راه من – قسمت اول

مقدمه

راه من داستان مهاجرت من به آلمان رو در یک سلسله نوشته، شرح میده. از همون اول ماجرا، یعنی از زمان وقت گرفتن برای سفارت، آماده کردن مدارک و آمدن به آلمان و کار پیدا کردن و هر اتفاقی که این وسط افتاده.

! توجه: این مطلب برای اونهایی که فقط دوست دارن از خوبی های آلمان بخونن و بشنون، مناسب نیست.

شروع ماجرا

اولین جرقه های مهاجرت در ذهنم بر میگرده به سال ۹۴ و صحبت با دوستم (پیمان) در مورد آلمان،‌ یه مدت که موضوع رو پیگیری کردم با تغییر شرایط زندگی و کاری به تهران امدم و در یک شرکت بزرگ ( که شاید خیلی ها بدونن) مشغول کار شدم. اینجا بود که دیگه تغییراتی که به سبب اوضاع کار و همچنین مهاجرت از اصفهان به تهران داشتم، تا حدودی آتش مهاجرت رو در من خاموش کرد.

حدودا دوسال میگذشت تا اینکه دوباره به موضوع فکر کردم البته که صحبت با همکارام و دوستام هم بی تاثیر نبود. دسامبر ۲۰۱۷ آتش زیر خاکستر روشن شد و من در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۷ (۲۲ آذر ۹۶) درخواست وقت سفارت رو ثبت کردم. حس عجیبی از اون موقع داشتم و حسی توام با خوشحالی و شک. شکی از درستی راهی که میخوام طی کنم. با این جمله که “حالا تا اون موقع وقت هست” خودم رو آروم کردم و هیچ خبر نداشتم چه اتفاقی در شروف وقوع هست.

اوضاع عوض شد

اتفاق افتاد؛ درست چند ماه بعد از گرفتن وقت سفارت، اوضاع ارزی نابسامان شد و در پی اون موج مهاجرت از کشور بیشتر و بیشتر می شد. اونجا اولین جایی بود که از درستی کاری که انجام دادم مطمئن شدم. تا اون موقع هیچ کاری نکرده بودم غیر از همین وقت سفارت. هر روز میشنیدم و میخوندم که صف داره طولانی تر میشه و درخواست های جدیدتر انتظار طولانی تری رو باید سپری کنند.

مدارکم کو؟

شده بود خرداد ۹۷ و من شروع کردم به جمع آوری مدارک مورد نیاز،‌رفتم دانشگاه دنبال کارشناسیم و مدرکم رو گرفتم از طرفی باید برای گرفتن مدرک کاردانیم به تهران مراجعه میکردم. رفتم اما اتفاق بدی افتاد، دانشگاه برای حل مشکل برق در تابستان تا ۱۵ شهریور تعطیل کرده بود. ( از اون اتفاقات نادر که فکر کنم نمونه ی دیگه ای نداشته باشه) به ناچار تا ۱۵ شهریور صبر کردم. بلاخره موفق به دریافت مدرک شدم و فورا برای درخواست مهر ” سازمان امور دانشجویان (وزارت علوم)” اقدام کردم. حدودا ۱۵ روزی منتظر تایید های مختلف بودم و با پیگیری تونستم مدارکم رو ممهور به مهر وزارت علوم کنم. حالا میشد واسه ترجمه و تائید دادگستری و امورخارجه اقدام کرد.

در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸ ( ۵ مهر ۹۷) ایمیل دوم رو دریافت کردم و شوکه شدم!! برخلاف همه ی دوستانی که از زمان دریافت ایمیل دوم تا روز مصاحبه حدودا ۳۰ تا ۴۵ روز فرصت داشتن، من باید برای ۱۰ اوکتبر ۲۰۱۸ ( ۱۸ مهر ۹۷) میرفتم سفارت برای مصاحبه. یعنی من باید ۱۳ روز دیگه برم سفارت؟؟!!

یه مترجم خوب پیدا کردم که همه ی مدارکم رو در سریعترین زمان ممکن ترجمه و تائید کرد. همه چیز آماده شده بود. جز مدرک زاب (ZAB) ( من زاب رو اینطور تعریف میکنم که؛ مدرکی از سوی یک موسسه در آلمان که کارش اعتبارسنجی مدارک دانشگاهیست). بله من زاب نداشتم، حتما بهش نیاز داشتم و وقت هم برای گرفتنش نبود. گرفتن زاب در شرایطی که شما قرارداد نداشته باشید به گواه سایت زاب ۳ ماه زمان میبره. نهایتا من تصمیم گرفتم (البته که مجبور بودم) بدون ZAB به سفارت برم و نقص مدرک بخورم.


این بود قسمت اول راه من، راهی که پیمودم.

نویسنده مطلب: علی یزدانی

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.