آیتلس؛ سخت یا آسون؟ راست یا دروغ؟ تجربه من از آزمون آیلتس در سال ۲۰۲۱

آیلتس ایرسافام
آیلتس ایرسافام

خب خب، فاینالی خودم رو قانع کردم تا درباره تجربه‌ای که توی آزمون آیلتس باهاش مواجه شدم رو باهاتون به اشتراک بذارم؛ پیش‌تر راحتی کلام من رو ببخشید اگه که میبینید با زبون محاوره‌ای دارم این مطلب رو می‌نویسم چون میخوام راحت هرچیزی که توی ذهنم شکل میگیره رو بدون ملاحظه‌ای باهاتون به اشتراک بذارم.

همین‌طور که بالا گفتم بالاخره خودمو قانع کردم چون فکر میکردم انقدر همه نوشتن که شاید بی‌فایده باشه اما امیدوارم تجربه‌ای که من می‌خوام باهاتون به اشتراک بذارم بتونه چراغ راهتون بشه و مسیرتون رو روشن‌تر کنه و بتونید بهترین تصمیم و برنامه‌ریزی رو داشته باشید.

اول از همه بگم که من نه ماک دادم و نه زبانم خیلی خفن بود؛ تارگت من اورال ۶ به بالا بود (در آزمون جنرال) و تصمیم داشتم با ۴-۵ ماه کار کردن فشرده بتونم به هدفم برسم؛ حقیقتا من به شکل جدی از آبان ماه ۱۳۹۹ به نیت همین آزمون شروع کردم به زبان خوندن، علی رغم اینکه هیچ دانشی از اینکه اساسا ساز و کار آزمون آیلتس چی هست و یا اصلا کل آیلتس ۹ نمره بیشتر نیست تصمیم گرفتم شروع کنم به زبان خوندن!

در ابتدا به مدت یک ماه و نیم، پیش یه استادی که بهم معرفی شده بود شروع کردم (با هزینه خیلی خیلی زیاد، خیلیااااا! متاسفانه)، ایشون بعد از ارزیابی من بهم گفتند که:

تو که همین الان سطح‌ات B1 هست و فقط یه خرده باید منظم کنی و مطالب رو توی ذهنت دسته بندی کنی و اصلا نگران نباش ۶ که چیزی نیست برو برای ۷-۸!! و «من» با دو ماه کار کردن میتونم تورو آماده آزمون کنم!

من ۱۰ جلسه (تقریبا یک ماه و نیم) با ایشون کلاس برداشتم که خب در نهایت راضی نبودم و از جلسه هشتم به بعد فرار رو به قرار ترجیح دادم و قید پولی که داده بودم رو زدم و اومدم تا یه مسیر بهتر رو انتخاب کنم؛ البته که شاید نسخه‌ای که ایشون برای من پیچیده بودند کارساز نبوده و من خدایی نکرده نمیخوام بگم بد بود و فلان و اینا!

خلاصه بعد از این مدت (تقریبا ۴۵ روز) فهمیدم که این استاد و این روش تدریس به درد من نمیخوره و نمیتونه من رو به هدفم برسونه، با وجود اینکه چندبار با ایشون صحبت کردم که آقا من مثلا جملات مجهول، زمان‌بندی فعل‌ها یا حتی ساختار جملات پیچیده رو هنوز کامل بلد نیستم و شما نیومدی اینا رو فیکس کنی و من واقعا مشکل دارم توی جمله‌بندیم، تورو خدا بیا اینا رو فیکس کنیم بعد مثلا برو سراغ جمله‌واره‌ها یا همون Clauseها! اما ایشون میگفتن تو به من اعتماد کن و فلان (که من نکردم خوشبختانه)، در نهایت هم که بالاتر گفتم چی شد!

اعتماد کردن، همیشه هم کار درستی نیست :))
اعتماد کردن، همیشه هم کار درستی نیست :))

خلاصه توی آذر ماه بود که با یک خانمی که از قبل چندتا از دوستانم باهاشون کلاس برداشته بودند و راضی بودن صحبت کردم و گفتم که ببین فکر کن من میخوام برم آیلتس شرکت کنم، چیکار میتونی بکنی ? (خیلی شاخ)، بنده خدا شوکه شد و گفت که نمیشه و سخته و چرا آیلتس و فلان و ول کن و اصلا مگه مجبوری آیلتس بدی؟! تا مجبور نشدی نرو سمتش و این حرف‌ها و علاوه بر این‌ها توی این زمان کوتاه خیلی کار سختیه! تا اینکه قرار شد علی‌الحساب باهم کلاس رو شروع کنیم، دو جلسه در هفته ساعت ۹ شب تا ۱۰:۳۰، نکته جالب توجه برای خودم این بود که ایشون هم بعد از ارزیابی گفتن سطح من همون B1 هست! اما هیچ ادعایی در خصوص اینکه من میتونم تو آیلتس موفق بشم نداشتند که خب این برای من واقعیت محسوب میشد و نه جو دادن الکی!

