هر چیزی که درباره مهاجرت به ایالات متحده آمریکا و انواع ویزای مهاجرتی امریکا باید بدانیم!

مهاجرت به ایالات متحده آمریکا ( The United States of America ) و انواع ویزای مهاجرتی آمریکا یکی از مواردی است که بیشترین جستجوها در اینترنت را دارد و یکی از علاقه مندی های افراد در سراسر دنیا میباشد. در این مقاله میخواهیم به طور مفصل و جامع صفر تا صد مهاجرت به کشور امریکا و تمام شرایط مهاجرت و اقامت و زندگی در ایالات متحده آمریکا و انواع ویزای مهاجرتی آمریکا مانند انواع ویزای تحصیل در آمریکا و ویزای کاری را مورد بررسی قرار دهیم.

ایالات متحده آمریکا از اعضاء بنیان‌گذار سازمان ملل متحد، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) و تعدادی دیگر از سازمان‌های بین‌المللی است. ایالات متحده امریکا (The United States of America) کشوری فوق پیشرفته بر پایه تولید ناخالص داخلی و دومین کشور دنیا بر پایه تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) تقریباً یک‌چهارم تولید ناخالص داخلی کل کشورهای جهان می‌باشد.

اقتصاد ایالات متحده یک اقتصاد فرا صنعتی و عظیم است که در فعالیت‌های خدماتی به شکلی عالی عمل کرده و در زمینهٔ اقتصاد دانش‌بنیان جزء سرآمدهای دنیا محسوب می‌شود. از لحاظ تولید ایالات متحده دارندهٔ رتبهٔ دوم در جهان است. ایالات متحده اولین کشور واردکننده و دومین کشور صادرکننده جهان است.
با وجود این‌که جمعیت آمریکا فقط ۴٫۳٪ جمعیت جهان است، این کشور مالک ۲۹٫۴٪ ثروت جهان است. ایالات متحده دارای بیشترین سهم ثروت جهانی در بین کشورهای دنیاست. آمریکا از لحاظ چندین شاخص اجتماعی ـ اقتصادی مثل دستمزد متوسط، شاخص توسعه انسانی سرانهٔ تولید ناخالص داخلی و سوددهی سرانه جزء رتبه‌های بالا در میان کشورهای جهان به‌شمار می‌رود.

موقعیت جغرافیایی مهاجرت به ایالات متحده آمریکا

اولین قدم قبل از اقدام به مهاجرت به ایالات متحده آمریکا باید بدانیم موقعیت جغرافیایی این کشور از همه جهات مختصاتی و آب و هوا و امکانات و … می باشد که در ادامه به طور مفصل شرح میدهیم. ایالات متحدهٔ آمریکا از شمال با کشور کانادا، و در جنوب با کشور مکزیک مرز خاکی دارد. این کشور در شمال غرب قارهٔ آمریکا و سواحل آلاسکا نیز با روسیه مرزهای مشترک آبی دارد. ۴۸ ایالت به هم پیوسته که خاک اصلی آمریکا را تشکیل می‌دهند، از شرق و جنوب شرقی به اقیانوس اطلس و خلیج مکزیک، و از غرب به اقیانوس آرام منتهی می‌شوند. ایالت آلاسکا نیز از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از غرب به تنگهٔ برینگ، و از جنوب غربی به اقیانوس آرام ختم می‌شود. مجمع‌الجزایر هاوایی هم در جنوب غرب خاک اصلی آمریکا و در اقیانوس آرام واقع شده‌اند.

مردم ایالات متحده آمریکا

جمعیت این کشور در حدود ۳۲۴ میلیون نفر (تا ۲۰۱۶) با میانگین سنی ۳۷ سال است. امید به زندگی برای زنان ۸۱ و برای مردان ۷۵ سال است.

بخش زیادی از جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می‌دهند. سفیدپوست‌ها ۸۱ درصد، سیاه‌پوست‌ها ۱۳ درصد، آسیایی‌ها ۴ درصد و سرخپوستان یک درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

۵۱ درصد از مردم آن پروتستان، ۲۴ درصد کاتولیک، نزدیک به دو درصد مورمون، نزدیک به دو درصد یهود و ۶/۰درصد مسلمان هستند.

زبان رسمی دراین کشور انگلیسی است اما به دلیل نزدیکی به آمریکای لاتین و تعداد زیاد مهاجران این منطقه حدود ۱۱ درصد از مردم این کشور به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. در ایالت هاوایی زبان هاوایی زبان رسمی است.

