آشنایی با کشور چین

کشور چین یکی از کهن ترین کشورهای جهان است چرا که از جمله تمدن هایی بوده است که در زمان تمدن مصر و بابل نیز وجود داشته است این کشور به سرعت در عرضه بین‌المللی و در زمینه‌های تجاری و صنعتی و توریستی و… رشد قابل توجهی داشته است،بطوری‌که امروزه بعنوان رقیب خیلی از کشورهای قدرتمند صنعتی و توریستی و تجاری مطرح شده است.

در این مقاله ما به جزئیات بیشتری از این کشور پهناور و قدیمی‌می‌پردازیم تا موجبات آشنایی با کشور چین را فراهم بکنیم.

آشنایی با کشور چین

چین با نام رسمی جمهوری خلق چین کشوری است که در قاره آسیا واقع شده است،این کشور بر اساس فهرست کشورها بر پایه جمعیت رتبه 1 با جمعیت بیش از 1.370 میلیارد نفر به خود اختصاص داده است.
این کشور توسط کمونیست حزب چین در قالب نظام تک حزبی بر 22 استان 5 منطقه خود مختار اداره می شود.

آشنایی با قلمرو کشور چین

شمالی‌ترین بخش آن در خط مرکزی مسیر اصلی رودخانه هیلونگ و شمال رودخانه موه در استان هیلونگ‌جیانگ قرار دارد و جنوبی‌ترین بخش آن نیز صخره Zengmu  واقع در جزایر نانشا در دریای جنوبی چین است. فاصله این دو منطقه 5500 کیلومتر است.

شرقی‌ترین بخش چین در محل تلاقی رودخانه‌های هیلونگ و ووسولی است و در نهایت غربی‌ترین بخش آن در محلی به نام پامیرس در منطقه خودمختار سین کیانگ اویگور قرار دارد. وسعت دهانه شرقی و غربی 5000 کیلومتر است (تقریباً 62 درجه عرض جغرافیایی). جزیره تایوانی بزرگترین جزیره  چین و رودخانه یانگ نیز طولانی‌ترین رودخانه چین است. چین دارای موقعیت‌های دریایی و زمینی بسیار موثری در مبحث اقتصادی است و این کشور فعالیت‌های تجاری خود را با کشورهای همسایه از طریق مسیر زمینی و با سایر کشورها از طریق مسیرهای دریایی انجام می‌دهد. دو مسیر تجاری مشهور در چین باستان وجود دارد که اولی جاده ابریشم و  دومین مسیر، جاده دریایی ابریشم است.

در سال‌های اخیر، مجدداً این دو مسیر تجاری، فعالیت خود را از سر گرفتند و چین موافقت‌نامه‌های سرمایه‌گذاری عالی را با کشورهای مختلف امضاء کرده است که برای هر دو طرف مفید بوده است. اعتقاد بر این تفکر وجود دارد که موضوع راه‌اندازی مجدد این مسیرها،سهم بسزایی در تجارت کشور چین با کشورهایی که در مسیرهای تجاری و اقتصاد جهانی‌ حضور دارند، خواهد داشت.

آشنایی با جغرافیای کشور چین

جمهوری خلق چین، در شرق آسیا واقع شده است که دارای مرز زمینی با ۱۴ کشور است از شمال با روسیه، مغولستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان،پاکستان، افغانستان، هند، نپال، ، بوتان، ویتنام، لائوس و برمه مرز خاکی دارد. این کشور همچنین از سمت شرق و جنوب با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد، و دریای شرقی چین و دیگر آبهای آزاد احاطه شده‌است و از طریق اقیانوس آرام با آبهای آزاد ارتباط دارد

مساحت کشور چین

چین  رتبه چهارم از نظر مساحت در جهان است. مساحت کشور چین تقریباً ۹۶۱’۵۹۶’۹ کیلومتر مربع و وسعت ساحل زمینی آن 18000 کیلومتر است و هزاران جزیره از جمله جزایر دریای چین جنوبی متعلق به این کشور است. چین دارای مرز زمینی با ۱۴ کشور است. این کشور همچنین از سمت شرق و جنوب با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد، و دریای شرقی چین و دیگر آبهای آزاد احاطه شده‌است.

آشنایی با آب‌ها و جزایر کشور چین

وسعت آب‌های چین در حدود 4.73 میلیون کیلومتر مربع و یک خط ساحلی سرزمین اصلی در حدود 18 هزار کیلومتر مربع دارد.  چین با آبهای وسیعی از شمال به جنوب احاطه شده است: دریای بوهای، دریای زرد، دریای شرق چین و دریای چین جنوبی. دریای  Bohai، دریایی نیمه بسته و احاطه شده توسط لیائونینگ، هبی، تیانجین و شاندونگ است.

چین دارای منابع طبیعی فراوانی است. این کشور را یک کشور ماهیگیر و فعال در زمینه تولید نمک معرفی کرده‌اند. در زمستان، آب‌ها در این کشور به دلیل هوای سرد، ممکن است یخ بزنند و به این ترتیب حمل‌ و نقل را تحت تأثیر خود قرار بدهند.

دریای زرد در کشور چین، از یانگ تسه تا شاندونگ و شبه جزیره کره بصورت نیمه بسته است. دریای شرق چین از جزیره شانگهای تا جزیره تایوان ادامه دارد و دریای چین جنوبی از جزایر گوانگدونگ تا جزایر دریای جنوبی چین قرار گرفته‌اند.

همچنین سرزمین چین، مجموعاً بیش از 4500 جزیره دارد که جزایر تایوان به عنوان بزرگترین جزیره، جزیره‌هاینان دومین و جزیره چونگمینگ سومین جزیره مطرح چین است.

جزیره تایوان مساحتی در حدود 36000 کیلومتر مربع و جزیره‌هاینان 34000 کیلومتر مربع دارد. این جزیره دارای چهار مجمع الجزایر بزرگ به نام‌های مجمع الجزایر ژوشان، مجمع‌الجزایر میودائو، مجمع الجزایر پنگو و مجمع‌الجزایر دریای چین جنوبی است.

در شمال شرقی جزیره تایوان جزیره‌های Diaoyu و Chiwei قرار دارند که شرقی‌ترین جزایر چین به حساب می‌آیند.

صخره Zengmu و  Nansha Isands که در منطقه دریای چین جنوبی قرار دارد، شامل بسیاری از جزایر، مجمع‌الجزایر، صخره‌ها و گیاهان دریایی در دریای چین جنوبی هستند و به گروه‌های جزایر دونگشا، شیشا، ژونگشا و نانشا تقسیم می‌شوند.

کد مطلب :1000200011502000704

ادرس مقاله

شبکه های اجتماعی

نویسنده مطلب: blogbonyad

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.