خلاصه کلاس رو شروع کردیم و بعد از یک ماه، اواسط دی ماه گفتم که ببینید، یادتونه گفتم آیلتس و اینا، گفت آره، گفتم من واقعا آیلتس می‌خوام ?؛ که خب خوب هم شد، چون باعث شد متد و روشی که پیش گرفته بود رو عوض کنه و دیگه به جای اون بیس اولیه رفتیم روی مهارت‌های چهارگانه که برای آیلتس اهمیت داره و اساسا اینجا بود که فهمیدم آیلتس اساس و ساختار کلیش اینه که شما اصول و استراکچر رو بلد شی و تازه بعدش بیای اون دانشی که داری رو روی اون اجرا کنی!

نکته عجیب و البته بسیار ارزشمند برای من این بود که ایشون هیچ کتاب خاصی رو توصیه نکردن و با توجه به روش خودشون مبنای تدریس رو British Council و BBC قرار دادند که خداییش هم خیلی خیلی خیلی منابع خوبی هستند برای زبان آموزی توی هر سطحی! البته که این وسط هم خودم رفتم آزمون‌های آیلتس قبلی که کمبریج منتشر کرده رو خریدم و شروع کردم به تست زدن (اشتباه بزرگم، چون هنوز ساختار رو بلد نبودم رفتم و باری به هر جهت شروع کردم تست زدن).

برسیم به آزمون:

من آزمون آیلتس‌ام رو توی موسسه ایرسافام دادم، هزینه آزمون ۶۷,۹۵۰,۰۰۰ ریال شد و علی رغم اینکه توی توییتر خیلی‌ها تجربه خوبی با ایرسافام نداشتند، برای من تجربه دلپذیری بود، آزمون من روز ۱۳ مارچ راس ساعت ۹ شروع شد که خب طبق تشریفات معمول ساعت ۷:۴۰ در دفتر موسسه حاضر شدم که بعد از انگشت نگاری و عکس برداری به سالن آزمون راهنمایی شدم و بعدم که توصیه مراقب‌ها و در نهایت هم ساعت ۹ آزمون با لیسنینگ رسما شروع شد.

من توی کل چهار مهارتی که برای آیلتس مهم هستند توی ریدینگ و رایتینگ «واقعا» حرف برا گفتن داشتم (حداقل خیال میکردم که اینطوریه ?) و از لیسنینگ و اسپیکینگ «واقعا» میترسیدم؛ اصطلاحا به اسکیل‌های رایتینگ و اسپیکینگ میگن مهارت‌های تولیدی (Productive Skills) چون شما صرفا یه ایده‌ای دارید که باید درباره اون ایده نظرات خودتون رو اعلام کنید. اما در مقابل یا همون به قول انگلیسی‌ها On the other hand، دو مهارت دیگه یعنی لیسنینگ و ریدینگ مهارت تولیدی نیستند و شما باید از یسری داده‌ای که در اختیارتون قرار می‌گیره جواب درست رو پیدا کنید و در برگه مخصوص بنویسید.

تصحیح این دو مهارت یعنی لیسنینگ و ریدینگ در داخل ایران صورت میگیره و چون Answer key دارند عملا اعتراض روی این دو مهارت بی‌فایده است؛ اینم در ادامه اضافه کنم که رایتینگ شما به صورت اسکن میره استرالیا و اونجا تصحیح میشه و برای اسپیکینگ هم که زیر دوربین و با یک رکوردر برای یک اگزیمنر دیگه هم ارسال میشه و نمره شما مشخص میشه.

