اندراحوالات معلمان ایران و جهان

به مناسبت روز معلم تحقیقاتی در مورد حقوق و دستمزد معلمان و همچنین نحوه تدریس شان در ایران و دنیا انجام دادم که خلاصه ای از آن را در این مقاله با هم مرور میکنیم.

ابتدا روز معلم را به تمام معلمانی که به ما حتی مطلبی آموخته اند تبریک میگویم.

بقول یکی از دوستان اولین معلم ما پدر مادر هستند و بعد از آن هرکسی که در مسیر زندگی ما چیزی به ما آموخته، اگر با نگاه یادگیری همیشگی به زندگی نگاه کنیم خود زندگی بهترین معلم ماست ولی تجربه کردن هزینه سنگینی دارد اما بیشتر این تجربیات از طریق متفاوت امروزه به ما انتقال داده میشود که باید سعی کنیم آن را فرا گیریم و همیشه در حال یادگیری باشیم در دانشگاه بزرگی بنام زندگی…

مدرسه یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب صنعتی است برای پرورش دادن نیروی کار ماهر، گرچه انقلاب صنعتی دیگر جای خود را به عصر دیجیتال داده اما همچنان مدارس ما به همان سبک به پیش میروند.


معلم ها در ایران

احتمالا بیشتر ما شنیده ایم که این قشر در ایران حقوق کمی دریافت میکنند و قشر ضعیفی هستند اما در مصاحبه ای از آقای ابراهیم سحرخیز معاون وزیر آموزش و پرورش در سال 95 خواندم که میگفتن معلم ها حقوق شان از تمام کارمندان بقیه وزارتخانه ها بیشتر است.

البته این یعنی قشر کارمند روز به روز با تورم در حال ضعیف شدن است.

بیایید با همدیگر یک حساب سر انگشتی انجام دهیم:

اگر در حال حاضر یعنی اردیبهشت 98 میانگین حقوق معلمان را 3 میلیون تومان در نظر بگیریم یعنی در یک سال حقوق آنها معادل با 36 میلیون تومان میشود. حالا این 36 میلیون تومان را بر اساس دلار 16000 تومانی حساب میکنیم تا میانگین جهانی به ما دهد تا بتوانیم بهتر مقایسه کنیم که در جهان چه خبر است. اگر با دلار 16 هزار تومانی حساب کنیم تقریبا کمی بیشتر از 2هزار دلار در سال میشود.

البته این را هم در نظر داشته باشید که این قشر تعطیلات زیادی هم دارند در مقابل بقیه کارمندان و همچنین کار خطیر و پر استرسی را انجام می دهند.

در کنار این موارد مناطق محروم را هم قرار دهیم که حتی مدرسه درست و حسابی ندارند و همچنین سیستمی که امروزه بعنوان سیستم شاد معرفی شده که پلتفرمی آنلاین است برای آنها بی معنی است چون اصلا موبایل هوشمند ندارند. و دقیق نمیدانم که معلمان مناطق محروم از چه امتیازاتی برخوردارند اما بسیار دیده ام که معلم های ضعیف تر یا حتی سرباز معلم ها را به آنجا میفرستند.

بررسی حقوق معلم ها در کشورهای متفاوت

طبق گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD بالاترین دستمزد معلمان متعلق به کشور لوکزامبورگ است.

البته به این نکته توجه داشته باشید که میزان دستمزد در مقاطع مختلف متفاوت است مثلا در مقطع ابتدایی و دبیرستان و همچنین به میزان تجربه و قدمت معلم هم بستگی دارد.

1- لوکزامبورگ: حقوق بین 64 هزار تا 98 هزار دلار در سال

2- سوئیس: حقوق بین 47 هزار تا 69 هزار دلار در سال

3- آلمان: حقوق بین 47 هزار تا 65 هزار دلار در سال

4- هلند: حقوق بین 36 هزار تا 60 هزار دلار در سال

5- کانادا: 56 هزار دلار در سال

6- آمریکا: 48 هزار دلار در سال

7- بریتانیا: حقوق بین 45 هزار تا 56 هزار دلار در سال

8- قطر: حقوق بین 28 هزار تا 44 هزار دلار در سال

9- ترکیه: حقوق بین 23 هزار تا 27 هزار دلار

توجه کنید که تمام این لیست به ترتیب نیست چون تعداد این لیست بسیار زیاد است و من در شماره های آخر کشورهای نزدیک به کشور خودمان را هم درج کردم تا بتوانیم مقایسه ای انجام دهیم. و بیشتر دلیلم بر مقایسه بوده.

ایران: 2هزار دلار

باید این مورد را هم اضافه کنم که هزینه های زندگی در هر کشوری متفاوت است.

اشتباه یک دکتر به زیر خاک دفن میشود اما اشتباه یک معلم راست راست بر روی زمین راه میرود و ممکن است خرابی بیشتر به بار آورد.

دقیقا یادم نیست این جمله را کجا خواندم ولی جمله بسیار جالبی است زیرا واقعا برخی از معلم های ما با گزینش های مسخره ای استخدام میشوند و همه آنها پر از عقده هستند که آن عقده ها را بر سر دانش آموز خود خالی می کنند. همانطور که معلمان خوب زیادی داریم معلمان بد زیادی هم داریم و مطمئنا همه ما آن را تجربه کرده ایم.

دلایل بسیار زیادی برای بد بودن سیستم آموزشی کشور وجود دارد که حقوق یکی از آن هاست.

  • بسیاری از معلم های ما خودشان برنامه ریزی ندارند اما به دانش آموز میگویند برنامه ریز کن
  • خودشان اعتماد بنفس ندارند اما همیشه به ما میگفتند اعتماد بنفس داشته باش
  • بسیاری از آنها آخرین کتابی که خوانده بودند کتاب دوران تحصیل شان بوده اما همیشه به دانش آموزان میگویند شما باید کتاب بخوانید
  • بسیاری از آنها برای رسیدن به زندگی شان و اصطلاحا برای درست کردن دخل آخر ماه خود چند کاره هستند یعنی بعد از کلاس و مدرسه شغل دیگری مثل راننده اسنپ بودن دارند تا بتوانند هزینه زندگی خود را تعیین کنند و این باعث میشود اگر بخواهند هم به تحقیقات بیشتر نرسند
  • بسیاری از آنها که طبق عادت جامعه اصلا تحقیقات نمیکنند و اصلا به فکر این نیستند که روش تدریس خود را جذابتر کنند تا دانش آموز بهتر یاد بگیرد
  • حقوق بسیار کمی هم که به آنها پرداخت میشود مزید بر علت است که بیشتر نگران آخر ماه خود هستند تا رسیدگی بیشتر به درس و دانش آموز
  • و…….

ناگفته هم نماند که بسیاری از معلمان هم هستند که با این شرایط اسفناک به سختی کار میکنند و سعی می کنند به اندازه خودشان این سیستم را به جلو ببرند و دانش آموزان را برای فردا آماده کنند و خدا رو شکر من از این نوع معلم ها هم زیاد داشتم.

معلم و استاد فقط در مدرسه و دانشگاه نیست بلکه در تمام زندگی وقتی با هرکسی روبه رو میشویم اگر هدف مان یادگیری همیشگی باشد هر کسی میتواند یک معلم برای ما باشد.

روز معلم مبارک

نویسنده مطلب: naef raspana

منبع مطلب

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.