قوانین مشمولان خارج از کشور – یکبار برای همیشه!

در این مطلب به قوانین و سوالات پرتکرار مشمولان قانون نظام وظیفه می پردازیم. نوشته های این مطلب باستناد سایت و مطالب رسمی نظام وظیفه در خرداد 1400 می باشد.


فهرست

حداكثر زمان معرفی مشمولانی كه قبل از سن مشموليت فارغ التحصيل ، ترك تحصيل يا اخراج می شوند چه مدت می باشد؟

حداكثر مدت معرفی ايشان 6 ماه پس از رسيدن به 18 سالگی تمام است.
مثال: دانش آموز متولد 79/02/10 كه قبل از 97/02/01 فارغ التحصيل ، انصراف ، ترك تحصيل يا اخراج از تحصيل شده باشد حد اكثر تا 97/08/01 فرصت معرفی خود را دارد.

حداكثر زمان معرفی مشمولانی كه در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی پس از سن مشموليت ، فارغ التحصيل، انصراف، ترك تحصيل يا اخراج می شوند چه مدت می باشد؟

از تاريخ فراغت ، اخراج يا ترك تحصيل يكسال فرصت دارند تا خود را معرفی نمايند.
مثال: دانش آموز متولد 79/02/18 كه در تيرماه 1397 ، فارغ التحصيل ، انصراف ، ترك تحصيل و يا اخراجی محسوب شوند تاپايان تير ماه 98 مهلت معرفی خواهد داشت.

آيا دانشجويان انصرافی حق تحصيل مجدد را دارند؟

بلی. مشمولان در طی مدت تحصيل از ديپلم تا دكتری صرفا 1 بار می توانند از تحصيل انصراف و مجددا با پذيرفته شدن در دانشگاه به شرط : 1- عدم گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف (برای دارندگان برگ اعزام بدون غیبت اولیه و مشمولان وظیفه فاقد غیبت یا مشمولان معافیت موقت بدون غیبت ، گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف قبلی با رعایت سایر شرایط قانونی بلامانع است). 2- انصراف قبل از اتمام سنوات تحصیلی مصوب بوده باشد یعنی در سنوات ارفاقی نباشد .3-انصراف از تحصیل در مقطع ، با اخذ مدرک تحصیلی پایین‌تر نبوده باشد(مثلا انصراف از کارشناسی پیوسته با اخذ مدرک کاردانی نباشد، مگر اینکه مدرک اخذ شده در سنوات مجاز تحصیل همان مقطع یعنی مقطع پایین‌تر به مشمول تعلق گرفته باشد که در این صورت در حکم فارغ‌التحصیل محسوب شده و ادامه تحصیل وی بلامانع می باشد) 4- مقطع جدید ،تکراری نباشد.(یعنی قبلا از این مقطع فارغ‌التحصیل نشده باشد.)

آیا دانشجویان اخراجی مجاز به ادامه تحصیل هستند؟

خیر دانشجویان اخراجی تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم ، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند.

شرایط تحصیل مشمولان در خارج از کشور چگونه است؟

مشمولانی كه در مقاطع كارشناسی يا بالاتر در دانشگاه های داخل كشور فارغ التحصيل شده باشند به شرط عدم ورود به غيبت وسپری نشدن بيش از يكسال از تاريخ فراغت از تحصيل با سپردن تضمين لازم می توانند از اين معافيت استفاده نمايند.(ودیعه لازم فعلا 40میلیون تومان وجه نقد می باشد.)

آيا مشمولي كه دارای معافيت تحصيلی دانش آموزی يا دانشجويی خارج از كشور است می تواند به دفعات متعدد به كشور مسافرت نمايد؟

هيچگونه محدوديتی ازسوی وظيفه عمومی دراين زمينه وجود ندارد و مقرر شد وزارتخانه های مربوط مجوزهای ترددسالانه برای اينگونه مشمولان صادر كنند.

سنوات تحصيل دانشجويان در خارج از كشور چگونه می باشد؟

سنوات تحصيل دردانشگاه های خارج از كشور همانند دانشگاه های داخل كشور می باشد وفرقی باهم ندارند.

شرایط کلی مشمولان برای خروج از کشور کدام است؟

الف : مشمول فاقد غيبت باشد.
ب : دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعيت تحصيلی مشخصی داشته باشد.
پ : در سنوات اولیه تحصیلی و یا سنوات ارفاقی (دارای مجوز سنوات ارفاقی) باشند.
ت : مشمولانی که تحصیل آنان به اتمام رسیده است و در مهلت معرفی یکساله باشند (فارغ‌التحصیل ، انصراف ، اخراج و ترک تحصیل منجر به اخراج) باشند.
ث: برای مراجعت به موقع به کشور وثيقه مورد نياز را بسپارند.
ج: ارائه گواهی اشتغال به تحصيل برای دانش آموزان و درخواست مجوز خروج موقت از کشور برای دانشجویان.

دانشجویانی که با استفاده از معافیت تحصیلی در خارج از کشور به تحصیل اشتغال دارند. چنانچه درحین تحصیل به کشور مراجعت کنند، ظرف چه مدت باید از کشور خارج شوند ؟

دانشجویانی که با استفاده از معافیت تحصیلی در خارج از کشور تحصیل می کنند ، می توانند هر چند بار به کشور تردد کنند به شرط اینکه هر بار توقف آنان در داخل کشور بیش از سه ماه نباشد و چنانچه توقف بیشتر از سه ماه داشته باشند می بایست از سازمان وظیفه عمومی مجوز اخذ کنند.

تبصره : چنانچه دانشجویی برای بازگشت به محل تحصیل به مدت بیشتری نیاز داشته باشد ، براساس  پیشنهاد وزارت خانه های علوم یا بهداشت و موافقت سازمان وظیفه عمومی ناجا این مدت با رعایت سقف مجاز تحصیل قابل تمدید خواهد بود.

دانشجویانی که معافیت تحصیلی خارج دریافت می کنند، حداکثر تا چه مدت می توانند از کشور خارج شده ودر دانشگاه مربوطه مشغول به تحصیل شوند؟

دانشجویانی که معافیت تحصیلی خارج اخذ  می کنند باید ظرف  تا 6 ماه  از تاریخ صدور معافیت، به تحصیل در خارج اشتغال یابند  و عدم اشتغال به تحصیل تا پایان مدت یاد شده ، انصراف از تحصیل تلقی شده و معافیت تحصیلی آنان لغو می گردد.
تبصره : چنانچه امکان خروج از کشور و اشتغال به تحصیل مشمولان در مهلت تعیین شده به دلایل موجه فراهم نگردد ، با تایید وزارت خانه های علوم و بهداشت ر، این مهلت تا شش ماه دیگر قابل تمدیید است.

نویسنده مطلب: فربد بهنامی نیا

منبع مطلب

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.