زندگی در ترکیه ارزان تر از ایران

سفر به ترکیه و زندگی در این کشور موقعیتی است که ایرانی های زیادی به دنبال رسیدن به آن هستند. یکی از دلایلی که سفر به این کشور در میان ایرانی ها زیاد باب شده است، شاید هزینه های کم زندگی در ترکیه باشد. اما به هر حال این روز ها همه جهان با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند و کشور ترکیه هم از این موضوع در امان نمانده است. نرخ بیکاری در کشور ترکیه کمی بالاست و بر اساس گزارشاتی که در سال 2020 اعلام شده است، نرخ بیکاری در این کشور در حدود 12 درصد است.

اما از آنجایی که کشور ترکیه از تولید نا خالص داخلی درآمد زیادی کسب می کند، هزینه های زندگی در این کشور پایین است. در نتیجه اگر می خواهید در کشور ترکیه تحصیل کنید و یا این کشور را برای زندگی انتخاب کرده اید، انتخاب تان درست و به جاست. در بسیاری از موارد به جرات می توان گفت، هزینه اجاره خانه و خورد و خوراک در ترکیه ارزان تر از ایران است و البته شباهت های فرهنگی میان ما ایرانی ها و ترک ها، باعث شده این کشور به عنوان مقصد مهاجرتی بسیاری از ما قرار گیرد.

مهاجرت به ترکیه
مهاجرت به ترکیه

با این تفاوت که ترکیه سعی می کند، خود را بخشی از اروپا بداند و تلاش های زیادی برای عضو شدن در اتحادیه کشور های اروپایی انجام داده است که اگر این تلاش ها به ثمر نشیند، ترکیه با پیشرفت اقتصادی و سیاسی بسیار زیادی مواجه خواهد بود. پس می توان امیدوار بود با مهاجرت به ترکیه آینده ای درخشان پیش روی شما است. قبل از اینکه به هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه بپردازیم، اجازه دهید، کمی درباره سیستم آموزشی این کشور صحبت کنیم.

آشنایی با سیستم آموزشی کشور ترکیه

سیستم آموزشی کشور ترکیه چیزی کم از اروپا ندارد و همین باعث شده است، دانشجوهای ایرانی زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. با سفر به ترکیه برای تحصیل می توانید هم در دانشگاه های دولتی تحصیل کنید و هم خصوصی. از جمله دانشگاه های برتر ترکیه که در این کشور جزء رتبه های اول هستند، می توان به دانشگاه حاجی تپه، استانبول، دانشگاه فنی خاورمیانه، اژه، آنکارا، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه قاضی اشاره کرد. این دانشگاه ها به ترتیب رتبه های یک تا هفت برترین دانشگاه های ترکیه را به خود اختصاص داده اند و در میان رتبه بندی های بین المللی و جهانی نیز در رتبه های پانصد تا ششصد قرار گرفته اند.

با این توضیحات کشور ترکیه می تواند انتخاب خیلی خوبی برای تحصیل باشد، ضمن اینکه هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بسیار کمتر از ایران است. تا آنجا که می توانیم بگوییم هزینه زندگی ماهیانه در ترکیه در حدود 26 درصد کمتر از ایران است. برای بررسی دقیق تر هزینه ها در ترکیه، هزینه های مختلف را به تفکیک، در ادامه برای شما عنوان کرده ایم. پس با من همراه باشید…

هزینه های زندگی در ترکیه

در گزارشی هزینه های زندگی در ایران و ترکیه را با هم مقایسه کردند و به نتایج جالبی دست پیدا کردند. برای مثال هزینه های مصرفی در ترکیه 18 درصد کمتر از ایران است و قیمت اجاره منزل در این کشور تقریبا نصف ایران است. مواد غذایی نیز در ترکیه 25 درصد ارزان تر است. اما تکلیف هزینه های مسکن، خوراک و رستوران، حمل و نقل در ترکیه چه می شود؟ در ادامه این موارد را هم بررسی می کنیم:

  • هزینه مسکن و اجاره منزل در ترکیه

تهیه مسکن یکی از آن موضوعاتی است که در زمان ورود به کشور ترکیه باید به فکر آن باشید. اگر بخواهید در منزلی سه خوابه و یا مساحتی بیش از صد متر سکونت داشته باشید که البته دسترسی های عالی به مراکز مهم داشته باشد، باید در حدود چهار هزار لیر ماهیانه برای آن کنار بگذارید، اما به نسبت هرچه از سطح توقعات خود کم کنید، این مبلغ می تواند برای شما کمتر شود و چه بسا به نصف برسد.

پس حتی شاید بتوانید آپارتمانی یک خوابه را در همان مرکز شهر با بیش از هزار لیر تهیه کنید اما اگر به سمت حواشی شهر های بزرگ ترکیه بروید می توانید با تقریبا همین مبلغ خانه بزرگتری داشته باشید. به هر حال برای افرادی که به قصد تحصیل به ترکیه می روند، هزینه ها اهمیت زیادی دارد و اگر نخواهند از خوابگاه های موجود استفاده کنند، می توانند به دنبال خانه های ارزان قیمت باشند.

