بهترین کشورها جهت تحصیل پزشکی در اروپا – بخش دوم

رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی از جمله محبوبترین و در عین حال پر رقابت ترین رشته های تحصیلی در ایران و اروپا هستند. یکی از مهمترین دغدغه های اصلی متقاضیان ایرانی تحصیل در رشته های پزشکی در اروپا، شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی اروپا و همچنین انتخاب کشور و دانشگاه مقصد است. در ادامه مقاله قبل به معرفی 6 کشور مناسب دیگر برای ایرانیان جهت تحصیل در رشته های علوم پزشکی می پردازیم.

تحصیل پزشکی در اروپا
تحصیل پزشکی در اروپا

7- جمهوری چک: یکی از کشورهایی که در سال های اخیر با پیشرفت چشمگیر علوم پزشکی مواجه بوده، جمهوری چک است. برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور چک باید آزمون ورودی به دانشگاه های این کشور را بگذرانید. دوره پری مدیکال یا دوره پیش پزشکی در جمهوری چک چند ماه طول می کشد. گذراندن دوره پری مدیکال ضروری نیست و می توان فقط در آزمون ورودی دانشگاه های چک در کشورهایی مانند ترکیه و امارات شرکت کرد. بعد از گذراندن دوره پری مدیکال یا شرکت در آزمون این دوره، متقاضیان می بایست در آزمونی شرکت کنند که در صورت قبولی در این آزمون، موفق به اخذ پذیرش دانشگاه می شوند. دانشگاه چارلز و دانشگاه ماساریک چک از جمله برترین دانشگاه های پزشکی در جمهوری چک هستند.

دانشگاه ماساریک چک
دانشگاه ماساریک چک

8- کرواسی: برای تحصیل پزشکی در کرواسی، پذیرش بر مبنای نتایج آزمون های دبیرستان ارزیابی می شود. در این کشور برای دانشجویان بین الملل تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شود. کیفیت آموزشی خوب و هزینه های تحصیلی مناسب، کرواسی را به مقصد مهم تحصیلی برای دانشجویان مبدل ساخته است. در این کشور دانشجویان رشته پزشکی علاوه بر آموزش پزشکی، آموزش هایی نظیر مهارت برای حل مسائل، اولویت بندی بحران ها، مهارت گسترش شغل و علم خودشان و نظم دهی به افکارشان می بینند. به طور کلی در کرواسی تحصیلات هم به صورت آموزشی و هم تکمیلی صورت می پذیرد. دانشگاه زاگرب از جمله دانشگاه های مطرح این کشور است.

ت
ت

9- صربستان: تحصیل در صربستان یکی از راه های مطمئن مهاجرت به اروپا و تحصیل پزشکی در اروپا است.صربستان دانشگاه های معتبری دارد که قدمت زیادی دارد و مطرح ترین دانشگاه های پزشکی اروپا را شامل می شود. این دانشگاه ها با ارائه کیفیت بالای آموزش، هزینه های تحصیل و زندگی متوسط، با توجه به امکانات و تحصیل به زبان انگلیسی، هر ساله داوطلبان زیادی دارد. در صورت نداشتن مدرک زبان در دانشگاه های صربستان پس از دریافت پذیرش در دانشگاه، نیز می توان دوره زبان را گذراند. داوطلبان تحصیل پزشکی در صربستان می توانند پس از کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور، برای اخذ پذیرش تحصیلی به دانشگاه مراجعه کنند. متقاضیان بین المللی داوطلب تحصیل در صربستان، معمولا قبل از شروع تحصیل، دوره آموزش زبان این کشور که یک سال است را می گذرانند.

