مهاجرت تحصیلی به ترکیه با آزمون یوس

مهاجرت تحصیلی به ترکیه با آزمون یوس
مهاجرت تحصیلی به ترکیه با آزمون یوس

در سال های اخیر مهاجرت تحصیلی به ترکیه مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. کیفیت مطلوب آموزش و صرفه اقتصادی تحصیل و زندگی در ترکیه و به ویژه امکان مهاجرت به کشورهای اروپایی از طریق تحصیل در این کشور از دلایل مهم توجه آن ها به ترکیه به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی می باشد.

در مهاجرت تحصیلی به ترکیه، تحصیل در مقطع کارشناسی متقاضیان بسیار بیشتری نسبت به مقاطع بالاتر دارد. رایج ترین آزمون ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی یوس (YOS) نام دارد. پذیرفته شدن در آزمون یوس امکان تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی، مهندسی، علوم انسانی و رشته های هنری را فراهم می کند.

آزمون یوس یک آزمون متمرکز نظیر کنکور در ایران نیست. دانشگاه های مختلف ترکیه خود طراح و مجری برگزاری این آزمون هستند. این آزمون غالبا یک مرتبه در سال توسط دانشگاه ها برگزار می شود. در این میان دانشگاه هایی نیز وجود دارند که سالانه بیش از یک بار این آزمون را برگزار می کنند. آزمون های YOS غالبا در سال های گذشته در بازه زمانی فروردین تا خرداد ماه برگزار می شدند. البته امسال به علت شرایط پیش آمده ناشی از ویروس کرونا تعدادی از آزمون ها در تیر ماه نیز برگزار می شوند.

مباحث ریاضی آزمون یوس
مباحث ریاضی آزمون یوس

آزمون یوس بنابر اعلام دانشگاه های مختلف از 1 تا 2 سال اعتبار دارد. این آزمون از سه مبحث ریاضی، هوش و هندسه تشکیل می شود. آزمون YOS غالبا دارای 80 سوال است که نیمی از این سوالات به مبحث هوش و از 40 سوال باقیمانده نیز غالبا 35 سوال به مبحث ریاضی و 5 سوال نیز به مبحث هندسه اختصاص دارند. در واقع زبان آزمون یوس ریاضیات است. اگر پایه ریاضیات مطلوبی دارید احتمال موفقیت شما در این آزمون بیشتر است. برای مشاهده مباحث ریاضی آزمون یوس بر روی عنوان این مبحث کلیک کنید. همچنین برای مطالعه دیگر مباحث آزمون یوس به بلاگ وبسایت یونی لند مراجعه کنید.

دفترچه سوالات آزمون YOS به دو زبان ترکی و انگلیسی به چاپ می رسند. به علاوه، برخی از دانشگاه ها دفترچه سوالات را به زبان های دیگر از جمله فارسی نیز به چاپ می رسانند. با این حال نکته مهمی که باید بدانید این است که برای شرکت در آزمون یوس نیازی به تسلط بر زبان ترکی و یا هر زبان دیگری ندارید. همان طور که اشاره شد، زبان آزمون یوس ریاضیات است و شما نیاز چندانی به تسلط به زبان ترکی نخواهید داشت. البته در حل سوالات پرابلم (سوال های متنی ریاضی) و منطق عددی (سوالات هوش) نیاز به خواندن متن سوالات خواهید داشت اما نگران نباشید. شما با شرکت در دوره های استاندارد آموزش یوس، آن میزان از دانش زبان که برای پاسخ گویی به سوالات نیاز خواهید داشت را فرا می گیرید.

در رابطه با شرایط مورد نیاز برای شرکت در آزمون یوس خوب است بدانید که شرکت در این آزمون محدودیت سنی از پیش تعیین شده ای ندارد. اگر چه سن شرکت کنندگان در این آزمون برای پذیرش برخی دانشگاه ها ملاک است اما همان طور که اشاره شد محدودیت سنی خاصی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد. برای شرکت در آزمون یوس لازم است مدرک دیپلم داشته باشید و یا دانش آموز سال آخر پایه متوسطه دوم باشید، چرا که به هنگام ثبت نام در دانشگاه های ترکیه لازم است مدرک دیپلم خود را ارائه دهید. در رابطه با مدرک زبان ترکی نیز خوب است بدانید که به هنگام ثبت نام در آزمون یوس و یا دانشگاه های ترکیه الزامی برای ارائه این مدرک وجود ندارد. در صورتی که دارای مدرک زبان ترکی (تومر) باشید می توانید بلافاصله پس از قبولی در آزمون به تحصیل مشغول شوید. در غیر این صورت دانشگاه فرصت یک ساله ای را به شما می دهد تا در این بازه نسبت به یادگیری و دریافت مدرک زبان ترکی اقدام کنید. در رابطه با تحصیل به زبان انگلیسی نیز لازم است به وبسایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه و رشته های موجود و مدارک مورد نیاز را جست و جو کنید.

