نحوه فعالیت موثر و موفق در زمینه تدریس خصوصی زبان انگلیسی

نحوه فعالیت موثر و موفق در زمینه تدریس خصوصی زبان انگلیسی در این بخش مورد بررسی قرار گرفته است. اگر می خواهید در زمینه تدریس خصوصی زبان انگلیسی فعالیت داشته باشید و موفق باشید و خوب درآمد کسب کنید این مقاله را بخوانید.

برای موفقیت در زمینه تدریس خصوصی زبان انگلیسی در مرحله اول باید به تدریس این درس علاقه داشته باشید و در مرحله بعد توانایی های خودتان در این زمینه را تقویت کنید. اگر می خواهید در عین حال که زبان انگلیسی را خوب تدریس می کنید درآمد بالایی هم بدست آورید باید علاوه بر تسلط بر درس در زمینه جذب شاگرد و بازاریابی و تبلیغات برای پیدا کردن شاگرد خصوصی هم خوب عمل کنید. مدرسین زیادی داریم که در عین حال که عالی تدریس می کنند ولی متاسفانه درامد بالایی ندارند و زحمات آنها به خوبی جبران نمی شود. دلیل این امر چیست؟ بسیاری از مدرسین زبان انگلیسی و سایر دروس را با قیمت پایین تدریس می کنند و به فکر این نیستند که در وضعیت موجود تغییری ایجاد کنند و یا تعداد شاگردهای کمی دارند و در نهایت درآمد خوبی بدست نمی آورند. اگر به تدریس زبان انگلیسی علاقه داشته باشید و با علاقه به این کار روی آورده باشید مطمئنا شاگردهای شما هم راضی تر خواهند بود و درامد بالاتری هم خواهید داشت. این نکته اول را در نظر داشته باشید و سعی کنید درسی را تدریس کنید که خودتان به آن علاقه دارید. اگر زبان انگلیسی شما خوب است ولی به تدریس علاقه ندارید می توانید سراغ کارهای دیگر مانند مترجمی، کارهای پژوهشی و …. بروید. به هر حال واضح است که افراد بسیار موفق واقعا به کار خودشان علاقه دارند. برای فعالیت موثر در زمینه تدریس خصوصی زبان انگلیسی و موفقیت در تدریس زبان این شرط اول است.

فعالیت در زمینه آموزش و تدریس خصوصی زبان انگلیسی کنکور خیلی هم راحت نیست. شما قبل از اینکه به فکر این بیافتید که چگونه شاگرد خصوصی پیدا کنید باید خودتان را به صورت کامل آماده کنید. کلاسهای کنکوری را معمولا والدین برای فرزندان خودشان هماهنگ می کنند و چون موفقیت در کنکور و کسب درصد بالا در زبان کنکور و سایر دروس برای آنها مهم و سرنوشت ساز است با سخت گیری زیادی رضایت می دهند که این کلاسها با کدام مدرس برگزار شود. اگر خوب عمل کنید فعالیت در زمینه تدریس خصوصی زبان کنکور و تدریس خصوصی کنکور به صورت کلی کاملا درآمد زا است ولی به هر حال فعالیت کردن در این زمینه به این راحتی هم نیست و باید آمادگی های لازم را در خودتان ایجاد کنید.

برای کسب موفقیت های بیشتر در تدریس خصوصی زبان انگلیسی، اگر در حال حاضر تعداد شاگرد کافی دارید که باید روی نحوه تدریس خودتان و ارائه درس با کیفیت بالاتر متمرکز شوید و اگر تعداد شاگردهایی که دارید کم است در مرحله اول باید در زمینه جذب شاگرد عملکرد بهتری داشته باشید. البته این دو بحث به صورت کامل جدا از هم و از هم مستقل نیستند و اگر در تدریس زبان و کلاسهای خودتان عملکرد خوبی داشته باشید به مرور شاگردهای بیشتری هم جذب کلاسهای شما خواهند شد. مدرسینی که خوب تدریس می کنند، به فکر نتیجه گرفتن شاگردهایشان هستند و به کار تدریس متعهد می باشند تعداد زیادی از شاگردهای جدید خودشان را از طریق شاگردهای قبلی جذب می کنند. اگر کیفیت کلاسهای تدریس خودتان را بالا نگه دارید و خوب تدریس کنید همین شاگردهایی که در حال حاضر دارید دوستان، فامیل و آشناهای خودشان را به شما معرفی خواهند کرد.

