مزایای اقامت ترکیه + معایب + روش های اخذ اقامت ترکیه(راهنمای جامع)

ترکیه به دلیل پیشرفتهای اقتصادی و اجتماعی زیادی که دارد، مقصد بسیاری از افراد از جمله ایرانیان برای اقامت و زندگیست، چرا که پایه های پیشرفت این کشور رنسانس اروپا و کشورهای پیشرفته شده است. علاوه بر این، بعلت ارتباطات مشترک زیادی که بین ترکیه و جوامع اروپایی و آسیایی وجود دارد، داشتن اقامت ترکیه علی الخصوص برای ما ایرانیان یکی از بهترین گزینه های ممکن است. همچنین، بخش بزرگی از جامعه ترکیه به آزادی و تعدد ایده ها اعتقاد دارند، به گونه ای که باعث می شود اتباع بیگانه و یا سرمایه گذاران خارجی در این کشور احساس اطمینان و امنیت کنند، و این موضوع همان مساله مهم کلیدی است که هر فرد مهاجری بدنبال آن است. در دو دهه گذشته، ترکیه با یک انتقال کیفی قابل توجه در همه سطوح (اقتصادی، فرهنگی، مسائل سیاسی و …) نسبت به دیگر کشور های منطقه متمایز شده، که این امر سبب شد، مهاجرانی از ملیت های مختلف که بدنبال یک زندگی ایده آل بودند و یا سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در پروژه های بین المللی با سود دهی بالا را داشتند ترکیه را برای اقامت برگزینند. این روزها بسیاری از افراد در مورد چگونگی آمدن و زندگی در ترکیه از ما سوال می کنند، از طرفی با توجه به مناسبات بین کشورها و شرایط سیاسی حاکم بر جهان عاقلانه ترین کار مشاوره گرفتن از یک شرکت معتبر مهاجرتی است تا روند اخذ ویزا و اقامت ترکیه را با وجود تمامی پیچیدگی هایش در کوتاه ترین زمان ممکن و بصورت قانونی برایتان انجام دهد.

مشاوره در زمینه اقامت ترکیه با استانبول همراه

استانبول همراه با همکاری وکلای تراز اول و قابل اعتماد داخلی و خارجی، آخرین و دقیق ترین قوانین و اطلاعات مهاجرتی را در اختیار موکلین خود قرار می دهد. چرا که شروع زندگی در یک کشور جدید، یکی از بزرگترین تصمیم ها در زندگی هر فردیست. پس می توانید با مراجعه به سایت استانبول همراه از مشاوران این شرکت برای مهاجرت و راه های اخذ شهروندی ترکیه کمک بگیرید.

همانطور که گفتیم زندگی در ترکیه به دلایل بسیاری مانند(آب و هوای گرم و معتدل، شرایط اقتصادی خوب، فرصت های کسب درآمد، تحصیلات ارزان قیمت) از سراسر جهان توجه مهاجران را به خود جلب کرده است. اما نکته قابل تامل این است که هنگام تصمیم به عزیمت به این کشور باید تمامی جوانب مثبت و منفی زندگی در ترکیه را بسنجید و از پیچیدگی های اخذ مجوز اقامت مطلع شوید.

مزایا و معایب اقامت ترکیه
مزایا و معایب اقامت ترکیه

زندگی در ترکیه چه مزایایی می تواند برای شما داشته باشد؟

از جمله مزایای بارزی که می تواند برای اخد اقامت ترکیه بر شمرد: • نزدیکی فرهنگ مردم ایران و ترکیه • قرار گرفتن در بین کشورهای اروپایی • نزدیکی به ایران از لحاظ مسافت • ایرانیان برای ورود به ترکیه نیاز به ویزا ندارند • قرار گرفتن در بین کشورهای اروپایی • آب و هوای بسیار خوب • هزینه های کم زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی

علاوه بر مواردی که گفته شد، شاید بتوان وجود آرامش در زندگی در ترکیه را به دلایلی مانند (همسایگی با ایران، داشتن ارتباطات بین المللی با دیگر کشورهای جهان و نزدیکی فرهنگ و …) را از مهم ترین مزیت های اخذ اقامت در ترکیه دانست. از طرفی واقعیت امر این است که زندگی و شهروندی ترکیه مانند دیگر کشورها پر از پیچیدگی و ابهام نیست. زیرا مردم ترکیه به سادگی در زندگی و ماهیت سیستم زندگی خود شناخته می شوند، و این امر در بخشهای رسمی و همچنین امکانات بهداشتی، آموزشی و خدماتی آنها منعکس شده است، حتی در نحوه خوردن و آشامیدن اختلاف طبقاتی زیادی وجود ندارد. در سطح فنی، برنامه هایی برای همه شهروندان ترکیه وجود دارد که از طریق آنها می توانند اسناد رسمی خود را صادر کنند، همچنین ترکیه یکی از کشورهای پیشرو در زمینه بازاریابی الکترونیکی است، و به سرعت به سمت هوشمند شدن پیش می رود.

