بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱

پزشکی را به‌عنوان یکی از مشاغل محبوب‌ دنیا می‌شناسند که هدف بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تلاش دارند تا در این رشته تحصیل کنند. رشتۀ پزشکی در تمام کشورهای دنیا شغل پرکاربردی است و تحصیل این رشته در خارج از کشور گزینه‌ای مطلوب خواهد بود و آیندۀ شغلی و حرفه‌ای استانداردی برای فارغ‌التصیلان رقم خواهد زد. نکتۀ حائز اهمیت این است که کیفیت آموزشی دانشکده‌های پزشکی کشور انگلیس بهتر از دیگر کشورهای اروپایی است؛ به‌همین دلیل بهتر است در ابتدا با دانشکده‌های پزشکی برتر انگلستان آشنا شویم. براساس رده‌بندی وبگاه QS، دانشکده‌های پزشکی دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، دانشگاه کالج لندن، کالج امپریال لندن، کالج کینگ لندن، دانشگاه ادینبورگ و دانشگاه گلاسگو، جزو دانشگاه‌های برتر پزشکی کشور انگلستان به‌شمار می‌روند. در سوی دیگر، وبگاه THE نیز رتبه‌بندی دیگری از دانشکده‌های پزشکی انگلیس ارائه داده است که طبق آن دانشگاه‌های شفیلد و لیورپول و بریستول از دانشکده‌های پزشکی مطرح انگلیس هستند. البته باید در نظر داشته باشید که هزینۀ تحصیل در کشور انگلستان درمقایسه‌ با دیگر کشورهای اروپایی بالاتر است و به‌همین خاطر بسیاری از متقاضیان ترجیح می‌دهند برای کاهش هزینه‌هایشان به تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی فکر کنند.

در این مقاله، بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ را از دیدگاه دو وبگاه QS و THE بررسی خواهیم کرد. این دو وبگاه هر سال رتبه‌بندی دانشگاه‌های معتبر دنیا را در رشته‌های گوناگون منتشر می‌کنند و می‌توان گفت تقریباً همۀ متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان به رتبه‌بندی این دو وبگاه توجهی ویژه می‌کنند.

دانشکده‌های برتر پزشکی در اروپا

وبگاه THE در تازه‌ترین رده‌بندی بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ فهرستی ارائه کرده است که براساس آن این دانشگاه‌ها عبارتند از:

دانشکدۀ پزشکی مؤسسۀ کارولینسکا در سوئد

مؤسسۀ کارولینسکا در سولنای استکهلم از مؤسسه‌های پزشکی معتبر جهان شناخته می‌شود. کارولینسکا با برخورداری از بیمارستانی آموزشی و تحقیقاتی وابسته به مؤسسه، نه‌تنها روی جنبه‌های نظری حوزۀ پزشکی، بلکه روی نوآوری و جنبه‌های کاربردی این رشته متمرکز است.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه هایدلبرگ در آلمان

سابقه و قدمت دانشگاه هایدلبرگ در آلمان و اروپا و همچنین کیفیت استاندارد آموزشی این دانشگاه باعث شده تا متقاضیان رشتۀ پزشکی این دانشگاه را در اولویت قرار دهند. هم‌اکنون، این دانشگاه از دانشجویان بین‌المللی فراوانی میزبانی می‌کند که از بیش از ۱۳۰ کشور جهان برای تحصیل به آلمان مهاجرت کرده‌اند.

دانشکدۀ پزشکی مؤسسۀ فناوری فدرال زوریخ (ETH) در سوئیس

مؤسسۀ فناوری فدرال زوریخ (ETH) با بیش از ۱۵۰ سال قدمت در کشور سوئیس یکی از مؤسسه‌های تحقیقاتی مهم در زمینۀ STEM به‌شمار می‌رود. کسب مدرک تحصیلی از این مؤسسۀ جهانی به ارزش علمی رزومۀ دانشجویان بسیار می‌افزاید.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه Charité در آلمان

دانشگاه Charité در شهر برلین قرار دارد و توانسته است به‌لطف تلاش‌های تحقیقاتی‌اش میان سایر دانشگاه‌های کشور آلمان برجسته باشد. امروزه، بیش از ۳،۷۰۰ نفر محقق روی نوآوری‌ها و دستگاه‌های پزشکی جدید مشغول پژوهش هستند.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه LMU در آلمان

