رشته دندانسازی، پرفکت و بی ادعا

رشته دندانسازی، پرفکت و بی ادعا ؟؟؟ بله. باید گفت ، رشته دندانسازی در عین اینکه یک رشته عالی و دارای آینده شغلی بسیار خوب است، در ایران عزیز کمی مهجور واقع شده است. اما خب هستند علاقه مندان به رشته دندانپزشکی که به طور خاص رشته دندانسازی را مورد توجه قرار می دهند. رشته دندانسازی در دانشگاه با نام رشته پروتز دندان شناخته می شود. خبر خوب برای علاقه مندان به دندانسازی اینکه، امکان تحصیل در این رشته بدون کنکور امکان پذیر است.

رشته پروتز دندانی در مقاطع تحصیلی کاردانی ناپیوسته و کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه ارائه می شود.به طوری که مقطع کاردانی رشته پروتز دندان فقط از طریق کنکور دانشجو می‌پذیرد. اما کاردانی به کارشناسی این رشته بدون کنکور پذیرش دارد.

رشته دندانسازی و یا پروتز دندانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی اصفهان، شهید بهشتی، پردیس خودگردان شهید بهشتی و لرستان مجموعاً به تعداد ۳۵ دانشجو پذیرش دارد.

دوره کاردانی رشته دندان‌سازی بدون کنکور

بچه های تجربی می توانند با شرکت و قبولی در کنکور تجربی در این رشته در مقطع کاردانی شروع به تحصیل نمایند. اما در صورتی که دیپلمتان ریاضی باشد و به دندان‌سازی علاقه‌مند باشید نیز، می‌توانید برای ورود به دانشگاه درکنکور گروه آزمایشی تجربی شرکت کرده و در صورت قبولی رشته کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی را انتخاب نمایید.

دوره کارشناسی رشته دندان‌سازی بدون کنکور

همان‌طور که ذکر شد، رشته دندانسازی به صورت کارشناسی پیوسته وجود ندارد. به همین دلیل علاقه مندان به ادامه تحصیل در رشته دندانسازی باد پس از گذراندن دوره کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور به مقطع کارشناسی بروند.

شما برای ثبت‌نام در کاردانی به کارشناسی رشته پروتز دندانی صرفا باید دارای مدرک کاردانی پروتز دندانی باشید.

دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و پردیس خودگردان شهید بهشتی رشته دندانسازی را را به صورت بدون کنکور ارائه می‌دهند.

علاقه مندان به رشته دندانسازی بهتر است بدانند که ، به جز این دانشگاه ها و چند دانشگاه آزاد دیگر، دانشگاه های دیگر از قبیل دانشگاه‌های علمی کاربردی، پیام نور، غیرانتفاعی و … رشته پروتز دندان را تدریس نمی‌کنند.

آیا امکان ادامه تحصیل در رشته دندانسازی وجود دارد؟

باید گفت که در ایران برای رشته خوب دندانسازی ، در مقاطع عالی (کارشناسی ارشد و دکتری)، در هیچ دانشگاهی پذیرش وجود ندارد. اما خبر خوب این است که بازار کار این رشته به‌قدری خوب هست که با مدرک کارشناسی بتوانید شاغل شوید و درآمد مناسبی کسب کنید.

درصورتی‌ که خیلی تمایل به ادامه تحصیل در مقاطع بالای رشته پروتز های دندانی را دارید، می توانید اقدام به مهاجرت تحصیلی و یا حتی اخذ بورسیه تحصیلی نمایید. چون بسیاری از کشورها این رشته را در مقاطع بالاتر ارائه می‌کنند. ادامه ی تحصیل در خارج از ایران

از آن جایی که رشته ی پروتز دندان یکی از تاپ ترین و پردرآمد ترین رشته های تحصیلی در کشور هایی مثل ترکیه و قزاقستان و کشورهای اروپایی می باشد، می توانید این کشور ها را ابرای ادامه تحصیل انتخاب نمایید.

