آشنایی با راه های کسب درآمد دانشجویان در کشور کانادا

۱- کوآپ Co-Op

دوره کارآموزی و یا کوآپ (Co-op) بهترین موقعیت برای دانشجو های بین المللی می باشد تا بتوانند در حین تحصیل از تجربیات کاری در کشور کانادا به همراه حقوق بهره مند گردند و درآمد کسب کنند

بسیاری از کالج ها و دانشگاه های کانادایی دوره های کارآموزی و کارورزی را به عنوان وسیله ای برای افزایش سطح کیفی رشته های تحصیلی و کمک به کسب تجربه در دنیای واقعی، ارائه می دهند. به طور معمول، دانشجویان دروس تئوری مختلفی را در کلاس درس می گذرانند و پس از آن بصورت عملی آن را از طریق کارآموزی و تجربه عملی در رشته تحصیلی خود اعمال می کنند.

مزایای دوره کارآموزی یا کوآپ (Co–op)

 • هزینه ترم تحصیلی آخر خود را از طریق حقوق کارآموزی و یا Co-op تأمین خواهید کرد.
 • رزومه کاری خود را با تجربه کاری ارزشمندی که کسب می کنید، تقویت می کنید.
 • اطلاعات تماس و افراد ارزشمندی را در زمینه کاری خود خواهید یافت.

دانشجویان با شرایط زیر می توانند از دانشگاه یا کالج درخواست دوره کارآموزی با حقوق نماید:

 • دارای اجازه تحصیل معتبر باشند.
 • دانشجویان نامه ای از دانشگاه یا کالج خود دریافت می کنند که ثبت نام آنان را در رشته تحصیلی مربوطه را تأیید می کند.
 • دوره های کارآموزی دانشجویان حداکثر نباید بیشتر ۵۰ درصد از ساعات درسی هفتگی دانشجو باشد.
 • لازم به ذکر است همه رشته های تحصیلی در کانادا دارای دوره کارآوزی نمی باشند.

۲- اجازه کار خارج از دانشگاه

اغلب دانشجو های بین المللی در کانادا می توانند درخواست اجازه کار در این کشور را ارائه دهند و بدین وسیله کسب درآمد داشته و بخش قابل توجهی از هزینه های تحصیل و اقامت خود در کانادا را تامین کنند.

در دومین قسمت از درآمد در دوران دانشجویی به اجازه کار خارج از دانشگاه می پردازیم. برای کار کردن در کانادا شما بایستی اقامت دائم این کشور را داشته باشید یا اینکه اجازه کار Work Permit دریافت کنید.

طبیعتا کارکردن بدون این مجوز، غیر قانونی بوده و منجر به اخراج از کانادا و تبعات دیگری نیز خواهد شد

چند نکته که باید بدانید:

 • دانشجویان تمام وقت مجاز به کار حداکثر ۲۰ ساعت در هفته هستند.
 • هیچ محدودیتی در انتخاب شغل وجود ندارد و شغل دانشجو بستگی به شرایط خود وی ، سطح زبان و تجربه او دارد.
 • دانشجویانی که بصورت مشروط و بدون مدرک زبان وارد کانادا میشوند، تا دوره زبان خود را به اتمام نرسانند و وارد دروس اصلی نشوند اجازه کار نخواهند داشت. حتی اگر برگه مجوز کار را دریافت کرده باشند.
 • معمولا با ۲۰ ساعت کار در هفته می توان حدود ۱۲۰۰ دلار در ماه درآمد کسب کرد که خود کمک بزرگی برای تامین هزینه های زندگی در دوران تحصیل است.

۳- کار در دانشگاه:

فاند و گرنتس:

دریافت فاند از ابتدای اخذ پذیرش مشخص میشود و دانشجو موظف است در کار پژوهشی مرتبط با رشته خود با استاد همکاری کند. با دریافت فاند دانشجویان فوق لیسانس و دکتری می تواند بصورت کامل یا بخشی از هزینه های زندگی خود را در دوران دانشجویی تامین کنند. اما اخذ نمرات خوب و بالا در حین تحصیل می تواند به دریافت بورس Scholarship هم منجر شود. شاید مستقیما مبلغی به دانشجو پرداخت نشود، اما از شهریه ترم های بعدی خواهد کاست.

کمک به استاد TA:

در بسیاری از دانشگاه های بزرگ، با توجه به مشغله بالای اساتید این امکان وجود دارد که دانشجویان نخبه با کمک به استاد در تصحیح اوراق، کلاسهای حل تمرین، آماده سازی جلسات تجربه اندوزی کرده و از استاد پول دریافت کنند.

کار داوطلبانه:

این شکل از کار برای دانشجویان درآمدی به همراه ندارد. اما گاها می تواند زمینه ساز کارهای دیگر در دانشگاه و کسب تجارب کاری جهت درج در رزومه گردد. از این حیث بسیاری از دانشجویان فرصت کارهای داوطلبانه را از دست نمی دهند.

منبع : زومیاتو

نویسنده مطلب: مهرناز دیبا

منبع مطلب

ممکن است شما بپسندید
نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.