آزمون لیسنینگ ۴۰ تا سوال هست و ۳۰ دقیقه وقت + ۱۰ دقیقه وقت اضافه برای منتقل کردن جواب‌ها به پاسخنامه، قطعا اگه قصد داشته باشید آیلتس بدید میدونید که ویس یک‌بار بیشتر پلی نمیشه و نباید جا بمونید و این داستان‌ها، پس از این بخش میگذرم و راجع به سوالات میگم. سوالات خوبی بود و برخلاف تصورم این بخش رو خوب از پسش بر اومدم (حداقل قوت قلب داشتم که میتونم اقلا ۶ رو بگیرم و همین کمکم کرد با خیال راحت‌تر برم سراغ مرحله بعدی یعنی ریدینگ!)، ساعت ۹:۴۵ دقیقه برگه‌های ریدینگ پخش شد که با تصور قبلی که از خودم داشتم بعد از سوال ۱۰ فهمیدم که یه جای کار میلنگه و آخ آخ خدا نصیب دشمنتون هم نکنه، یهو استرس گرفتم و گفتم گند میزنم و این فکرا اومد سراغم :(. آزمون ریدینگ هم ۴۰ سوال با ۱ ساعت زمان هست (بدون وقت اضافه برای منتقل کردن جواب‌هاتون به پاسخنامه)، از سوال ۲۰ به بعد انگار هیچی بلد نبودم و کلا بهم ریختم، هرجوری بود تموم کردم و رفتم سراغ رایتینگ (کاملا نا امیدطور که عمرا نمره لازم رو بگیرم و دیگه پس مهم نیست و با یه حالت شل رفتم سراغ رایتینگ!)، رایتینگ هم با حرص و عصبانیتی که ریدینگ برام به جا گذاشته بود شروع کردم به نوشتن و در مجموع خیلی خوب نوشتم (حداقل خیال می‌کنم) هم تسک ۱ و هم تسک ۲ برای منی که واسه چوب خشک هم ایده دارم برای خیال پردازی و حرف زدن و نوشتن، کار سختی نبود و خب همین تفت دادنم یذره عصبانیت و سختی ریدینگ رو شست برد.

روال برگزاری آزمون توی ایرسافام هم انصافا خیلی خوب بود و برخلاف چیزی که شنیده بودم یا خونده بودم ایرسافام نهایت تلاشش رو کرد تا آزمون به بهترین شکل برگزار بشه و شد، هدفون‌های با کیفیت، مسئولین محترم و با حوصله و سالن آزمونی که با حضور فک میکنم ۴۰-۴۵ نفر با فاصله گذاری مناسب، نگرانی من از بابت کرونا رو برطرف میکرد، ضمن اینکه یک نفر هم اسپری به دست بعد از هر مرحله، میز و دست و بالت رو ضد عفونی میکرد.

من از آزمونم اصلا راضی نبودم و بعد از آزمون اصلا انتظار نداشتم قبول بشم چرا که به تصور خودم خیلی بد داده بودم خصوصا ریدینگ که رسما گند زده بودم!

روز بعدش یعنی یکشنبه آزمون اسپیکینگ بود ساعت ۱۲:۴۰!

اون چیزی که شنیده بودم این بود که اگزمینرهای ایرسافام با نیت قبلی نمره رو پایین میدن تا آدما توی کلاس‌هاشون شرکت کنند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (برگام ?) (اصلا همچین چیزی صحت نداره و اصلا ترسی نسبت بهش نداشته باشید؛ چراکه آزمون تو هر مهارت به شکل استاندارد خودش برگزار میشه و کسی نمیتونه نمره‌ای پایین‌تر از توانایی شما به شما بده و مطمئن باشید بالاتر بهتون نمره میدن اما پایین‌تر، من فکر نمیکنم!).

آزمون اسپیکینگ من ۱۲ دقیقه مجموعا طول کشید، آزمون اسپیکینگ سه پارت هست که پارت اول باید حدود ۵ دقیقه طول بکشه و بیشتر سوالات شخصی میپرسه مثل اینکه کار میکنی یا درس میخونی، کجا زندگی میکنی، جایی که هستی رو دوست داری و یا مثلا در آینده میخوای چیکارا کنی و کجاها بری. بخش دوم به شما یک کارتی میدن که روش یه چیزی نوشته شده و از شما خواسته شده که ۲ دقیقه راجع بهش حرف بزنید، مثلا یه جایزه‌ای که بچه بودید گرفتید: ۱- چی بوده ۲- کجا بوده ۳- برای چی بوده ۴- باهاش چیکار کردی ۵- چه حسی نسبت بهش داشتی؛ شما باید توی ۲ دقیقه به تمام سوالاتی که ازتون پرسیده شده پاسخ بدید و اگه کمتر از ۲ دقیقه بشه اگزمینر بهتون میگه چرا؟ یا مثلا بیشتر توضیح بدید (که این اتفاق خوبی نیست و سعی کنید ۲ دقیقه‌ای که دارید رو تفت بدید هرجوری که هست اما دقت کنید که بی‌ربط هم صحبت نکنید) توی این بخش Imagination میتونه خیلی کمک‌تون کنه چون ممکنه واقعا با سوالی مواجه شید که هیچ تجربه قبلی ازش نداشتید اما حواستون باشه که یه جوری حرف بزنید که اگه گفت چرا دلیل بتونید ارائه بدید. پارت سوم هم در حد ۴-۵ سوال از توضیحاتی که خودتون بهش دادید ازتون میپرسه، پس مهمه که حواستون باشه چی میگید.

توی بخش اول که به نظر همه راحت‌ترین بخش هست من با سوالات عجیب مواجه شدم که اصلا فکرش رو نکرده بودم (مثلا بچه‌های محل‌تون زیاد سر و صدا میکنن یا نه ?).

