هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

کشور کانادا به دلیل داشتن دانشگاه های بزرگ و مطرح و سبک زندگی منظم و البته هزینه‌های مقرون به صرفه (تحصیل در کانادا هزینه زیادی دارد و این به صرفه بودن در مقایسه با دیگر کشور های انگلیسی زبان است) نسبت به کشورهایی از قبیل انگلیس، استرالیا و آمریکا، یکی از اهداف متقاضیان مهاجرت به کانادا و تحصیل در
کشور کانادا است. هزینه تحصیل در کانادا با توجه به آمارهای سال 2020، در بین پایین ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی قرار دارد.

هزینه تحصیل در کانادا با توجه به استان محل تحصیل و همینطور رشته‌ های تحصیلی مختلف و مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است.

اگر بخواهیم حد متوسط هزینه‌های تحصیلی را بدون در نظر گرفتن مکان تحصیل، شهر و … عنوان کنیم، در اینصورت سالانه حدود ۱۵۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ دلار هزینه می‌شود. ناگفته نماند که این مبلغ فقط شهریه دانشگاهی را برای دانشجویان بین المللی در تمام مقاطع تحصیلی در بر می‌گیرد.

هزینه های زندگی برای یک دانشجوی بین المللی

همانطور که می‌دانید کیفیت زندگی در کشور کانادا بالاست و به همان نسبت هزینه‌های زندگی در کانادا بالاتر از حد استاندارد است. هزینه زندگی در کانادا ماهیانه چیزی در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار می باشد. این هزینه ها شامل:

  • هزینه های اسکان و محل اقامت دانشجو:

1- خوابگاه های دانشجویی: که می‌تواند یک اتاق با سرویس مشترک باشد یا اینکه یک واحد مجزا با تمام امکانات باشد.

2- پانسیون های شخصی: اقامتگاه هایی هستند که در آن یک خانواده مورد تایید از کانادا، میزبان می‌شوند در ازای ارائه خدمات و حتی غذا، مبلغی را به صورت ماهانه دریافت می‌کنند. اگر در پانسیون زندگی کنید دیگر نیازی به کلاسهای آموزش زبان نخواهید داشت، زیرا خانواده میزبان مهارت زبانی شما را به صورت ناخودآگاه تقویت می‌کنند.

3- اقامتگاه های درون شهری: که خود به دو صورت اتاق با سرویس مشترک و یا یک واحد مجزا وجود دارد.

چند نکته:

*سعی کنید حداقل برای ترم اول تحصیل خود در یکی از خوابگاه های موسسه آموزشی خود اقامت کنید، زیرا در اینصورت حدودا 300 تا 400 دلار در ماه در هزینه های خود صرفه جویی می‌کنید. این

*اگر سن شما کمتر از 19 سال است اقامت در پانسیون برای شما بهـترین گزینه است.

البته لازم به ذکر است که دانشجوها بعد از ماندن مدت کوتاهی در کانادا و آشنا شدن با محیط، هزینه تحصیل در کانادا را برای خود برنامه ریزی می کنند.

  • هزینه های مربوط به مکان اقامت

مثل آب ، برق ، گاز، اینترنت و…

  • هزینه های مربوط به خوراک

که شامل خرید از سوپر مارکت های محلی و فروشگاه های بزرگ و همچنین سفارشات رستورانی برای 3 وعده غذایی می‌باشد.

*نکته: ارزانترین سوپر مارکت ها در سطح کانادا No Frills, Walmart , Superstore Canadian نام دارند. این فروشگاه ها در سراسر کانادا وجود دارند و قابل دسترس هستند.

  • هزینه پوشاک
    این هزینه ها بیشتر به سبک پوشش شما بستگی دارد و قابل صرفه جویی هستند.

  • هزینه های مربوط به حمل و نقل تا دانشگاه

مترو حمل و نقل عمومی و تاکسی، در این مورد نیز نزدیک بودن محل زندگی به موسسه اموزشی شما برای صرفه جویی درهزینه ها بسیار اهمیت دارد.

توجه کنید، اکثر مؤسسات آموزشی تمام وقت می‌توانند تسهیلاتی خاص را برای حمل و نقل دانشجویان در نظر بگیرند.

*نکته: در کانادا رایج است که به کارکنان رستوران‌ها و راننده تاکسی مبلغی (تیپ یا انعام) پرداخت می‌شود که حدود ۱۵٪ خدمات ارائه شده به شما است. (این جزئی از فرهنگ مردم کاناداست و باید آن را جزیی از هزینه های تحصیل در کانادا دانست.)

اگر شما متقاضی مهاجرت به کانادا و تحصیل در کانادا هستید می‌توانید جهت اطلاعات تکمیلی در مورد هزینه تحصیلی و زندگی در کانادا با مشاوران خبره ایلیا مشورت کنید

نویسنده مطلب: موسسه مهاجرتی ایلیا

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.