ترس کارفرما

امروز میخوام درباره یه تجربه صحبت کنم که برای من مشخص کرد که بعضی از کارفرما ها از استخدام برنامه نویس ها میترسن ! اگر برنامه نویس و جویای کار هستید این مطلب برای شما مناسبه .

داستان از جایی شروع شد که من دنبال شغل در سایت های مختلف بودم و به یه آگهی برخوردم که واقعا باعث شد تا چشمام برق برنه ! عنوان آگهی استخدام ( Front end Developer ) بود و در بخش توضیحات نوشته بود که ما نیاز به یک برنامه نویس فرانت اند میدلول هستیم و استک هایی رو که نیاز داشتن نوشته بود و گفته بود که حتما اگر این شرایط رو دارید برای ما رزومه ارسال کنید .

من تمام استک هایی رو که گفته بودن داشتم و خیلی هم باحاشون کار کرده بودم , پس اعتماد بنفسم زیاد شد و بعد از خوندن استک ها به بخش حقوق و مکان شرکت رفتم و با دیدن قیمت , واقعا تعجب کردم و باعت شد تا سریع تر رزومه خودم رو ارسال کنم . باید بگم که برای یک برنامه نویس میدلول حقوق بالایی بود .

من برای این شغل اپلای کردم و واقعا مطمئن بودم که قبول میشم چون رزومه ای که داشتم واقعا برای اون موقعیت شغلی کامل بود . سه روز گذشت و بعد از سه روز جواب این اپلای اومد و من واقعا خوشحال شدم, چون خیلی مطمئن بودم که من برای این شغل عالی هستم و حتما من رو انتخاب میکنن , ولی جواب ایمیل یه چیز دیگه بود , من رو رد کردن !!!

درسته , برای شغلی که واقعا براش عالی بودم , رد شدم .

احتمالا الان برای شما سوال پیش اومده که دلیل رد کردن من چی بوده ؟ داستان دقیقا از اینجا شروع میشه که من رو بخاطر ( بالا تر بودن از حد انتظار | over qualify ) رد کردن !!!

جریان چیه ؟

تا اینجا شما داستان رو فهمیدید و حالا میشه درباره دلیل این ری اکشن عجیب کارفرما صحبت کرد .

کارفرما به این دلیل من رو رد کرد که احساس کرد من برای این کار خیلی خوبم ! ( الان با خودتون نگید که این بشر چقدر خود شیفتس ) . شاید به خودتون بگید که مگه میشه کارفرما یه همچین فرصتی رو از دست بده ؟ باید بگم که بله , همیشه این که همه چی خوب پیش بره برای آدم ترسناکه ! چون ممکنه از پس این خوبی , چند تا دردسر در بیاد که لذت اون چیز خوب رو از شما بگیره .

کارفرما هم دقیقا این احساس رو کرد . احساس کرد که اگر من این برنامه نویس رو استخدام کنم , ممکنه بعدا از من حقوق بیشتر بخواد و من پول بیشتری نمیخوام بدم .

این احساسیه که دقیقا بعد از دیدن رزومه خیلی خوب به کارفرما دست میده . ولی یکسری کارفرما ها دنبال همین هستن , میخوان که همه چی خوب و عالی پیش بره و براشون پرداخت پول خیلی اهمیت نداره .

ولی بقیه کارفرما ها مثل همین کارفرمای عزیز , در لحظه این استرس رو میگیره که ‘ وای این آدم خیلی خوبه , نکنه بعدا بابت اینکه خیلی خوبه از من پول بیشتر بخواد … ‘ .

توی این شرایط , کارفرمایی که رزومه من رو دیده , پول رو به کیفیت ترجیح داده و نخواسته که ریسک از دست دادن پول بیشتر رو بپذیره .

چاره چیه ؟

ببینید این چیز خوبیه که شما برای کاری که دوست دارید عالی باشید , ولی نباید طوری باشه که کارفرمای شما بترسه , من احساس میکنم بخاطر رزومه , نمونه کار ها , و چیز های دیگه این اتفاق افتاد و من واقعا ناراحت نیستم . این به نظر من مشکل نیست که چاره داشته باشه .

ولی شما میتونید که با توجه به سطح مهارتتون اپلای کنید , نه موقعیت هایی که شما برای اون ها خیلی خوبید .

نتیجه گیری

این مطلب برای این نبود که از که بگم من خیلی برنامه نویس خفنیم , نه , واقعا نه , من برای اون موقعیت شغلی خیلی خوب بودم ولی توی کار خودم هنوز جا دارم . هدف این مطلب این بود که به شما بگم یه همچین کارفرما هایی وجود دارن . این مطلب یه اشتراک تجربه بود و برای من جالب بود که این تجربه رو به اشتراک بزارم

حتما نظراتتون رو برام کامنت کنید و نظرتون رو درباره این اتفاق بهم بگید …

سالم و سلامت باشید . . .

نویسنده مطلب: علی اکبر ظهور

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.