البته باید بدانید، هزینه ی تحصیل این رشته در دانشگاه های کشور های اروپایی حتی از رشته ی دندانپزشکی نیز بیشتر است و از جمله رشته های لوکس محسوب می شود.

هدف از رشته دندانسازی

الف) پاسخ به نیازهای روزافزون علم دندانپزشکی

ب) شناسایی و آموزش پیشرفت های صورت گرفته در زمینه‌های علمی و فنی دندانپزشکی و بکارگیری آنها در ساخت و طراحی پروتزهای دندانی

ج) ارائه خدمت درمانی مناسب در زمینه سلامت دندان، بدون ایجاد آسیب و صدمه به سلامتی افراد، تضمین کننده ارتقاء سطح سلامت دهان و دندان افراد جامعه

وظایف فارغ التحصیلان دندانسازی

هر دندانپزشک عمومی یا ارتودنتسیت برای ساخت دندان مصنوعی یا قالب‌های ارتودنسی باید با یک تکنسین پروتزهای دندانی فعالیت کند. یک کارشناس رشته تکنسین پروتزهای دندانی می‌تواند با پیروی از دستورالعمل ارسالی توسط دندانپزشک ، اقدام به ساخت ابزارآلات مصنوعی زیر نماید:

الف) پروتزهای مصنوعی به شکل دست دندان برای بیمارانی که تمامی دندان های خود را از دست داده اند.

ب)پروتزهای مصنوعی ثابت و یا متحرک برای بیمارانی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند.

ج) روکشهای مصنوعی بشکل سرپوش برای بازسازی شکل و کانتور دندان از دست رفته

د) انواع پوسته ها و Veneers چینی و کامپوزیتی برای جبران نارسایی‌های زیبایی و Function بیمار

ه) انواع پلاکهای ارتدنسی که از آنها برای درمان و یا حفاظت دندانهای بیمار استفاده می‌شود.

و) انواع پروتزهای فک و صورت که جایگزین اجزاء از دست رفته فک و صورت بیمار می‌شود.

همانطور که مشاهده می نمایید، تمامی فاکتور های بالا از نیازهای جدی افراد جامعه محسوب می شود. در نتیجه می توان گفت برای یک کارشناسی دندانسازی ، آینده شغلی خوبی وجود خواهد داشت. حتی با وجود عدم ادامه تحصیل در این رشته. این بدان معناست که با توجه به مهارت ‌هایی که دانشجوی این رشته در طول تحصیل کسب می‌کند، به راحتی می‌تواند جذب بازار کار شده و شغل مناسب و پردرآمدی داشته باشد.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند هم به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتوار نمایند (که خیلی عالی است و پیشنهاد ما هم در صورت داشتن امکان همین است) و هم در کلینیک‌های دندانپزشکی فعالیت نمایند.

طول دوره کاردانی رشته دندانسازی

طول دوره کاردانی پروتزهای دندانی و نظام آموزشی آن مطابق آئین نامه آموزشی دوره کاردانی مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی می باشد. تعداد کل واحدهای درسی این دوره 68 واحد است به شرح زیر است:

دروس پایه عمومی 13 واحد

دروس علوم پایه 6 واحد

دروس اختصاصی 41 واحد

کارآموزی در عرصه 8 واحد

دروس رشته پروتزهای دندانی در دانشگاه چیست؟

دروس رشته پروتزهای دندانی در دانشگاه ، شامل پروتز کامل نظری و عملی، پروتز پارسیل، ارتودنسی نظری و عملی، استاتیک نظری و عملی، اوکلوژن نظری و عملی، لابراتوار اختصاصی، پروتزهای اطفال و ارتودنسی نظری و عملی، مواد دندان نظری و عملی شامل بیوشیمی نظری، آناتومی دندان نظری و عملی، آسیب‌ شناسی، میکروب‌شناسی نظری و عملی، بافت‌شناسی نظری و عملی، آناتومی عمومی نظری و عملی، بهداشت خانواده، فیزیک می باشد.

نویسنده مطلب: tahsil-yar

منبع مطلب

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.