ادیان در ایالات متحده  آمریکا

کشور آمریکا به طور رسمی یک کشور سکولار می‌باشد. در ایالات متحده آمریکا بر اساس متمم اول قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، هیچ دینی بطور رسمی وجود ندارد، اما همین متمم نیز آزادی تمام ادیان را تضمین کرده‌است. به همین دلیل است که (بطور مثال) زنان محجبهٔ مسلمان آمریکایی اجازه حضور در مراکز دولتی و دانشگاهی کشور را از نظر قانونی دارند. برای مهاجرت به ایالات متحده آمریکا و قبل از اقدام به دریافت انواع ویزای مهاجرتی و گرفتن وقت سفارت آمریکا بد نیست در باره ادیان مختلف در این کشور بیشتر بدانیم:

دین مسیحیت : ۷۸٫۴٪
دین یهودیت : ۱٫۷٪
دین بودایی : ۰٫۷٪
دین اسلام : ۰٫۶٪
دین هندو : ۰٫۴٪
ادیان دیگر : ۱٫۲٪
بی‌دین : ۱۶٫۱٪

فرهنگ . هنر . ورزش در کشور آمریکا

یکی از راههای مهاجرت به ایالات متحده آمریکا گرفتن انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکا ویزاهای فرهنگی ، هنری و یا ورزشی می باشد. آمریکا دارای صعنت فیلم‌ سازی و سینمایی بسیار بزرگی است که مرکز آن هالیوود در شهر لس آنجلس است. هالیوود امروزه با ۶۳ میلیارد دلار درآمد، ۳۵ درصد کل تولیدات صنعت فیلم سازی جهان را به خود اختصاص داده‌است.

از سبکهای موسیقی آمریکایی می‌توان به سبکهای جاز، بلوز، هیپ هاپ و کانتری اشاره کرد.

شهر نیویورک از مراکز عمده هنرهای نمایشی در جهان می‌باشد. همچنین برادوی عمده ترین مرکز تئاتر در آمریکا ، در این شهر قرار دارد.

در ادبیات اسامی نویسندگانی چون ارنست همینگوی، مارک تواین، ادگار آلن پو، تی اس الیوت، ویلیام فاکنر، تنسی ویلیامز، جی دی سالینجر، آیزاک آسیموف، مایکل کرایتون، و ریموند کارور آشنای نزدیک صاحبان قلم ادبیات جهان‌اند.

در عرصه هنر و معماری نیز هنرمندان آمریکایی از فرانک لوید رایت گرفته تا اندی وارهال آثار بسیار قابل توجهی در سطح جهانی خلق کرده‌اند. هرم ورودی موزه لوور، کاخ مجلس ملی بنگلادش، و پوئرتا دو اروپای اسپانیا، نمونه‌هایی از طراحی معماران آمریکایی در سراسر جهان است.

ورزش در ایالات متحده امریکا
رسانه در ایالات متحده آمریکا
تعطیلات رسمی کشور آمریکا
ممنوعات کشور آمریکا
غذا و آشپزی کشور امریکا
جاذبه های دیدنی ایالات متحده آمریکا

هزینه زندگی در ایالات متحده آمریکا

برای مهاجرت به ایالات متحده آمریکا مقایسه گرانترین و ارزانترین شهرهای آمریکا باید مورد بررسی قرار بگیرد . در اینکه هزینه زندگی در ایالات متحده مخصوصا شهر نیویورک بالا است شکی نیست و از این لحاظ آمریکا را می توان هم ردیف کشورهای مثل سوئیس یا لوکزامبورگ قرار داد. همین حالا شاخص هزینه زندگی در کشور آمریکا حدود ۸۷.۱۷% بالاتر از ایران میباشد. فقط در آیتمی مثل هزینه اجاره خانه، متوسط بهای اجاره خانه در آمریکا ۱۴۲.۰۳% بالاتر از کشور ایران است.

اجاره بهای آپارتمان در آمریکا در سال ۲۰۲۰

میزان مالیات بر درآمد در آمریکا

مقایسه هزینه پنج شهر گران برا‌ی‌ زندگی در آمریکا

همان طور که گفته شد مخارج و هزینه زندگی در آمریکا به نسبت این که در کدام شهر اقامت دارید، متغیر خواهد بود و قبل از اقدام به انتخاب یکی از انواع ویزای مهاجرتی امریکا و گرفتن وقت سفارت و در نهایت مهاجرت به ایالات متحده آمریکاباید درباره شهرها و مخارج زندگی و اقامت در هر شهر آمریکا اطلاعاتی داشته باشیم. البته ۵ شهر ایالات متحده آمریکا نسبت به سایرین گران قیمت تر هستند.

