هر آنچه درباره ی مهاجرت باید بدانید

مهاجرت چیست؟ چند نوع مهاجرت داریم؟ چرامهاجرت میکنیم ؟ چه راههایی برای مهاجرت وجود دارد؟ اصول ‌وقواعد مهاجرت چیست؟ بهترین راهکارهای مهاجرت چیست؟ این سوالات و هزاران سوال دیگر درباره مهاجرت ذهن هرکسی که حداقل یکبار به ترک وطن و رفتن به یک کشور دیگر فکرکرده را به خودش مشغول کرده ،و دنبال جواب واضح وروشنی برای آن بوده است . همانطور که همه ی ما میدانیم قبل از اقدام به انجام هرکاری باید اطلاعات و آگاهی کامل و واضحی از تمام جنبه های آن کار به دست بیاوریم تا پس از بررسی ،با دید باز درباره ی انجام دادن یا ندادن آن تصمیم بگیریم. بدون داشتن آگاهی کامل از شرایط وچگونگی یک موضوع ،اقدام ما با شکست روبه رو خواهد شد. ما قصد داریم به تمام سوالاتی که در ذهن شما درباره ی مهاجرت وجود دارد، طی چند مقاله ی آتی پاسخ بدهیم.

در این پست و پست های بعدی ،درباره ی اقدامات اولیه برای مهاجرت ،تفاوت ویزا ،اقامت وتابعیت در مهاجرت، ،انواع مهاجرت والبته کشورهاو راههای مناسب برای مهاجرت ایرانیان صحبت میکنیم .


همه ی ما با واژه ی مهاجرت آشناییم .در ذهن ما مهاجرت یعنی رفتن به یک جای دور .مهاجرت صرف نظر از دلیلی که برای هرکسی ممکن است متفاوت باشد ،یعنی اقامت دراز مدت در یک مکان.اما مثلا کارگرانی که به صورت فصلی از جایی به جای دیگر برای کار میروند (مثلا برای مدت یکسال )نوعی از مهاجرت را تجربه میکنند .
مردم از دیر باز مهاجرت میکردند وعمر این کار به اندازه ی عمر تاریخ بشریت است ،هرچند که تقریبا ۹۷ درصد مردم درجایی که به دنیا آمده اند زندگی میکنند وفقط ۳ درصد، از جایی که هستند یابا خانواده شان زندگی میکنند نقل مکان میکنند وبه جای دیگری میروند.
اصلا چرا ما مهاجرت میکنیم؟یا این فکر را در سر خودمان میپروانیم؟ دلایل زیادی برای اینکار وجود دارد. نارضایتی از جایی که اکنون هستیم و یا میل به ارتقا .معمولا همه ی ما دوست داریم شرایط بهتری برای زندگی داشته باشیم ،شرایط بهتر یعنی امکانات رفاهی بیشتر، خدمات آموزشی بهتر،آزادی از هرنوع مثل سیاسی یا مذهبی ،شغل مناسب و پر درآمد و هزاران دلیل دیگر که باعث میشود به ترک جایی که اکنون هستیم فکر کنیم .
کشورهای مختلف دنیا هم در همین جهت اقدامات زیادی انجام میدهند تا مهاجرین را جذب کنند ،چرا که جذب افراد توانمند باعث ارتقای کشورها نیز میشود.بعضی کشورها شرایط ویژه ای برای نخبگان ایجاد میکنند ،برخی برای تحصیل امکانات عالی دارند ،و آنها که نیروی کار کمتری دارند شرایط خوبی برای بعضی مشاغل ایجاد میکنند و اقدام به جذب مهاجر میکنند .
البته نظام هر کشوری با کشور دیگر برای جذب مهاجر متفاوت است .تا بحال سیویلا و کافلا به گوشتان خورده ؟اینها دو نظامی هستند که کشورها تابع آن هستند ،کشورهای تابع کافلا بیشتر مهاجر پذیرند و آن یکی یعنی سیویلا کمتر مهاجر میپذیرد.قواعد مهاجرتی کشورها هم با توجه به نظام حقوقی مورد پذیرششان تعریف میشود و باید حتما ذکر کنیم که برای مهاجرت غیر قانونی مجازات در نظر گرفته میشود.


و اما برای مهاجرت راههای زیادی وجود دارد که در اینجا به اختصار و در مطالب بعدی به شرح هر یک میپردازیم .
1- پناهندگی یک نوع مهاجرت است که البته غیر قانونی ست و افراد معمولا تحت فشارهایی که درون کشورشان به آنها وارد میشود به کشور دیگری پناهنده میشوند ،مسائلی مثل آزار و اذیت ،مسایل سیاسی و مذهبی،جنگ ،و چیزهایی از این دست .
2- ازدواج با یک شخص خارجی هم یکی از راههای مهاجرت و گرفتن تابعیت کشور مقصد است .
3- مهاجرت کاری هم راهیست برای ورود به کشورهای دیگر که بنابر شرایط اشخاص و کشور پذیرنده متفاوت است .
4- اما تولد فرزند در کشور خارجی هم یکی دیگر از راههای مهاجرت است که شخص به واسطه ی تولد فرزندش در کشور مقصد وگرفتن تابعیت فرزند، میتواند خودش هم اقامت وتابعیت آن کشور را به دست بیاورد.
5-مهاجرت تحصیلی هم که یک راه محبوب و پر طرفدار برای دانشجویان وعلاقمندان به ادامه تحصیل میباشد و شرایط خاص خود را دارد.
6- راه دیگری هم برای مهاجرت وجود دارد و آن هم سرمایه گذاری در کشورهای خارجی است که افراد بنا به شرایطی که دارند میتوانند این راه را انتخاب کنند.


به کدام کشور مهاجرت کنم؟ کدام کشور مناسبتر است؟
پاسخ به این سوال ساده نیست ،نمیتوان به طور قطع گفت مثلا فلان کشور برای مهاجرت خوب است ،چون هر کشوری شرایط خاص خود را دارد و اصلا بعضی کشورها مهاجر نمیپذیرند ،بسته به دلیلی که برای مهاجرت داریم و روشی که مناسب شرایط خودمان است باید به دنبال بهترین و البته مناسبترین انتخاب باشیم ،واین امر هم مستلزم کسب آگاهی و داشتن اطلاعات کافی درباره ی مهاجرت است .
کشورهایی مثل آمریکا،کانادا،آلمان ،سوئد ،سوئیس ،ایتالیا ،نروژ وبعضی کشورهای اروپایی کوچک مثل گرجستان در حال حاضر پرطرفدارترین کشورهای مهاجرپذیر هستند ،همچنین استرالیا ،هلند،لوگزامبورگ و دانمارک جزو همین دسته هستند.
کشورهای قاره ی اروپا برای پذیرش مهاجر از قوانین اتحادیه ی اروپا پیروی میکنند .کانادا به عنوان یک کشور مستقل قوانین و مقررات خاص خودش را برای مهاجرت دارد و استرالیا هم که در آن سوی اقیانوس واقع شده شرایط ویژه ای برای مهاجرین ارائه میدهد.پس بهترین کشور برای مهاجرت کشوریست که با شرایط ما سازگاری بیشتری داشته باشد.

نویسنده مطلب: Narges shahryari | نرگس شهریاری

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظرات
  1. DJIBRIL BALDE می گوید

    I want to go there because of the problem in my country

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.