تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه از نظر امکانات تحصیلی و دانشگاه جایگاه و موقعیت خوبی دارد. دندانپزشکی در ترکیه نیز یکی از محبوب‌ترین رشته‌هاییست که طرفداران خاص خود را داشته و سالیانه افراد زیادی چه از داخل ترکیه و چه سایر کشورها برای تحصیل در این رشته به ترکیه مهاجرت می‌کنند. این کشور از نظر علم پزشکی و دندانپزشکی جایگاه و موقعیت خوبی داشته و جایگاه ۱ را به خود اختصاص داده است. در بین تمامی دانشگاه‌های برتری که در ترکیه هستند طبق یک آمار جهانی بدست آمده، دانشگاه حاجت تپه امتیاز برتر را به خود اختصاص داده و رتبه‌ای جهانی را از آن خود کرده است. در واقع یک دانشگاه دولتی و عالی است که اگر قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی را داشته باشید می‌توانید در آن تحصیل کرده و مدرکی معتبر دریافت کنید.

وضعیت دندانپزشکی در ترکیه چگونه است؟

همان‌طور که می‌دانید دندانپزشکی در دانشگاه یک دوره ۵ ساله را طی می‌کند. در ترکیه نیز روال کار به همین صورت است و شما برای تحصیل در این رشته ۲ سال را بصورت تئوری و ۳ سال دیگر را نیز بصورت کاملا عملی در یک محیط بیمارستانی یا کلینیک مخصوص سپری می‌کنید تا کارآموخته شده و پس از اتمام تحصیل به راحتی وارد بازار کار دندانپزشکی شوید.

بسیاری از ایرانیان تمایل و گرایش زیادی به تحصیل در ترکیه دارند و بیشتر هم دوست دارند در رشته‌های پزشکی مخصوصا دندانپزشکی تحصیل کنند. به همین دلیل معمولا به خاطر نزدیک بودن کشور ترکیه و همچنین نزدیک بودن فرهنگ‌ها، ترکیه را انتخاب می‌کنند. اما اگر قصد دارید پس از تحصیل به کشور خود بازگردید حتما در دانشگاهی تحصیل کنید که مورد تایید وزارت بهداشت کشورمان باشد. وزارت بهداشت هرساله بر اساس ارزیابی ها و بررسی های کارشناسی، لیستی از دانشگاههای مورد تایید و معتبر را صادر میکند. بر اساس لیست منتشره برای سالتحصیلی 2020، نه دانشگاه ترکیه مورد تایید هستند. این 9 دانشگاه معتبر هستند و می‌توانید آن‌ها را برای تحصیل خود انتخاب کنید.  همچنین در پایان تحصیل خود از دانشگاه مربوطه کارت طبابت دریافت می‌کنید و این خود یک مزیت عالیست.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه

و اما نوبت می‌رسد به مبحث مهم هزینه‌های رشته دندانپزشکی در ترکیه. در ایران رشته‌های پزشکی هزینه زیادی دارند. حال ببینیم رشته داندانپزشکی در ترکیه چه وضعیتی دارد.

هزینه این رشته در ترکیه بستگی به دانشگاهی دارد که انتخاب می‌کنید یا به زبان تحصیل که در آن قبول می‌شوید. اگر دانشگاه دولتی باشد هزینه‌ای حدود ۱۵۰۰ لیر تا 50 هزار لیر در سال باید بپردازید ولی اگر در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل کنید این هزینه بین 10 هزار دلار تا 25 هزار دلار در سال متفاوت خواهد بود. حال می‌توانید با این اطلاعاتی که درباره هزینه کسب کردید با توجه به محل سکونت و سایر هزینه‌ها تصمیم بگیرید که چگونه می‌توانید در ترکیه در چنین رشته‌ای تحصیل کنید و چگونه برایتان به‌صرفه‌تر است.

فرصت‌های شغلی داندانپزشکی در ترکیه

اگر دوران تحصیل خود را به خوبی در این رشته تحصیلی بگذرانید، بی‌شک می‌توانید در ترکیه و یا در سایر کشورهای اروپایی و… مشغول به کار در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های NHS شوید و فعالیت کنید. در واقع دندانپزشکی رشته‌ایست که افراد نیاز مبرم به آن داشته و در هرجای دنیا که باشید و مدرک معتبری داشته باشید می‌توانید مشغول به کار شده و از مهارت و توان خود استفاده کنید.

درآمد دندانپزشکان در ترکیه به چه صورت است؟

طبق آماری که در سال ۲۰۱۸ در ترکیه بدست آمده، درآمد سالانه معادل ۱۸۰ هزار دلار است. همچنین بر اساس آمارهایی که از سایر کشورها به دست آمده است، این رشته در سایر کشورها هم درآمد بسیار بالایی دارد. این درآمد بسیار خوبیست که می‌توان به آن فکر کرد و درباره تحصیل در این رشته تصمیم گرفت.

بورس تحصیلی برای رشته‌های پزشکی در ترکیه

در دانشگاه‌های معتبر دولتی ترکیه امکان اخذ بورسیه براساس سوابق علمی و شرایط دانشجو درنظر گرفته شده و برای او قائل می‌شوند اما این امر ۱۰۰ درصد نیست و نمی‌توان خیلی به آن دل بست. ولی اگر در دانشگاه‌های خصوصی و غیرانتفاعی درس بخوانید و به نمرات بالایی دست یابید می‌توانید از تخفیفات عالی برخوردار شوید و هزینه‌های تحصیل خود را کاهش دهید. همچنین دانشگاههای خصوصی ترکیه، بورسیه های خاصی نیز در نظر گرفته شده است که می توانید از آنها بهره مند شوید.

نویسنده مطلب: Yousef Daneshi

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.