مهاجرت به ترکیه
مهاجرت به ترکیه

  • هزینه های خوراک و رستوران در ترکیه

خوراک و تغذیه هم اهمیت زیادی دارد و اگر قصد اقامت طولانی مدت در ترکیه را داشته باشید، باید یه فکری برای آن بکنید. اگر به یک رستوران خیلی شیک و با کلاس در ترکیه بروید، باید برای هر نفر در حدود چهل لیر هزینه کنید. اما با حضور در رستوران های ارزانتر، این مبلغ را می توانید نصف کنید. بد نیست بدانید یک بطری کوکا یا پپسی، حدود سه لیر و یک بطری آب معدنی هم نزدیک یک و نیم لیر می باشد.

اما به هر حال قرار نیست شما همیشه در رستوران های ترکیه، غذا میل کنید، برای اینکه در هزینه های تان صرفه جویی کنید، لازم است که گاهی هم آشپزی کنید و با خرید مواد اولیه خودتان دست به کار شوید. برای این منظور بد نیست با قیمت یک سری از اقلام در این کشور آشنا شوید: هر کیلو برنج در ترکیه برابر با هشت و نیم لیر است، 12 عد تخم مرغ را می توانید با قیمت 9 لیر خریداری کنید. هر کیلو پنیر هم 31 لیر است. یک کیلو مرغ پاک کرده در ترکیه برابر با 21 لیر می باشد و هر کیلو گوشت گاو نیز 61 و نیم لیر است.میوه ها و صیفی جات نیز از چهار الی ده لیر متفاوت است.

  • هزینه های حمل و نقل در ترکیه

یکی از هزینه هایی که حتما برای سفر و زندگی در ترکیه باید در نظر گیرید، هزینه حمل و نقل می باشد. حمل و نقل در ترکیه تقریبا ارزان است و هر یک کیلومتر سفر با تاکسی در این کشور حدود دو لیر می باشد. اما اگر به دنبال تاکسی دربستی در شهر باشید، باید تا حدود پنج لیر هزینه برای آن در نظر گیرید. جالب است بدانید قیمت هر لیتر بنزین در ترکیه برابر با شش لیر است. با این توضیحات حتما متوجه شده اید که هزینه ها در کشور ترکیه نسبت به بسیاری از کشور های اروپایی و حتی خود ایران ارزان تر است. پس جای تعجبی ندارد که تقاضا برای مهاجرت به این کشور بیشتر و بیشتر شود.

مهاجرت به ترکیه
مهاجرت به ترکیه

وضعیت درآمد در ترکیه چگونه است؟

همانطور که در ابتدای مقاله هم گفتم، شرایط بازار کار را در کشور ترکیه نمی توان شرایط مطلوبی دانست. بسیاری از افراد در ترکیه بیکار هستند در نتیجه خارجی ها هم خیلی سخت می توانند در این کشور شغلی برای خودشان پیدا کنند. اما اگر بتوانید در همان دانشگاه های برتری که در ابتدا برای تان عنوان کردیم، تحصیل کنید (مانند دانشگاه حاجی تپه یا دانشگاه آنکارا) خیلی راحت تر می توانید کاری در ترکیه برای خودتان دست و پا کنید. چون به هر حال افراد تحصیل کرده ای که علم و دانش به روز دارند، بیکار نمی مانند. فراموش نکنید برای موفقیت در هر کاری در ترکیه لازم است که به زبان های انگلیسی و ترکی تسلط کامل داشته باشید. با این شرایط خیلی راحت تر می توانید شغلی پر درآمد در ترکیه داشته باشید.

مهاجرت به ترکیه
مهاجرت به ترکیه

کمترین میزان درآمد شما در ترکیه می تواند هزار لیر درماه، درآمد متوسط حدود هشت هزار لیر و درآمد بالا تا سی و پنج هزار لیتر می رسد. در میان مشاغل مختلف ترکیه، پردرآمد ترین ها را می توان جراحان مغز و اعصاب، متخصصین گوارش، متخصصین قلب و عروق، دندانپزشکان، مدیران اقتصادی، فیزیوتراپ ها، مهندسین هسته ای و قضات نام برد. اگر شما هم قصد زندگی در کشور ترکیه را دارید، بد نیست بدانید یکی از ساده ترین و ارزان ترین روش های مهاجرت به این کشور، تحصیل در ترکیه می باشد.

با تحصیل در ترکیه ضمن بهره مندی از آموزش های به روز و استاندارد و کسب مدرک دانشگاهی معتبر، می توانید خیلی راحت تر در ترکیه کار پیدا کنید و بعد از آن از زندگی در این کشور لذت ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های مهاجرت به ترکیه و هزینه های آن می توانید با مشاورین پارسی کانادا ارتباط برقرار کنید و سوالات خود را از ایشان بپرسید. اما در کل خیال تان راحت باشد که تحصیل در ترکیه هزینه های زیادی برای شما به همراه نخواهد داشت و شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی به جز هزینه اجاره مسکن باید حدود 370 یورو کنار بگذارید. ضمن اینکه ذکر این نکته واجب است که شما به عنوان دانشجوی بین المللی اجازه کار ضمن تحصیل نخواهید داشت و این کار ممنوع است.

در هر صورت، سفر به کشوری دیگر می تواند دریچه جدیدی در زندگی شما باشد که مسیر شغلی و شخصی شما را کاملا تغییر دهد. بنابراین لازم است که با دیدی باز و اطلاعاتی کامل نسبت به مهاجرت به ترکیه و تحصیل در این کشور تصمیم گیری کنید و تمامی این هزینه ها را در نظر گیرید.

نویسنده مطلب: Samira alijani

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.