از اونجایی که فک میکردم آزمون روز قبلی رو گند زدم و قبول نمیشم، خیال میکردم که نباید استرس داشته باشم! اما با وجود ماسک و استرسی که طبیعتا خارج از کنترل من بود، نفس کشیدنم تند شده بود و ضربان قلبم تند تند میزد!

توی اسپیکینگ چهار مورد خیلی براشون اهمیت داره و اون هم فلوئنسی یا روانی کلام، لکسیکان یا دایره لغات، کوهرینس یا ارتباط معنایی جملات و گرامر؛ و استفاده از Connection wordsهای مناسب!

آزمون اسپیکینگ هم همونجوری که گفتم زیر دوربین و با یک رکوردر برگزار میشه.

علی رغم اینکه انتظار داشتم جواب آزمون ۲۷ مارچ بیاد اما ۲۵ مارچ جواب برام اسمس شد که خب نمره‌ای که میخواستم هم همونی شد که دلم میخواست و خیالم راحت شد.

من Paper base آزمون دادم و نتیجه این آزمون‌ها معمولا ۱۴ روز بعد از روز آزمون میاد و متوجه شدم که اخیرا یه نوع جدیدی از آزمون هم توی ایران برگزار میشه به اسم CDIELTS که Computer base هست و مهمترین تفاوتش‌هاش اینه که جواب این آزمون سه روز بعد از آزمون به افراد اعلام میشه و به جای کاغذ جواب‌های روی کامپیوتر تایپ میشه (اما پلتفرمی که روش آزمون‌ها رو اجرا میکنن به شما اجازه اینکه از CTRL+F و این زرنگ بازی‌ها استفاده کنید رو نمیده!).

در آخر هم دلم می‌خواد این زیر سایت‌هایی که من توی این مدت ازشون استفاده کردم و به معنای دقیق کلمه توی شناخت و درک بهتر من از آیلتس کمکم کردن رو براتون لیست کنم و اینم مجددا تاکید کنم که من نه ماک ثبت نام کردم و نه تاحالا تجربه آزمون آیلتس داشتم و اعتقاد هم دارم که ماک آیلتس چیزی جز اضافه کردن استرس بهتون نداره و همش دری‌وری بیش نیست و سعی کنید که واقع بین باشین و برید و استراکچر رو یاد بگیرید جای این کارا.

خلاصه‌ای از نحوه محاسبه نمره در دو نوع آکادمیک و جنرال:

نمره سوال‌های بخش لیسنینگ در هر دو نوع آکادمیک و جنرال مشابه هم هستند.
نمره سوال‌های بخش لیسنینگ در هر دو نوع آکادمیک و جنرال مشابه هم هستند.

IELTS Listening (AT and GT are the same)

 • Get 16 out of 40 answers correct for IELTS 5.0*
 • Get 18 out of 40 answers correct for IELTS 5.5*
 • Spell answers correctly
 • Not write more than the maximum number of words for each question.

این یکی از پر استفاده‌ترین ابزارهایی بود که من ازش برای اینکه در چه حالت‌هایی میتونم نمره ایده‌آلم رو بگیرم ازش استفاده میکردم، IELTS Calculator شما میتونید نمره‌های هر مهارت رو بزنید و جمع و Overall نمره‌تون رو ببینید:

https://www.examenglish.com/IELTS/IELTS_Band_Score_Calculator.html

بهترین سایت که خودش از صدتا ماک بهتره:

https://ieltsonlinetests.com/

بهترین سری کتاب:

Authentic examination papers from Cambridge Assessment English

بهترین کانال یوتیوب برای اسپیکینگ که کمکتون میگه دایره واژگانتون رو تقویت کنید و ایده‌های جدید یاد بگیرید برای اینکه درباره موضوعات مختلف چطوری صحبت کنید:

https://youtube.com/channel/UC2bakveoV-5Cp0adALaAHrQ

نویسنده مطلب: میلاد احمدی

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
4 نظرات
 1. Azy می گوید

  سلام ممنونم از مطالب مفیدی که اراءه دادید من هم قصد دارم تو آزمون آیلتس شرکت کنم میتونم شماره همراه یا ایمیل اون خانمی که باهاش آموزش را پیش بردید را درخواست کنم؟

 2. Niloo می گوید

  خیلی ارزشمند بود هم واقعیت روشن شد برام هم ترسیدم

 3. کرمی می گوید

  سلام میتونم شماره استادتون رو داشته باشم

 4. آموزش آنلاین آیلتس می گوید

  یکی از جامع ترین و کامل ترین وبسایت ها در خصوص مهاجرت
  ممنون از شما

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.