مهاجرت

مهاجرت
مهاجرت

6 مرداد و روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است. آن‌چنان‌که از اسم این روز پیداست باید روز بسیار مهمی باشد که یک روز از سال را به خود اختصاص داده است، اما واقعیت چیز دیگری است، بسیار تلخ و ناگوار.

دو مسئله بسیار مهمی که هیچ‌وقت در تعادل و تعامل باهم نبودند و نیستند، دو کلمه کارآفرینی و آموزش فنی و حرفه‌ای، حتی در چیدمان این دو کلمه در کنار یکدگر کمی تأمل نکرده‌ایم چراکه همیشه آموزش فنی و حرفه‌ای باعث کارآفرینی می‌شود نه برعکس.

از بین حدود 13 میلیون دانش‌آموز ایرانی، 2 میلیون نفر در رشته‌های فنی و حرفه‌ای مشغول تحصیل هستند یعنی چیزی حدود 16 درصد کل دانش‌آموزان کشور. 2 میلیون نوجوانی که برای یادگیری مهارتی به هنرستان آمده‌اند. اما مسئله اصلی اینجاست که آیا ما توانسته‌ایم به آن‌ها مهارت بیاموزیم، حتی در حد بسیار اندک و پایین که اگر بعضی از آن‌ها نخواهند ادامه تحصیل دهند آیا اصلاً چیزی بلد هستند یا خیر؟ هنرستان مسئله بسیار حیاتی است که اگر آن را جدی نگیریم با انواع و اقسام مشکلات روبه‌رو خواهیم شد از بیکاری و کمبود افراد متخصص تا مهاجرت.

مهاجرت، بلیت یک‌طرفه بسیاری از افراد به کشورهای دیگر برای بهبود اوضاع زندگی خود. تا سال 1389 حدود 60 هزار نفر از افراد متخصص و نخبه از کشور مهاجرت کرده‌اند یعنی، فرار مغزها که این آمار؛ ایران را در رده نخست کشورهایی که بیشترین نرخ فرار مغزها را داشته‌اند قرار داده است. این آمار مصداق بارز بی‌توجهی به ماهیت علم و عالم است، کسی که می‌تواند در کشور خودش زندگی کند و کارآفرین باشد مهاجرت کرده است و برای کشور دیگری دارد تلاش می‌کند و آنجا کارآفرینی می‌کند.

اگر بخواهیم یک نگاه کلی به مسئله مهاجرت بیندازیم با این جمله معروف روبه‌رو می‌شویم ” خانه جایی است که دل آنجا باشد ” اما در خصوص مهاجرت این جمله به‌صورت دیگری گفته می‌شود ” خانه جایی است که کار آنجا باشد.” طبق آخرین تحقیقات گالوپ از بین 710 میلیون فردی که می‌خواهند یا پتانسیل مهاجرت دارند پرسیده شده است که کجا می‌روند: 21 درصد آمریکا، 6 درصد آلمان، 5 درصد کانادا، 5 درصد انگلیس، 5 فرانسه را انتخاب کرده‌اند. امروز در مقاله مهاجرت تیم نورند، علت مهاجرت به این کشورها را باهم بررسی می‌کنیم.

آمریکا

ایالت متحده، اولین کشور در جذب مهاجرت به‌خصوص مهاجرت غیرقانونی است. در حال حاضر ایالت متحده دارای بیشترین میزان مهاجرت است که بالغ‌بر 37 میلیون مهاجر قانونی در این کشور زندگی می‌کنند. جمعیت این کشور 325.7 میلیون نفر است. 6.2 میلیون مکزیکی، حدود 2.6 میلیون نفر چینی و 2.1 میلیون نفر از دیگر کشورها به این کشور مهاجرت کرده‌اند. تمام مهاجرت‌ها به آمریکا برای ساختن زندگی بهتر است، اما چرا این کشور اجازه زندگی به این افراد را به‌راحتی می‌دهد؟ دلیل اول خدماتی است که مهاجران به این کشور ارائه می‌دهند از ساخت راه‌آهن گرفته تا ایجاد خیابان‌ها و پل‌ها و …دلیل دیگر رعایت حقوق شهروندی مشابه سایر شهروندان آمریکایی است.

