امارات متحده فضایی !

چند سالیست که شنیدن موفقیت های فضایی ایران از زبان مسئولین ” زحمتکش” کشورمان برای جوانان آرزو شده ؛ از وعده های ساخت پایگاه فضایی تا ارسال فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی .

اما در این ایست فضایی دوازده ساله ؛ اعراب به طور قابل توجه ای به این صنعت وارد شده اند. کشورهای حاشیه خلیج فارس به سرعت در حال جذب متخصصان کشورهای مختلف از جمله ایران هستند و فعالیت های خود در این حوزه را گسترش می دهند. شاید یکی از این متخصصان خبره ایرانی ” ساره امیری ” که مدیریت ساخت کاوشگر مریخی ” امید امارات” را بر عهده داشت ،
باشد . او یکی از پنجاه دانشمند برتر جهان بود که متاسفانه بدلیل نبود زیر ساخت های داخلی و عدم حمایت مسئولین به امارات مهاجرت کرد و اکنون در سازمان فضایی امارات کار می کند.

این کاوشگر مریخی ژانویه 2021 (این ماه ) به مدار مریخ رسید و امارات اولین کشور مسلمانی بود که راهش به مریخ باز شد . قطعا به دور از نگاه سیاسی و حکومتی این موفقیت بزرگی برای برنامه فضایی امارات است . امارات قرار است طبق برنامه فضایی که در پیش گرفته تاسال 2063 در مریخ پایگاه تجاری بسازد ، هزینه ارسال این کاوشگر به گفته مقامات اماراتی سی صد ملیون دلار ( ده برابر کل بودجه سازمان فضایی ایران ) بوده است ؛ برنامه مریخ بخشی از تلاش‌های امارات برای توسعه توانایی‌های علمی و فنی‌اش و کاهش اتکایش به نفت  است. سازمان فضایی امارات حتی طرح بلندپروازانه‌ای برای ایجاد پایگاه مسکونی روی مریخ را دارد.

قطعا امارات متحده فضایی از امارات متحده عربی برای ایران خطرناک تر است ؛ سالیان دور وقتی ایران با کشور های منطقه از جمله امارات مقایسه میشد ، به جز اقتصاد ، ارزش پول ملی و شاخص توسعه انسانی که در ایران از آن ها خبری نبود ، یکی از دلایل برتریت ایران از امارات برتری در علم بود ؛ اما اگر دیر بجنبیم امارات تمام اذعان عمومی را به سمت خود جذب خواهد کرد و ایران به جز آزمایش یک ماهواره بر بدون ماهواره در زیر مدار ؛ چیز دیگری برای گفتن در عرصه فضا نخواهد داشت .

// محمد امین بصائری

  • کپی با ذکر نام نویسنده بلامانع است.

نویسنده مطلب: محمد امین بصائری

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.