در مقطع دانشگاه بلد بودن زبان انگلیسی از جنبه های مختلفی حائز اهمیت است. اولا هر دانشجو در هر شته ای که تحصیل می کند حداقل یک زبان عمومی و یک زبان انگلیسی تخصصی رشته خودش را دارد. حداقل برای پاس کردن این دو درس بلد بودن زبان لازم است. در کنار آن بسیاری از اساتید دانشگاه مراجعی که برای درس تدریسی خودشان معرفی می کنند زبان اصلی است و دانشجویانی که زبان انگلیسی آنها ضعیف است در این حالت دردسر خواهند داشت. مقالاتی که در اینترنت برای پروژه های درسی و پایانی باید جستجو شود هم اکثرا به زبان انگلیسی است. در ضمن بعد از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی برای پذیرفته شدن در مقاطع بالاتر، تحصیل در خارج از کشور، مصاحبه های شغلی و … بلد بودن و بعضا داشتن مدرک معتبر زبان مانند آیلتس و تافل و …. لازم است.

نکته دیگری که برای داشتن عملکرد بهتر در زمینه تدریس خصوصی زبان انگلیسی باید در نظر داشته باشید این است که در زمینه جذب شاگرد بهتر عمل کنید. حتما خود شما هم تایید می کنید که میزان درآمد شما از کار تدریس به صورت کامل به این بستگی دارد که چه تعداد شاگرد دارید. البته تلاش برای جذب شاگرد و افزایش تعداد شاگردها وقتی مفید خواهد بود که بتوانید با توجه به مطالب ارائه شده قبلی رضایت شاگردهای خودتان را جلب نموده و شاگردهای خودتان را حفظ کنید. خصوصا در یکی دو جلسه اول باید به صورت کامل مسلط نشان دهید تا اعتماد شاگردهایتان را بتوانید جلب نمائید. یکی دو جلسه اول در کار تدریس خصوصی کاملا مهم و حیاتی است. ممکن است شما با ارائه تدریس نامناسب در همان جلسه اول شاگردی را از دست بدهید که اگر کلاسها ادامه پیدا می کرد شاید چندین سال در پایه های مختلف با شما کلاس هماهنگ می کرد. به هر حال هم جذب شاگرد مهم است و هم حفظ شاگردهایی که جذب کرده اید. برای داشتن عملکرد بهتر در زمینه جذب شاگرد باید علاوه بر روشهایی که تا به امروز امتحان کرده اید روشهای جدیدی را هم امتحان کنید و یا همان روشهای قبلی که استفاده کرده اید را با قدرت بیشتری دنبال کنید.

اگر مکالمه زبان انگلیسی تدریس می کنید، در این حالت هم با روشهایی که خودتان به عنوان یک تحصیلکرده و مدرس زبان بهتر می دانید باید تلاش کنید تسلط صد در صدی داشته باشید و دایره لغات خودتان را مرتبا افزایش دهید و با دیدن فیلم و اخبار و …. حضور ذهن خودتان را به صورت کامل حفظ کنید. بلد بودن اصطلاحات جدید و پرکاربرد و استفاده از آنها در مکالمات و راهنمایی درست شاگردهایتان برای یادگیری سریع تر مکالمه زبان در این کلاسها بسیار مهم است. در زمینه راهکارهای آموزش سریعتر مکالمه زبان مطالعه کنید و از روشهای پربازده تری برای یادگیری آن توسط شاگردهایتان استفاده نمائید. خودتان باید به صورت کامل مسلط باشید و در عین حال با ارائه یک روند درس و راهنمایی درست به نتیجه گرفتن بهتر و سریعتر شاگردهایتان کمک کنید. پس در این حالت هم مهم است که خودتان مسلط باشید و روان حرف بزنید و در کلاسهای تدریس خصوصی عملکرد درستی داشته باشید.