10- روسیه: تحصیل پزشکی در روسیه توسط متقاضیان بین المللی در این کشور بسیار مورد توجه قرار می گیرد و هر ساله تعداد زیادی دانشجوی پزشکی از کشور های مختلف، جذب می کند، چرا که دوره کارآموزی کشور روسیه، فرصت های خوب و متنوعی در بیمارستان ها و کلینیک های آموزشی، برای دانشجویان به وجود می آورد. روسیه برای دریافت ویزا پروسه ساده تری داشته و علاوه بر این، کشور روسیه آزمون ورودی برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی ندارد. دانشجویان پزشکی در طول تحصیل خود از کیفیت بالای آموزشی و تحصیلی و اعتبار کالج ها و دانشگاه های پزشکی روسیه، برخوردار هستند. همچنین تحصیل به زبان انگلیسی را هم می توان به مزایای روسیه برای تحصیل دانشجویان بین المللی اضافه کرد. از دلایل قانع کننده دیگر برای ادامه تحصیل در روسیه می توان به شهریه تحصیل پزشکی این کشور اشاره کرد، چرا که روسیه از دانشجویان روس و بین الملل شهریه تقریبا یکسانی دریافت می کند، همه این مزایا در حالی است که کشورهای دیگر اروپا از متقاضیان خارجی شهریه بیشتری دریافت می کند. مدرک پزشکی روسیه مورد تایید سازمان بهداشت جهانی(WHO)، یونسکو (UNESCO)، MCI و بیشتر سازمان های بین المللی است. کشور روسیه به دلیل هزینه های پایین تحصیل و زندگی از مقاصد مناسب جهت تحصیل پزشکی اروپا است.

تحصیل در روسیه
تحصیل در روسیه

11- ایتالیا: یکی از بهترین کشورها برای تحصیل پزشکی اروپا از نظر سطح تحصیل و اعتبار و هزینه های زندگی و تحصیل، ایتالیا است. در این کشور حدود ۲۵ دانشگاه علوم پزشکی، با اعتبار بالای جهانی وجود دارد. سه مورد از دانشگاه علوم پزشکی ایتالیا، در فهرست ۱۰۰ دانشگاه نخست جهان و از بهترین دانشگاه های پزشکی اروپا هستند. دلیل دیگر اهمیت دوره پزشکی کشور ایتالیا برای تحصیل، بورسیه تحصیلی است که برای ایرانیان در نظر گرفته است. آزمون ورودی پزشکی ایتالیا، آزمون IMAT است. تحصیل در ایتالیا به دو طریق تحصیل به زبان ایتالیایی و تحصیل به زبان انگلیسی امکان دارد که برای هر تحصیل به هر کدام از روش ها باید مدرک معتبر ارائه شود. ادامه تحصیل پزشکی در ایتالیا می تواند یکی از گزینه های مهم برای دانشجویان بین الملل جهت تحصیل در رشته پزشکی در اروپا باشد.

آزمون ورودی پزشکی ایتالیا- IMAT
آزمون ورودی پزشکی ایتالیا- IMAT

12- انگلستان: استاندارد های تحصیل پزشکی در انگلستان، این کشور را به هدف مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان بین الملل مبدل ساخته است. برای تحصیل پزشکی در انگلیس فرد باید وارد مدرسه پزشکی شود و دوره A-Level را بگذراند. دروس این دوره شامل زیست شناسی و شیمی است که باید با نمره AAAگذرانده شود تا متقاضی، واجد شرایط پذیرش شود. پس از این مرحله متقاضی باید در پایان دوره کارشناسی پزشکی که 2 سال طول می کشد، مدرک آیلتس آکادمیک ارائه کند و درBMAT Exam شرکت کرده و وارد دوره 2 ساله پایه شود و این دوره را نیز بگذراد. بعد از این دوره ها، دوره تمرینات تخصصی پزشکی که 4 سال طول می کشد، آغاز می گردد. پس از به پایان رساندن دوره تمرینات تخصصی پزشکی، دوره تخصص پزشکی رقابتی شروع می شود. این دوره با تلاش مضاعف برای دانشجویان همراه است تا بتوانند دوره پزشکی که در انگلستان تا 7 سال هم طول می کشد را به پایان برسانند و موفق به کسب گواهی CCT Certificate of Completion Trainingشوند. با اینکه برای تحصیل در انگلستان قوانین و ضوابط بسیار سختگیرانه ای وجود دارد ولی اعتبار این مدرک به حدی است که ارزش تحمل این دشواری ها را دارد. هرچند تحصیل پزشکی در انگلستان هزینه بالایی دارد اما یکی از مقاصد محبوب جهت تحصیل پزشکی در اروپا به شمار می آید.

تحصیل در انگلستان
تحصیل در انگلستان

نویسنده مطلب: آریا دانش | مهاجرت تحصیلی

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.