نقش تایپ سریع در آزمون آیلتس و تافل: یک توضیح جامع!

این روزها خیلی‌ها به فکر مهاجرت افتاده‌اند. البته منظور خاصی نداریم! قبلا هم خیلی‌ها به مهاجرت فکر می‌کردند. اما اگر گذارتان به قصه مهاجرت و ثبت‌نام در کالج و دانشگاه افتاده می‌دانید که برای رسیدن به این مقصد جذاب، یکی از هفت‌خوان، گرفتن مدرک یا گواهینامه زبان است. مدرکی که مورد اطمینان‌ترین‌شان تافل و آیلتس هستند. اگر رستم هستید و گذارتان به این خوان افتاده، به خوبی می‌دانید که این خوان یکی از سخت‌ترین خوان‌هاست. شما حتی اگر در زبان انگلیسی تبحر هم داشته باشید، گرفتن نمره موردنظر در آزمون‌های تافل و آیلتس، کار ساده‌ای نیست. گرفتن نمره دلخواه در این آزمون‌ها به قابلیت‌های بسیاری برمی‌گردد. قابلیت خواندن، صحبت‌کردن، نوشتن و فهم مطلب. البته اگر فکر می‌کنید با تسلط نسبی روی این قابلیت‌ها از پس همه‌چیز برآمده‌اید سخت در اشتباه هستید.

چه چیزی در آزمون به ما کمک می‌کند؟

همان‌طور که گفتیم همه‌چیز به تسلط شما در چهار عنصر اصلی آزمون‌های بین‌المللی برنمی‌گردد. شما در هنگام آزمون باید سرحال باشید، اعتماد به نفس داشته باشید، حال‌تان خوب باشد و باید خلاق باشید. اما از قدیم یک جمله‌ بسیار فوق‌العاده به یادگار مانده: «جزئیات؛ برنده را مشخص می‌کند». این جزئیات شامل قابلیت‌هایی‌ست که وجود دارد اما ممکن است هرکسی آن را جدی نگیرد. ما امروز یکی از مهم‌ترین آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم: «تایپ ده‌انگشتی».

مهارت تایپ ده انگشتی در آزمون‌های اینترنتی تافل و آیلتس بسیار سرنوشت‌ساز است.
مهارت تایپ ده انگشتی در آزمون‌های اینترنتی تافل و آیلتس بسیار سرنوشت‌ساز است.

تایپ ده‌انگشتی دقیقا چطور به من کمک می‌کند؟

شما باید تلاش کنید که سرعت تایپ خود را بدون نگاه به صفحه کلید، به رقم حداقل ۳۰ تا ۴۰ کلمه در دقیقه برسانید. این رکورد احتیاج به زمانی بین دو هفته تا دو ماه تمرین روزانه، روزی حداقل بیست دقیقه احتیاج دارد. با یک ضرب و تقسیم ساده متوجه می‌شوید که شما تنها با دو برابر شدن سرعت تایپ‌تان، چقدر با خیال آسوده‌تر می‌توانید آزمون‌تان را پیش ببرید. اما فقط این‌ها نیست. تایپ ده‌انگشتی، به شما کمک می‌کند که در هنگام تایپ Writing خود کاملا تمرکز داشته باشید. اگر نمی‌دانید باید توضیح بدهم که تایپ ده‌انگشتی متدی‌ست که در آن شما به هیچ‌عنوان به کیبورد نگاه نمی‌کنید و نگاه شما فقط رو به مونیتور و جملاتی که می‌نویسید است. این تمرکز به شدت به کمک شما می‌آید. تصور کنید که هنگام تایپ بخش Writing وقت خود را صرف پیداکردن حرف‌های روی کیبورد کنید. یک قابلیت دیگر تایپ ده‌انگشتی، هماهنگ‌کردن فکر شما و زمان تایپ‌کردن شماست. در این شیوه، زمان فکر کردن و تایپ‌کردن شما تقریبا یکسان خواهد بود و نیازی نیست که به خاطر سرعت پایین‌ تایپ، چیزی که قرار بوده بنویسید را به دلیل عقب‌ماندن از کلمات، به فراموشی بسپارید.