تحصیل در ترکیه

تحصیل نیز یکی از جنبه های مهمی است که تبعه خارجی یا سرمایه گذار واقعاً در نظر می گیرد، خواه ادامه تحصیل برای کودکان یا شروع آن باشد. همچنین ترکیه از طریق سیستم بورس تحصیلی بسیاری از دانشجویان را در سراسر جهان به خود جذب کرده است، زیرا ترکیه دارای تعداد زیادی دانشگاه با استانداردهای پیشرفته بین المللی است که به دلیل کیفیت آموزش، به همه افراد امکان پیگیری و تکمیل تحصیلات را می دهد. سهولت ثبت نام، هزینه های کم و تنوع تخصص در زمینه های مختلف، و علاوه بر آموزش دولتی، شامل بسیاری از امکانات آموزش ویژه نیز می شود.

دانشگاه های ترکیه
دانشگاه های ترکیه

طبیعت ترکیه

طبیعت شگفت انگیز ترکیه نیز نقش مهمی در انتخاب ترکیه بعنوان کشوری برای زندگی داشته است. از آن جایی که ترکیه به دلیل آب و هوای مناسب هر ساله یکی از کشورهای پیشرو در جذب گردشگر است و به دلیل منطقه جغرافیایی وسیع با بیش از هشتاد استان، که هر یک صدها ویژگی طبیعی، امکانات گردشگری و پارک های عمومی متعددی را دارد. همچنین ترکیه مشرف به بسیاری از دریاها است، رودخانه های زیادی دارد و بیشتر استان های آن پوشیده از چمنزارهای سبز و درختان بلند است و که باعث زیبایی آن شده است. و از جمله مهمترین مزیت اخذ اقامت ترکیه، وجود فرصت های بی نظیر شغلی در ترکیه است. این کشور یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه صنایع و تجارت آزاد است، به دلیل وجود تعداد زیادی کارخانجات و موسسات، و ایجاد بسیاری از فرصت ها برای مشاغل مختلف؛ از جمله املاک و مستغلات، تجارت آزاد، کسب و کارهای کوچک، تجارت خارجی، خدمات پزشکی، علاوه بر جنبه های آموزشی و گردشگری، همه این موارد در قالب قوانینی وجود دارد که از شهروندان خارجی و بخصوص سرمایه گذاران حمایت می کند و به آنها امکاناتی برای ادامه راهشان میدهد.

طبیعت زیبای ترکیه
طبیعت زیبای ترکیه

معایب زندگی در ترکیه چیست؟

زبان ترکی و برقراری ارتباط؛ شاید بتوان یکی از مهمترین معایب زندگی در ترکیه را مسائل مربوط به زبان دانست، زیرا ترکها ترجیح می دهند به زبان مادری خود ارتباط برقرار کنند و کسانی را که به آن صحبت می کنند دوست دارند، در حقیقت ساکنان ترکیه در برقراری ارتباط با زبان انگلیسی با مشکل روبرو هستند، بنابراین بهتر است یادگیری زبان ترکی را در اولویت خود قرار دهید و نیازی هم به نگرانی نیست، زیرا زبان ترکی یکی از زبانهایی است که خیلی سریع قابل یادگیری است.

از دیگر معایب زندگی و اقامت در ترکیه به گفته شهروندان خارجی می توان به موارد زیر اشاره کرد

• هزینه بالای بنزین • نرخ بالای مالیات • امکان دزدی و نبود امنیت در برخی از نقاط شهر • وجود سانسور و فیلترینگ اینترنتی • شلوغی و ترافیک خیابان ها

و همچنین در موضوع شرایط اقامت کاری و ثبت شرکت در ترکیه؛ از نظر برخی کارآفرینان خارجی استخدام حداقل 5 شهروند ترکیه با بیمه و مزایای کامل نوعی ایراد محسوب می شود. مورد دیگری که می توان بعنوان یکی از معایب ترکیه برشمرد این است که اگر شما بین 21 تا 41 سال سن دارید، و در کشور خود خدمت سربازی نرفته باشید، ممکن است مجبور شوید در ارتش ترکیه خدمت کنید .و اما نگرش مردم ترکیه نسبت به مهاجران

