بهترین کشورها جهت تحصیل پزشکی در اروپا – بخش اول

یکی از دغدغه های متقاضیان مهاجرت تحصیلی بویژه علاقه مندان تحصیل پزشکی در اروپا، تحصیل دندانپزشکی در اروپا و تحصیل داروسازی در اروپا، انتخاب کشور مقصد است. در این انتخاب چند عامل موثر است. رتبه کشوری و جهانی دانشگاه های کشور مقصد، سیستم پذیرش و ورود به دانشگاه های پزشکی اروپا، هزینه های تحصیل و شهریه دانشگاه ها، هزینه های زندگی در اروپا بویژه اسکان و تغذیه، ویژگی های فرهنگی و اقتصادی کشور مقصد، شرایط اخذ ویزای تحصیلی، میزان مهاجر پذیر بودن کشور مقصد و … از جمله مواردی است که متقاضیان باید در نظر داشته باشند. در ادامه به معرفی کشورهای اروپایی جهت مهاجرت تحصیلی بویژه در رشته های علوم پزشکی می پردازیم.

تحصیل پزشکی در اروپا
تحصیل پزشکی در اروپا

1- مجارستان: دانشجویان رشته های علوم پزشکی در مجارستان از استاندارد های آموزشی و تحصیلی اروپا برخوردار خواهند بود. سهولت در دریافت پذیرش تحصیلی و هزینه های مقرون به صرفه و حضور موثر ایرانیان در دانشگاه های برتر این کشور، مجارستان را به کشوری پرطرفدار جهت تحصیل پزشکی در اروپا مبدل ساخته است. مدرک اخذ شده از دانشگاه های معتبر مجارستان مورد تایید اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا است.

بهترین کشورهای اروپا جهت تحصیل پزشکی
بهترین کشورهای اروپا جهت تحصیل پزشکی

2- ترکیه: کشور ترکیه از جمله محبوترین مقاصد ایرانیان جهت تحصیل پزشکی در اروپا است. هزینه های پایین تحصیل در رشته های پزشکی، آزمون ورودی به نسبت آسان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، نزدیکی فاصله مکانی و قرابت فرهنگی و زبانی از جمله دلایل محبوبیت ترکیه است. آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه آزمون یوس – YOS است که هر سال توسط دانشگاه­ های کشور ترکیه، برگزار می­ شود. این آزمون مختص متقاضیان بین المللی یا دانشجویان غیر بومی است که قصد دارند در کشور ترکیه به تحصیل بپردازند.

3- اسلواکی: دانشگاه های کشور اسلواکی با توجه به شرایط و امکانات مناسب، متقاضیان زیادی را به خود جلب کرده است. مدرک پزشکی اسلواکی معتبر بوده و مورد تایید وزارت بهداشت ایران است. برای تحصیل در اسلواکی داشتن مدرک زبان در ابتدا ضرورت نداردو شرکت در آزمون ورودی الزامی است. همچنین تحصیل در دانشگاه های اسلواکی به زبان انگلیسی فراهم است. کشور اسلواکی از لحاظ هزینه ای نیز شرایط نسبتاً به صرفه و مناسبی دارد و گزینه ای مناسب جهت تحصیل پزشکی در اروپا است.

4- استونی: کیفیت بالای تدریس و امکان تحصیل به زبان انگلیسی از جمله مزایای تحصیل در کشور استونی است. دانشجویان دارای مدرک زبان آیلتس سطح 5 یا 6 از شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی استونی برخوردار هستند. دوره پزشکی در کشور استونی مثل دیگر کشور های اروپا، 6 سال به طول می انجامد و برای دانشجویان مسلط به زبان استونیایی امکان تحصیل رایگان وجود دارد. این کشور از کشورهای ارزان در اروپا به شمار می آید.

تحصیل داروسازی در اروپا
تحصیل داروسازی در اروپا

5- لهستان: کشور لهستان از بهترین گزینه های تحصیل پزشکی در اروپا است چرا که دانشگاه های لهستان دوره های تحصیلی خود را با بالاترین استاندارد های آموزشی و مناسب ترین شهریه ارائه می دهد. سیستم آموزشی کشور لهستان شبیه به سایر کشور های اروپا است. تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های لهستان مورد تایید استانداردهای آموزشی ایران، اتحادیه اروپا و وزارت آموزش ایالات متحده است. دوره تحصیل در رشته پزشکی در لهستان 6 سال بوده و 1 سال دوره کارآموزی الزامی نیز دارد.

6- لاتویا: تحصیلات در کشور لاتویا نیز از اعتبار بین المللی بالایی برخوردار است. مدارک دانشگاهی این کشور معتبر بوده و فارغ التحصیلان در این کشور می توانند از مزایای اقامت تحصیلی خود بهره مند شوند و آینده تحصیلی و شغلی خوبی داشته باشند. مقیمان تحصیلی در کشور لتونی با اخذ کارت اقامت می توانند در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا رفت و آمد کنند و در پایان تحصیلات خود می توانند، در صورت یافتن شغل، اقامت دائم در کشورهای اتحادیه اروپا را دریافت کنند. تحصیل پزشکی در اروپا و در لتونی برای متقاضیان بین المللی به زبان انگلیسی انجام می شود.

نویسنده مطلب: آریا دانش | مهاجرت تحصیلی

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.