ریچارد برانسون

ریچارد برانسون
ریچارد برانسون

ریچارد برانسون به خاطر تأسیس و مدیریت گروه ویرجین که اکنون دارای بیش از ۴۰۰ زیرمجموعه است به عنوان یک کارآفرین انگلیسی مشهور شناخته شده.

برانسون اولین تجربه‌ی کار آفرینی را در سن ۱۶ سالگی و با تأسیس یک مجله‌ی دانش‌آموزشی دارد و تجربه‌ی بعدی احداث شرکتی بود که کار آن آلبوم‌های موسیقی را با سفارش پستی برای خریداران ارسال می‌کرد. این فروشگاه پستی به‌مرور تبدیل به فروشگاه‌های زنجیره‌ای آلبوم‌های موسیقی شد و برند Virgin Records را به‌ وجود آورد. او با درآمد حاصله خود که در دهه‌ی ۱۹۸۰ به اوج خود رسید،خطوط هوایی ویرجین آتلانتیک را تاسیس کرد.

ریچارد برانسون در ۱۸ جولای سال ۱۹۵۰ در منطقه‌ی بلک‌هیث در جنوب شرقی لندن متولد شد. مادر او، ایو برانسون یک هنرمند باله و مهماندار هواپیما بود. پدرش ادوارد جیمز برانسون، دادیار بود. او دو خواهر کوچک‌تر از خود نیز داشت. پدربزرگ ریچارد، سر جورج آرتور هاروین برانسون، قاضی دادگاه عالی انگلستان بود.

ریچارد در مدرسه‌ی ابتدایی اسکایتکلیف و سپس در مدرسه‌ی کلیف ویو هاوس تحصیل کرد. مقصد بعدی او، مدرسه‌ی غیرانتفاعی استو در باکینگ‌همشایر بود که تا سن ۱۶ سالگی در آن تحصیل کرد.

او در زمان تحصیل از اختلال دیسلکسی یا خوانش‌پریشی رنج می‌برد و در دوران تحصیل، با مشکلات متعددی مواجه بود. یک نکته‌ی جالب در مورد او این است که مدیر مدرسه‌اش در روز پایانی تحصیل به او گفت به خاطر این اختلال در آینده یک مجرم زندانی یا یک میلیونر خواهد شد. از طرفی والدین او اختلالش را درک می‌کردند و همیشه پشتیبانش بودند. مادر ریچارد، خود یک کارآفرین بود و کسب و کارهایی در زمینه‌ی ساخت جعبه‌های چوبی دستمال کاغذی و سطل‌های کاغذ باطله داشت.

ریچارد برانسون به خاطر سبک خاص لباس پوشیدن در میان میلیاردرها و کارآفرینان مشهور است. او مخالف سرسخت کراوات و لباس‌های رسمی است. به عقیده‌ی برانسون، کراوات و لباس رسمی توسط مدیرانی به اجبار به کارمندان پوشانده می‌شود که خودشان زمانی قربانی این قوانین اجباری بوده‌اند.

در ادامه به صورت خلاصه به حوزه فعالیت شرکت‌های مجموعه ویرجین اشاره شده است:

خطوط هواپیمایی
حمل و نقل ریلی
حمل و نقل شهری
رسانه‌های جمعی
خدمات مخابراتی
گردشگری
سرویس‌های مالی
آرایشی و بهداشتی
ورزشی
صنایع غذایی و مواد خوراکی(نوشابه و غیره)
پوشاک
فروش گل
صنعت بازی
خدمات انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر
بهداشت ، درمان و سلامت
خیریه

نویسنده مطلب: کانکتا (رابط کارفرما و فریلنسر)

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.