آزمون یوس بنابر اعلام دانشگاه های مختلف در شهرهای ترکیه و یا خارج از آن برگزار می شود. در میان شهرهای ترکیه، استانبول و آنکارا به عنوان مراکز جامع آزمون های یوس هستند. به عبارت دیگر، همه دانشگاه های ترکیه در این دو شهر حوزه برگزاری آزمون دارند. برخی از دانشگاه های ترکیه نیز در ایران و غالبا در شهر های تهران و یا ارومیه حوزه برگزاری آزمون دارند.

تا به این جا با کلیات آزمون YOS آشنا شدید. با این حال مهاجرت تحصیلی به ترکیه تنها نیاز به آشنایی با آزمون ورودی دانشگاه های آن ندارد. آن چه شما را به موفقیت در این آزمون می رساند آمادگی کامل برای شرکت در آن است.

سبک آزمون یوس و مباحث آن نیازمند شرکت در دوره های آمادگی آزمون یوس است. شما حتی اگر در ایران در رشته ریاضی و فیزیک مشغول به تحصیل هستید نیاز به گذراندن دوره ای دارید که در آن به مبحث هوش نیز تسلط پیدا کنید. در این میان کلاس های آمادگی آزمون یوس در همه شهرهای ایران برگزار نمی شوند. یونی لند با توجه به این موضوع و لزوم ارائه با کیفیت مباحث آزمون یوس اقدام به برگزاری کلاس های آنلاین یوس 2021 نموده است. در هر کجای ایران که هستید می توانید با بهترین اساتید یوس ایران بر مباحث آزمون یوس مسلط شوید.

کلاس آنلاین یوس 2021 ترکیه
کلاس آنلاین یوس 2021 ترکیه

کلاس آنلاین یوس 2021 یونی لند شامل آموزش کامل مباحث یوس از جمله هوش، ریاضی، هندسه، پرابلم، منطق عددی و سری آزمون های آزمایشی یوس است. یونی لند تلاش کرده است توسط تیم جوان و خلاق خود خلاهای موجود در آموزش یوس را پر کند. ارائه کارنامه های تحلیلی که در آن قدرت پاسخگویی شرکت کنندگان نیز به آن ها ارائه می شود یکی از خدمات منحصر به فرد یونی لند است. در واقع قدرت پاسخ گویی به شما نشان می دهد چه زمانی را صرف پاسخ های غلط و یا صحیح خود کرده اید. این آمار می تواند مدیریت زمان شما را به چالش کشانده و به بهبود آن کمک کند.

همچنین مجموعه یونی لند ارائه دهنده وبینارهای مشاوره با عنوان دانیشمان است که در آن ها دغدغه های علاقه مندان مهاجرت تحصیلی به ترکیه پاسخ داده می شود. غالب این وبینارها به رایگان برای علاقه مندان برگزار شده و هم اکنون نیز از طریق وبسایت یونی لند قابل دسترسی هستند.

به علاوه شرکت کنندگان در کلاس های آنلاین یوس 2021 یونی لند می توانند در صورت نیاز به مشاوره خصوصی از مشاوران تحصیلی این مجموعه نیز کمک بگیرند.

یونی لند همچنین ارائه دهنده خدمات دیگری در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه از جمله ثبت نام آزمون های یوس و برگزاری تور ترکیه جهت شرکت در آزمون های یوس است.

برای آشنایی بیشتر با خدمات ویژه یونی لند می توانید به وبسایت یونی لند مراجعه کنید و از طریق پل های ارتباطی ذکر شده در آن با مشاوران یونی لند در تماس باشید.

نویسنده مطلب: علی مهدیان

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.