طبق آخرین آمار تا سال 2014 حدود 1 تا 1.5 میلیون ایرانی در آمریکا حضور دارند که بیشترین جمعیت ایرانیان خارج از کشور را به خود اختصاص داده است.

آلمان

آمار رسمی نشان می‌دهد که جمعیت آلمان در ۲۰۱۶ با رشدی بی‌سابقه به ۸۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است، جمعیت آلمان نسبت به سال پیش از آن ۶۰۰ هزار نفر افزایش داشته که بر طبق گزارش‌ها، اولین دلیل برای این افزایش جمعیت مهاجرت از خارج به داخل کشور بوده است.

این کشور ازنظر محبوبیت برای مهاجرت دارای رتبه 17 است. از میان تمامی کشورهای اروپایی بیشترین درصد مهاجرین را به خود اختصاص داده است.

از تعداد دقیق مهاجرین ایرانی که در آلمان حضور دارند آمار دقیقی در دسترس نیست اما گفته می‌شود بین 100 تا 200 هزار فرد ایرانی در آلمان زندگی می‌کنند.

دلایل مهاجرت به آلمان را برخی از کارشناسان حوزه مهاجرت، وجود موقعیت‌های خوب برای کارآفرینی و سرمایه‌گذاری می‌دانند.

کانادا

آمار منتشرشده توسط وب‌سایت استاتیستا نشان‌دهنده این است که تعداد مهاجرین در این کشور تا سال 2011، حدود 272,666 نفر به این کشور مهاجرت کرده‌اند. تا سال 2006 حدود 96 هزار ایرانی به کانادا مهاجرت کرده‌اند، که از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به این کشور:

  • امنیت اجتماعی
  • تأمین شغلی بالا
  • فراهم کردن فرصت‌های رشد فردی و تجاری زیاد برای مهاجران
  • تنوع فرهنگی

انگلیس

تا سال 2013 جمعیتی بالغ‌بر 560 هزار مهاجر به کشور انگلستان واردشده‌اند که هدف 214 هزار نفر از این افراد پیدا کردن شغل بوده و 177 هزار نفر هم برای ادامه تحصیل به کشور انگلستان مهاجرت کرده‌اند. طی سرشماری‌های سال 2011 بیش از 90 هزار ایرانی در انگلستان سکونت دارند.

فرانسه

تا سال 2014 نزدیک به 9 میلیون مهاجر در کشور فرانسهٔ 67 میلیون نفری وجود دارد که بیشتر این افراد مهاجر از دیگر کشورهای اروپایی مثل اسپانیا و پرتغال هستند.

تا سال 2000 حدود 18 هزار ایرانی به این کشور مهاجرت کرده‌اند که دلایل مهاجرت به این کشور:

  • کاریابی بسیار آسان‌تر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
  • تحصیل کردن در فرانسه تقریباً رایگان است
  • موقعیت جغرافیایی فرانسه در جهت تجارت که در مرکز اروپا قرار دارد.

شاید اولین و مهم‌ترین دلیل برای مهاجرت، کار باشد. کار که منجر به کسب درآمد برای گذران زندگی است. شاید اگر در کشورمان هم شرایط پیدا کردن کار پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه تسهیل یابد، آمار مهاجرت افراد نخبه و دانشگاهی از کشور کاهش می‌یابد و درنتیجه کشور به سمت جوان‌گرایی و پیشرفت حرکت می‌کند. ممنون که مطلب مهاجرت تیم نورند را مطالعه کردید.

نویسنده مطلب: رضا حاجیلو (Reza Hajiloo)

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.