این ۵ شهر از جمله شهرهای بزرگ و گران کشور آمریکا محسوب می گردند و افراد بایستی بعد از مهاجرت به ایالات متحده امریکا برای زندگی در این شهرها از درآمد بالایی برخوردار باشند. در واقع چنانچه درآمد سالیانه فرد مناسب بوده و از ۴۰۰۰۰$ (دلار آمریکا) بیشتر باشد زندگی در این ۵ شهر پیشنهاد می گردد:

 1. سانفرانسیسکو
 2. نیویورک
 3. سن خوزه
 4. اکلند
 5. واشنگتن

تعیین انواع ویزای مهاجرت به ایالات متحده آمریکا

با توجه به اینکه ویزای مهاجرتی آمریکا دارای انواع مختلفی است در مرحله اول باید مشخص کنید که به دنبال اخذ کدام یک از انواع ویزای مهاجرتی آمریکا هستید. به عنوان مثال ممکن است شما به دنبال اخذ ویزای گرین کارت آمریکا از طریق خانواده باشید.
البته در حال حاضر انواع مختلف گرین کارت وجود دارد و مراحل اخذ گرین کارت نیز بر اساس نوع آن متفاوت است اما در اینجا قصد پرداختن به آن را نداریم. همچنین ممکن است بخواهید برای تحصیل یا کار به آمریکا مهاجرت کنید که دارای ویزای مخصوص به خود هستند. هر کدام از انواع ویزای مهاجرت به ایالات متحده آمریکا دارای شرایط و روند خاص خود بوده و فرم‌ها و مدارک آن‌ها با هم دارای تفاوت است. بنابراین قبل از هر چیزی باید نوع ویزای مورد نظر خود را انتخاب کنید.

درخواست انواع ویزای مهاجرت به ایالات متحده آمریکا

بعد از این که نوع ویزای مناسب را انتخاب کردید نوبت به تکمیل فرم درخواست ویزا خواهد رسید. بعد از دانلود این فرم نسبت به تکمیل فیلدهای مختلف آن اقدام نمایید. در تکمیل این فرم دقت زیادی داشته باشید تا ایراد و اشکالی در آن وجود نداشته باشد زیرا وجود ایراد در این فرم ممکن است در روند اخذ انواع ویزای مهاجرتی آمریکا مشکل ایجاد کند. در صورتی که زبان انگلیسی شما به اندازه کافی خوب نیست از شخص دیگری که به زبان انگلیسی تسلط دارد بخواهید تا در این زمینه به شما کمک کند.

تعیین وقت سفارت آمریکا

با توجه به این موضوع که کشور آمریکا در ایران سفارتخانه‌ای ندارد ایرانی‌ها مجبور هستند تا برای اخذ ویزای آمریکا به کنسولگری آمریکا در کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات متحده عربی و ارمنستان مراجعه نمایند. تعیین وقت سفارت آمریکا شامل چند مرحله از جمله ثبت نام آنلاین و پر کردن فرم مربوطه می‌شود.

انجام مصاحبه برای اخذ ویزای مهاجرت به ایالات متحده آمریکا

مرحله بعدی در روند اخذ انواع ویزای مهاجرتی آمریکا مراجعه به کنسولگری آمریکا در یکی از سه کشور مذکور و انجام مصاحبه است. در مصاحبه سوالات شخصی از شما پرسیده خواهد شد و به طور معمول مشکلی در این زمینه وجود ندارد. همچنین کارهای مربوط به انگشت‌نگاری هم در همین زمان انجام خواهد شد. این نکته را به یاد داشته باشید که مدارک لازم را در روز مصاحبه همراه داشته باشید.

دریافت ویزای مهاجرت به ایالات متحده آمریکا

پس از این که مصاحبه را انجام دادید باید مدتی منتظر بمانید تا بررسی‌های لازم صورت بگیرد و نتیجه به شما اعلام شود. نتیجه بررسی اخذ انواع ویزای مهاجرتی آمریکا طی نامه‌ای به شما اعلام خواهد شد و در صورت تایید ویزا باید به صورت حضوری به کنسولگری آمریکا در کشور مورد نظر مراجعه نموده و پاسپورت خود را تحویل بگیرید.
البته این امکان برای شما وجود دارد تا با استفاده از خدمات مجموعه سروش نافع دادمان بدون مراجعه مجدد به کنسولگری آمریکا ویزای خود را دریافت کنید. خدمات مهاجرتی مجموعه حقوقی دادمان باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه شما خواهد شد.

https://dad-man.ir/%d9%81%d8%b1%d9%85-%d8%af%d8%b1%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d9%88%da%a9%db%8c%d9%84/

انواع ویزای مهاجرتی تحصیل در آمریکا

برای تحصیل در آمریکا باید از طریق ویزاهای زیر اقدام نمایید ، ویزاهای تحصیل در آمریکا به قرار زیر است :

ویزای F1
ویزای M1
ویزای J1

شرایط تحصیل در ایالات متحده آمریکا

قبل از اقدام به دریافت ویزای مهاجرتی تحصیلی به ایالات متحده آمریکا شرایط تحصیل در کشور امریکا را مورد بررسی قرار می دهیم:

زبان تحصیل در آمریکا : انگلیسی
مدت زمان تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی : ۴ سال
مدت زمان تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد : ۲ سال
مدت زمان تحصیل در آمریکا در مقطع دکترا : ۴ تا ۶ سال
مدت زمان تحصیل در آمریکا در رشته های پزشکی : ۸ سال
هزینه تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی : ۱۴۰۰۰-۳۰۰۰۰ دلار در سال
هزینه تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد : ۱۵۰۰۰-۳۵۰۰۰ دلار در سال
هزینه تحصیل در آمریکا در مقطع دکترا : ۱۵۰۰۰ -۲۵۰۰۰ دلار در سال
هزینه تحصیل در آمریکا در رشته های پزشکی و دندانپزشکی : ۳۵۰۰۰ – ۵۰۰۰۰ دلار در سال

شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا ۲۰۲۰

شرایط لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی آمریکا به شرح زیر است :

 • توانایی مالی لازم جهت پوشش هزینه های زندگی و تحصیل در آمریکا
 • داشتن گواهینامه SEVP از دانشگاه یا مرکز آموزشی مد نظر
 • تسلط به زبان انگلیسی
مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به شرح زیر می باشد :

 • کپی از صفحه اول پاسپورت جهت تحصیل در آمریکا (ترجمه شناسنامه برای کسانی که پاسپورت در حال حاضر ندارند)
 • رزومه شخصی به زبان انگلیسی
 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی همراه  با ریز نمرات
 • ترجمه رسمی مدرک لیسانس همراه  با ریز نمرات ۴ ساله جهت تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد
 • ترجمه از صفحه آخر پایان نامه همراه با تأیید از دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا
 • مدرک زبان الزامی نمی باشد ولی در صورت عدم شرکت در دوره های زبان دانشگاه مدارک تافل با حداقل نمره ۷۰ در آزمون IBT و ۵۰۰ در آزمون PBT و یا IELTs  با نمره ۶٫ نیاز می باشد.
 • حداقل ۴ توصیه نامه تحصیلی از استاد ، مدیران همکار و محققان همکار
 • رزومه و سوابق کاری جهت تحصیل دکترا در آمریکا
 • تأییده مقالات علمی منتشر شد
 • ارائه نامه بانک برای اعلام موجودی و گردش حساب برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

شرایط کسب و کار در ایالات متحده آمریکا

متقاضیان برای کار در ایالات متحده می باید از یک کارفرما پیشنهاد کاری داشته باشند که در این باب موسسات کاریابی در آمریکا کمک شایانی به افراد می کند. موسسات کاریابی در آمریکا می توانند کمک مقامات ارشد در سطح مدیریت، یک شرکت آمریکایی این امکان را دارند تا در صورت نیاز برای استخدام نمودن افراد یک شرکت اقدام به جست و جو برای کارمند اجرایی نمایند.

الزامات متقاضیان کار در کشور آمریکا

متقاضیان کار و مهاجرت به ایالات متحده امریکا ملزم می باشند که به دنبال یک آژانس و موسسه کاریابی در این کشور باشند که بر اساس مهارت های این اشخاص برآورده می شود. هم چنین اگر متقاضیان دارای یک پرونده قانونی نباشند، در این صورت می توانند که به آژانس متخصص در حوزه حقوقی مراجعه نمایند.

این اشخاص برای آشنایی با وضعیت قانونی خود ملزم می باشند که به مطالعه بپردازند و کمی به اینترنت بروند تا ببینید که آیا آژانس قابل اعتماد است یا دارای شهرت خوبی هست یا خیر. هم چنین ممکن است این اشخاص بخواهند که در بیش از یک سازمان ثبت نام کنند تا شانس خود را برای استخدام شدن بیشتر کنند. اگرچه آژانس ها به طیف گسترده ای از مشاغل دسترسی دارند اما ممکن است مدتی طول بکشد تا متقاضی شغل مورد نظر خود را پیدا نماید.

انواع ویزای کاری آمریکا نیز به شرح ذیل است:

 • ویزای H1B
 • ویزای H1B1 و ویزای H2A آمریکا
 • ویزای H2B و ویزای H1B3 آمریکا
 • ویزای E-1
 • ویزای E-2
 • ویزای E-3
 • ویزای J1 جهت کار در آمریکا
 • ویزای L-1 آمریکا
 • ویزای R-1
 • ویزای O-1
 • ویزای H1B جهت کار در آمریکا در سال ۲۰۲۰

برای اطلاع از جزییات هر کدام از عناوین بالا همچنین جزییات شرایط اخذ انواع ویزای مهاجرتی ایالات متحده آمریکا از جمله ویزای تحصیل و کاری در امریکا به لینک زیر مراجعه کنید:

https://dad-man.ir/%d9%85%d9%87%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%db%8c%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%af%d9%87-%d8%a7%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7/

نویسنده مطلب: موسسه حقوقی سروش نافع دادمان

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.