که در نزدیکی میدان بایزید استانبول واقع است و هم اکنون دارای 17 دانشکده در 5 پردیس است که پردیس اصلی آن در بایزید قرار دارد.تعداد کارکنان دانشگاه شامل 2000 استاد و همکار و 4000 کارمند و دستیار هستند.تعداد دانشجویان دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا حدود 70،000 نفر به صورت حضوری است. 70،000 نفر هم به صورت غیر حضوری و از راه دور در این دانشگاه درس می خوانند.

زبان تدریس اکثر رشته ها در دانشگاه ترکی و انگلیسی است، یادگیری و مهارت در این زبانها برای دانشجو ضروری است و حتی اگر دانشجویی نمره قبولی در زبان را کسب نکند باید یک سال اولیه در دانشگاه را برای آموختن زبان بگذراند.
برای تحصیل در رشته کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی ضروری است.

برای دانشجویانی که می خواهند از بورسیه تحصیلی ترکیه و دانشگاه استانبول برخوردار شوند باید شرایط لازم را داشته باشند و محدودیت هایی دارد. بورس بیشتر برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است که تسلط به زبان ترکی و انگلیسی، سن (برای کارشناسی ارشد کمتر از 34 سال و دکترا کمتر از 37 سال)، معدل (کارشناسی 14 و کارشناسی ارشد 15) و یا ارائه مدرک و مقالۀ علمی و پژوهشی به دانشگاه پزشکی استانبول از شروط آن است.

برای افرادی هم که می خواهند برای دوره های کارشناسی و رشته های پزشکی بورس شوند شرایط سنی کمتر از 25 سال، معدل حداقل دیپلم و پیش دانشگاهی 18 و تسلط به زبان ترکی لازم و ضروری است. تقریباً بیشتر دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای بورس تحصیلی از شرایط فوق تبعیت می کنند و عمومی است.

طبق گزارش های دریافتی، دانشگاه استانبول 4500 بورس تحصیلی در سال اعطا می کند که یکی از ویژگی های بارز بورس این دانشگاه در اخیتار گذاشتن 1000 اسکان برای دانشجویان است. در ضمن این دانشگاه به دانشجویانی که در رتبه های 1-500 قبولی قرار بگیرند جوایز ارزنده ای می دهد.

هزینۀ تحصیلی سالیانه متوسط برای رشته پزشکی 22000 لیر و برای رشته های دندان پزشکی و داروسازی 12000 لیر است. به غیر از رشته معماری که شهریه آن در بین رشته های غیر پزشکی گرانترین است، در رشته های دیگر 35% ارزانتر حدود 3000 دلار از دانشجو دریافت می شود. برای دانشجویانی که بورس می شوند شهریۀ تحصیلی، خوابگاه، بیمه، رفت و آمد، بهداشت و درمان و… رایگان می شود.

این دانشگاه رتبۀ 2 کشوری در بین دانشگاه‌های ترکیه و رتبۀ 234 را در بین دانشگاه‌های اروپا و رتبه 401-500 دانشگاه‌های جهان را دارد. دانشگاه استانبول یکی از برجسته ترین دانشگاه‌های ترکیه و مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و در رتبۀ الف وزارت علوم ایران قرار دارد.

درپایان، دانشگاه استانبول با موقعیت ممتازی که در بین دانشگاههای کشور ترکیه و دانشگاههای اروپا و جهان دارد دانشجویان زیادی را از کشورهای مختلف دنیا به خود جذب کرده بخصوص برای دانش اموزان ایرانی ها که علاقه مندند در رشته های پر طرفدار پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی این دانشگاه به تحصیل مشغول شوند.

نویسنده مطلب: Yousef Daneshi

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.