نکته بسیار مهمی که در زمینه قیمت دهی و تعیین نرخ کلاسهای خصوصی زبان وجود دارد این است که به هر میزان در متن آگهی تدریس خودتان اطلاعات کاملتری ارائه کرده باشید و رزومه شما متفاوت از بقیه مدرسین و بهتر از آنها باشد، می توانید هزینه بالاتری را برای هر جلسه کلاس در نظر بگیرید و شاگرد هم جذب خواهید کرد. به هر حال این واضح است که مردم برای دریافت خدمات بهتر و برای داشتن کلاس با یک مدرس زبان مجرب و با سابقه که رزومه متفاوت و منحصر به فردی دارد حاضر هستند که هزینه بالاتری را هم پرداخت کنند. اما اگر متن آگهی تدریس شما بسیار مختصر نوشته شده باشد و اصلا نشان ندهد که شما در کار خودتان یک فرد حرفه ای و متخصص هستید، حتی اگر قیمت را بسیار پایین هم در نظر بگیرید باز هم جذب شاگرد برای شما سخت خواهد شد.

اگر بر درس و زبان خارجی ای که تدریس می کنید خوب مسلط نباشید و حالا فرض کنیم پشت تلفن هم خوب حرف بزنید و شاگرد جذب شود، یکی دو جلسه اول ممکن است جواب سوالی را بلد نباشید و یا سوتی ای بدهید و در نتیجه کلاسها کنسل شود. بنابراین در این مرحله هم تسلط داشتن بر درس مهم است. خصوصا یکی دو جلسه اول که هنوز اعتماد شاگرد شما جذب نشده است باید بسیار مسلط باشید. نکته دیگر اینکه مدرسین و اساتید موفق تدریس خصوصی زبان و سایر دروس به این علت درامد بالایی دارند که شاگردهای قدیمی آنها چون قبلا خوب نتیجه گرفته اند پیششان بر می گردند. اگر بر درس مسلط نباشید، مرحله تلفن و جلسات اول و کل جلسات را هم با موفقیت پشت سر بگذارید، مادام که شاگردهای شما خوب نتیجه نگیرند و دوباره پیش شما برنگردند در کار تدریس موفق نخواهید بود. بنابراین تسلط بر زبان انگلیسی را در نظر داشته باشید. این مرحله برای شروع کار بسیار مهم است.

مشخص کردن هدف از برگزاری کلاس در همان جلسه اول: در حالتهایی ممکن است کلاس خصوصی همان یکی دو جلسه اول کنسل شود. حالت اول این است که معلم بر درس مسلط نباشد که شما باید با تسلط کامل در کلاس حاضر شوید و حالت دیگر این است که مدرس بسیار خوب و مسلط درس را بلد است ولی مطالبی که ارائه می کند بر مبنای ذهنیت خودش می باشد و در نتیجه با اهداف شاگردش یکی نیست. از همان ابتدای کار از شاگرد خودتان سوال بپرسید که کلاسها را برای چه هدفی می خواهد و سعی کنید روند ارائه درس و مطالب را به گونه ای تنظیم کنید که برای ایشان مفید باشد.

برای فعالیت در زمینه تدریس خصوصی زبان و جذب شاگردهای جدید راهکارهای مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال می توانید در سایت ایران مدرس تبلیغ خودتان را ثبت نمائید. روش های دیگری هم برای جذب شاگرد در زمینه تدریس خصوصی زبان وجود دارد. می توانید در اینستاگرام فعال باشید تولید محتوا کنید فالورهای خودتان را افزایش دهید و کلاس بگیرید. می توانید برای خودتان سایت و وبلاگی داشته باشید.

منبع: سایت تدریس خصوصی ایران مدرس

نویسنده مطلب: mec.mohammadi

منبع مطلب

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.