دانشگاهLudwig-Maximilians-University  با نام اختصاری LMU نیز شناخته می‌شود و یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی مشهور آلمان است. این دانشگاه سال ۱۴۷۲م تأسیس شد و ازجمله مؤسسه‌های پژوهشی معتبر جهان و اروپاست که در تمامی مراحل تحقیق و جنبه‌های حقوقی و اداری از محققانش پشتیبانی می‌کند. دانشکدۀ پزشکی دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز نیز ازجمله بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ معرفی شده است.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه لوون در بلژیک

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه لوون (University of Leuven) در بلژیک یکی از مقاصد مهم دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل رشتۀ پزشکی است. این دانشکده با همکاری یکی از بیمارستان‌ها محیطی عملی برای آموزش دانشجویانش فراهم کرده است و متخصصان این دانشکده در حوزه‌های علوم و فناوری و بهداشت تحقیق می‌کنند.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه روتردام در هلند

دانشگاه اراسموس روتردام غالباً در رده‌بندی‌های جهانی وبگاه‌های QS و THE و USNews همواره حضور دارد و یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ به‌حساب می‌آید. سیستم آموزشی مطلوب و تلاش‌های تحقیقاتی و امکانات درخورتوجه از مزایای دانشکدۀ پزشکی دانشگاه روتردام در هلند است.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه سوربن در فرانسه

دانشگاه سوربن نیز یکی از دانشگاه‌های قدیمی و معتبر فرانسه و حتی اروپا محسوب می‌شود که به ارائۀ حوزه‌های چندرشته‌ای (Multidisciplinary) مشهور است. شایان ذکر است بسیاری از تحقیقات پیشرفتۀ جهان در زمینه‌های علوم، فناوری، پزشکی و علوم انسانی در این دانشگاه انجام می شود.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه پاریس در فرانسه

دانشگاه پاریس حدود بیست محوطۀ دانشگاهی و مرکز تحقیقاتی دارد و دوره‌های ابتکاری با اهداف بلندپروازانه و پیشنهادهای متنوع برای مطالعه ارائه می‌دهد. هدف این دانشگاه افزایش دانش دانشجویان و ایجاد تغییرات اجتماعی است.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه ماستریخت در هلند

در دانشگاه ماستریخت در هلند، دروس با استفاده از روش یادگیری مبتنی‌بر مسئله در کلاس‌های تعاملی و ساختن ذهنیت‌های متمرکز بر علم تدریس می‌شود. این دانشگاه تحقیقات فراوانی در زمینۀ موضوع‌های روز دنیا انجام داده است و نامش در فهرست بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ نیز به‌چشم می‌خورد.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه زوریخ در سوئیس

دانشگاه زوریخ بزرگ‌ترین دانشگاه سوئیس است که دانشجویان را با روش‌های جدید مبتنی‌بر نمونه‌های واقعی برای مشاغل مختلف آماده می‌کند. کلاس‌های تحصیلات آکادمیک این دانشگاه در جهان پیشرو است؛ ازاین‌رو، یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ به‌شمار می‌رود.

درپایان مطلب، شایسته است به فهرست بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ براساس رتبه‌بندی وبگاه QS نیز اشاره کنیم. در فهرست مذکور، نام این دانشکده‌ها به‌چشم می‌خورد: دانشکدۀ پزشکی مؤسسۀ کارولینسکا در سوئد، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه هایدلبرگ در آلمان، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه آمستردام در هلند، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه اراسموس روتردام در هلند، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه کپنهاگ در دانمارک، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه LMU در آلمان، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه لوون در بلژیک، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه سوربن در فرانسه، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه Charité در آلمان و دانشکدۀ پزشکی دانشگاه زوریخ در سوئیس.

اعزام دانشجو

علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه­های خارج از کشور با ابهام‌ها و پرسش‌های متعددی مواجه می­شوند؛ بنابراین، داشتن راهنما در این مسیر برای آنها اهمیت خواهد داشت. مجموعۀ سیم آخر که از سال 1382 فعالیت خود را در زمینۀ آموزش آغاز کرده است؛ تجربۀ سال­ها مشاورۀ تحصیلی برای دانشگاه­های داخل کشور را دارد و اکنون نیز با فعالیت در حوزۀ اعزام دانشجو به کشورهای اروپایی و کانادا در این راه کمک شایانی به متقاضیان می­‌کند.

نویسنده مطلب: مجموعۀ مهاجرت تحصیلی سیم آخر

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.