نگرش ترکهای بومی نسبت به تازه واردان به ملیت مهاجر و شهر محل استقرار آنها بستگی دارد. در شهرهای تفریحی، به عنوان مثال آنتالیا یا آلانیا، با خارجی ها و گردشگران دوستانه برخورد میشود. و از آنجایی که گردشگری درآمد اصلی در این شهرها بحساب می آید با روی گشاده از خارجی ها استقبال میشود.اما در شهرهای دورافتاده مانند قونیه، مردم از افراد خارجی فاصله می گیرند، خصوصاً نسبت به کسانی که از قوانین محلی پیروی نمی کنند.

بزرگترین جوامع خارجی در آنتالیا، استانبول، آنکارا، ازمیر واقع شده اند.

مردم ترکیه در این شهرها نسبت به خارجی ها برخورد دوستانه ایی دارند. آنها بسیار مهربان و با ملاحظه هستند. معاشرت با خارجی ها نوعی فرهنگ ترکی است و به راحتی با اتباع خارجی دوست می شوند. کشور ترکیه با سایر کشورهای مسلمان متفاوت است. این کشور یک جمهوری سکولار است. برخی از ساکنان ترکیه، و به ویژه کسانی که در شهرها یا مناطق گردشگری زندگی می کنند، دیدگاه و ذهن بازتری دارند، آنها اغلب اصول مذهبی را که معمولاً متعلق به کشورهای مسلمان است، کنار می گذارند. غالباً، افراد با اعتقادات یکسان در یک منطقه زندگی می کنند.

هزینه زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه، به طور کلی، در محدوده کشورها با هزینه های بالا قرار نمی گیرد، به خصوص اگر با سایر کشورهای جهان که دارای ویژگی های مشابهی در شهرنشینی و طبقه بندی هستند، مقایسه شود. در کشور ترکیه با داشتن حداقل حقوق و دستمزد می توان از پس مخارج یک زندگی متوسط و مناسب با هزینه متوسط برآمد. و این موضوع نیز با توجه به توانایی های مالی و نیازهای زندگی هر شخص نسبی است. به طور کلی، حداقل دستمزد دو هزار و پانصد لیره ترکیه تخمین زده می شود که برای زندگی یک خانواده کوچک شامل غذا، نوشیدنی و مسکن کافی است. شایان ذکر است که محله ها، همانطور که شناخته شده است، در هزینه اجاره متفاوت هستند. همچنین بین استانهایی که ماهیت گردشگری فعال دارند و استانهایی که گردشگری به عنوان منبع اصلی در آمدشان به حساب نمیاد، تفاوتهای اساسی وجود دارد.

انتخاب بهترین مناطق برای زندگی در ترکیه با توجه به روش زندگی مطلوب متفاوت است، برای مثال برخی افراد ترجیح می دهند به دور از شلوغی زندگی کنند، برخی دیگر شهرهایی پر جنب و جوش را برای تجارت و سرمایه گذاری های مالی خود ترجیح می دهند، و کسانی نیز هستند ترجیح می دهند شهری را انتخاب کنند که هر دو ویژگی را داشته باشد. یک تذکر مهم: چنانچه قصد گرفتن اقامت ترکیه را دارید به شما توصیه می کنیم با شرکت های مهاجرتی که دارای مجوز فعالیت هستند همکاری کنید و تحت هیچ شرایطی کار خود را به دلالان سودجو نسپرید. این افراد با هدف کلاه برداری به شما امید اخذ انواع اقامت در ترکیه را می دهند.

با توجه به تمامی مسائلی که گفته شد، اگر برای اخذ انواع اقامت در ترکیه نیاز به مشاوره داشتید می توانید با کارشناسان خبره استانبول همراه تماس بگیرید. شرکت استانبول همراه علاوه بر ارائه ی اطلاعات، مشاوره ها و راهــنمایی های تخصصی در زمینه ی انواع مهاجرت کاری، تحصیلی و غیرتحصیلی در ترکیه تمامی امور شما را با توجه به مسائل مربوطه و با همکاری وکلای بین المللی بصورت تخصصی انجام خواهد داد.

نویسنده مطلب: دارا

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.