علامت های قبول شدن در مصاحبه شغلی

در فاصله زمانی بین مصاحبه شغلی تا اعلام پذیرش، عدم قطعیت در نتیجه‌ مصاحبه برای متقاضیان کار رنج آور می باشد. اما اگر استخدام کنندگان نظر سریعی راجع به درخواست شغلی شما بدهند، حتی اگر نتیجه آن منفی هم باشد، می‌توانید با آن به خوبی کنار بیایید. اما خب نظرشان را رک نمی گویند. یا به خاطر مشورت، یا مقایسه با متقاضیان دیگر و یا عدم جرات در بیان حضوری. جالی نگرانی نیست برخی نشانه‌ها وجود دارند که می‌‌توانند حاکی از اخبار خوبی باشند. بنابراین دفعه بعدی که به مصاحبه کاری رفتید، بجای نگرانی در مورد حذف شدن، به سادگی بررسی کنید که آیا این 9 نشانه در مصاحبه به وقوع پیوسته اند یا خیر.

1. شما در مورد “کی” می‌شنوید، نه “اگر” :

مصاحبه‌کنندگان به دنبال این هستند که بی جهت متقاضیان کار را امیدوار نکنند، بنابراین آنها به طور کلی عباراتی از این قبیل را خواهند گفت “فرد در این موقعیت باید فلان کار را انجام دهد” . اما اگر آنها کاملا مطمئن باشند که شما برای این شغل ساخته شده‌اید، آنگاه ممکن است ناخواسته در انتخاب لغاتشان تغییر ایجاد کنند.

مثلا می‌گویند:

“بعد از آموزش‌های منابع انسانی متصدی پذیرش ما به شما کمک خواهد کرد که آنها را به کار بگیرید”.

به نشانه‌های کلامی همچون این نشانه‌های محکم، گوش فرا دهید.

2️. زبان بدنشان شما را آگاه می‌کند:

حتی اگر مصاحبه کننده‌ها تلاش کنند با خونسردی با شما برخورد کند، اما زبان بدنشان به آنها اجازه نمی‌دهد که اشتیاقشان را نسبت به شما پنهان کنند.

“تکان دادن سر، لبخندهای ریز خوشایند و “اوهوم” گفتن ها و دیگر صداهای تاییدی حاکی از این است که آنها شما را پذیرفته‌اند”.

3. اگر در برخی موارد، مدیر استخدام کننده صحبت در مورد شغل را متوقف کرد و مصاحبه بیشتر به صورت دوستانه پیش رفت، نشانه مطمئنی است از اینکه مدیر استخدام کننده به صلاحیت عملکردی شما برای شغل مورد نظر پی برده‌است و حالا به امید اینکه به تیمش می پیوندید، علاقه‌مند می باشد بیشتر با شما آشنا شود.

4️. آنها نشان می‌دهند که تمایل به شنیدن صحبت های شما دارند

گاهی اوقات مصاحبه کننده ممکن است خیلی واضح به شما بگوید شما همان مهارت‌ها و تجاربی را دارید که آنها به دنبالش هستند.

5️. با اعضای بیشتری از تیم آشنا می شوید:

ممکن است معرفی به تک تک اعضای تیم در مصاحبه‌ حضوری خسته کننده باشد. اما مطمئن باشید این نشانه خوبی برای پذیرفته شدن شما است.

6️. آنها صحبت از حقوق و مزایا می‌کنند:

اگر مصاحبه‌کنندگان شما را برای شغل مورد نظر بسیار مناسب بدانند همه‌ چیزهای عالی شرکتشان را که می توانند به شما پیشنهاد دهند برجسته خواهند کرد، بطوری که اگر شما در شرکتهای مختلفی مصاحبه دارید، پیشنهاد آنها را قبول کنید.

7️. مصاحبه بیش از حد معمول طول می‌کشد:

هیچ کسی زمان اضافی برای انجام مصاحبه ندارد، پس اگر شما متوجه شدید که آنها به خاطر اینکه کمی بیشتر با شما صحبت کنند از زمان ناهار خود استفاده می کنند، پس می‌توانید به این فکر کنید که مناسب این نقش هستید و می‌خواهند شما را بهتر بشناسند.

8️. شما جزئیاتی را در مورد گام بعدی بدست می‌آورید:

به وضوح، اگر کسی چنین چیزی بگوید “ما هفته بعد پیشنهادمان را به شما می‌گوییم” شما پذیرفته شده‌اید. اما عباراتی مانند “به شما اطلاع خواهیم داد” نشان از بی‌علاقگی است.

9️. پاسخ سریع و مثبتی به ایمیل های پیگیری شما داده می شود:

بطور واقع بینانه، مصاحبه‌کنندگان همیشه وقت ندارند تا سریعا پاسخ این ایمیل‌ها را بدهند، بخصوص اگر کاندیدایی کمتر نظرشان را جلب کرده باشد. بنابراین اگر آنها وقت گذاشتند و خیلی سریع جواب ایمیل شما را دادند، پس بدانید که شانس بالایی برای استخدام دارید.

قبل از مصاحبه حتما از خودتان آگاه باشید. از علایق، نیازها و توانمندی ها. بدون تدوین یک مسیر شغلی، سراغ استخدام نروید. هرگز برای کسب درآمد هر کاری را قبول نکنید. ابتدا خودتان ، سپس وظایفتان و در نهایت شرکتهایی که می توانید به آنها خدمت برسانید را بشناسید. کارفرماها به دنبال افرادی هستند که نسبت به این موارد آگاه باشند. نه مدرک و نه تجربه.

برای تدوین مسیر شغلی اختصاصی خودتان تا قهرمان شدن، من در سایت مرتا همراه شما هستم.

نویسنده مطلب: سید محمد حسینی

منبع مطلب

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.