بله! اعتماد به نفس هم جایزه‌ بعدی‌ست

هر قابلیت تازه‌ای که فرامی‌گیرید به شما اعتماد به نفس تازه‌ای خواهد بخشید. بیایید دو تصویر را در نظر بگیریم. تصویر اول، تصویر فردی‌ست که در آزمون آنلاین یا حضوری، روبه‌روی ممتحن نشسته و دارد روی کیبورد دنبال حروف می‌گردد. تصویر دوم، تصویر فردی‌ست که در آزمون، به صندلی تکیه‌ داده و با اعتماد به نفس کامل، مشغول تایپ سریع است و به کیبورد لپ‌تاپ یا کامپیوتر حتی نگاه نمی‌کند. کافی‌ست بدانید همین چقدر می‌تواند در نمره Writing شما و روی ذهن ممتحن شما تاثیر مثبت بگذارد. شما ترجیح می‌دهید کدام یک از این دو تصویر باشید؟

تایپ ده‌انگشتی و آیلتس

البته نیاز شما به تایپ ده‌انگشتی فقط محدود به آزمون تافل نیست. کرونا این روزها خیلی چیزها را تغییر داده است. آزمون‌های زبان هم از این قاعده مستثنی نبوده‌اند. بنیاد بریتیش کانسل، برگزارکننده‌ی دوره‌های آیلتس، این روزها آزمونی به نام IELTS Indicator یا آزمون آنلاین آیلتس برگزار می‌کند. آزمونی که اعتبار مدرک و نمره‌اش به اندازه آزمون حضوری‌ست و در شرایط ویژه روزهای کرونا، گزینه روی میز برای خیلی‌هاست. خصوصا آن‌هایی که سلامت خود را در اولویت گذاشته‌اند. جدا از آن شما اگر در آزمون کامپیوتری آیلتس شرکت کنید می‌دانید که تایپ سریع چقدر می‌تواند بازی را به نفع شما برگرداند. آزمون دولینگو هم که کاملا آنلاین و کامپیوتری‌ست در همین دسته جای می‌گیرد. پس فکر نمی‌کنید همین امروز باید تایپ ده‌انگشتی را آغاز کنید؟

تایپ ده‌انگشتی را از کجا یاد بگیریم؟

جواب البته واضح و روشن است: «یوتایپ». ما در یوتایپ دوره‌ای برای آموزش تایپ ده‌انگشتی انگلیسی داریم که دقیقا همانی‌ست که شما برای یادگیری این قابلیت به آن احتیاج دارید. با شرکت در این دوره -که درس‌های ابتدایی‌اش کاملا رایگان است- می‌توانید به راحتی قابلیتی پیدا کنید که خیلی‌ها از تاثیر آن در این آزمون‌ها بی‌خبر هستند. هزینه ثبت‌نام و دسترسی به این دوره‌ها چقدر است؟ به اندازه پول یک پیتزا. شما با پرداخت هزینه شرکت در دوره آموزش تایپ ده‌انگشتی انگلیسی، همزمان به دوره تایپ ده‌انگشتی فارسی، تایپ اعداد و تایپ ده‌انگشتی برای برنامه‌نویسان هم دسترسی پیدا خواهید کرد. فکر می‌کنم به اندازه کافی برای یادگیری این قابلیت قانع‌تان کرده باشیم. اما…

One more thing

چیزی که نباید از خاطر ببریم این است که یادگیری تایپ ده‌انگشتی، فقط برای شرکت در آزمون‌های بین‌المللی نیست. شما با یادگیری این قابلیت، تا آخر عمر مثل یک حرفه‌ای به نظر خواهید رسید. در کارتان به شدت پیشرفت خواهید کرد، یک استاد مسلم در استفاده از کلیدهای میانبر خواهید شد و البته همیشه و همیشه دیگران را با این قابلیت شگفت‌زده خواهید کرد. تایپ ده‌انگشتی چون حافظه عضلانی شما را درگیر می‌کند، برای همیشه با شما می‌ماند -به شرط این‌که همیشه با همین متد تایپ کنید- و تا همیشه تمرکز شما را به طرز قابل توجهی بالا خواهد برد. کار سختی نیست که ببینید با توجه به زمانی که پای کامپیوتر می‌گذرانید، حداقل سرعت دوبرابر در تایپ، در یک نگاه کلی چقدر از عمر شما را برای شما ذخیره خواهد کرد. خیلی تلخ است آدم ساعت‌های زیادی در زندگی‌اش را دنبال دکمه‌ی «ژ»، «پ» و دکمه‌های دیگر تلف کند. نه؟

بیشتر بدانید

اگر دوست دارید درباره تایپ ده‌انگشتی و مزایای آن بیشتر بدانید، پیش‌نهاد می‌کنیم سری به وبلاگ یوتایپ بزنید. آنجا پر است از یادداشت‌های هیجان‌انگیز درباره آن‌چه تایپ ده‌انگشتی به شما هدیه خواهد داد.

نویسنده مطلب: یوتایپ

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.